آشنایی با گیوه دزفول با قدمتی بیش از هزار سال

آشنایی با گیوه دزفول با قدمتی بیش از هزار سال

بازار کهنه، مکانی که هنوز گیوه دزفول در آن زنده است

بازار کهنه در شهر دزفول محلی است که گردشگران به آن برای خرید صنایع دستی و سوغاتی سر میزنند.اما چیزی که در این بازار توجه هر گردشگری را به خود جلب میکند گیوه دزفول است.گیوه دزفول را میتوان یکی از صنایع قدیمی ایران معرفی کرد.بنا بر اطلاعاتی که میراث فرهنگی ایران منتشر کرده است این هنر در شهر دزفول قدمتی نزدیک به هزار سال دارد.

پس اگر به دزفول سر میزنید حتما از بازار کهنه و مغازه های گیوه دوزی بازار کهنه غافل نشوید.شهرهای دزفول و بهبهان در تولید این کالای هنری ، سابقه ای دیرینه دارند در استان های دیگر نیز گیوه بافی رواج داشته است . البته مدل و نوع گیوه در هر شهر با شهر دیگر تفاوت هایی دارد.

گیوه، با توجه به تنوع آب و هوایی کشورمان به شکلی بافته و تهیه میشود که هم خنک، سبک و قابل شستشو باشد. همه این موارد باعث شده است که گیوه بسیار مورد توجه محلی ها و روستاییان قرار بگیرد.البته این روزها گیوه به عرصه مد پا گذاشته و بسیاری از جوانان ایرانی هم به دلیل راحتی آن و البته ظاهر متفاوت و جذاب آن گیوه را انتخاب میکنند.

گیوه بافی یکی از سرگرمی های زنان خانه دار در دزفول است.گیوه های بافته شده سپس با کفه ترکیب شده که به این مرحله گیوه دوزی گفته میشود.نوع خاص گیوه ای که در دزفول تهیه میشود گیوه چتری است که برای رویه گیوه از پارچه استفاده میکنند.این پارچه که دست باف است به چتری معروف است و کف گیوه را از چزم میسازند.

از جمله صنایع دستی دیگر دزفول میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کار روی فلز شامل ورشوسازی
  • قلم‌زنی روی زر و سیم
  • زرگری
  • نمدمالی
  • خراطی
  • کپوبافی

استفاده متفاوت و جالب دزفولی ها از گیوه

یکی از ابزار مورد استفاده مردم دزفول در دستجات عزاداری قدیمی ((مشعل)) بوده است که امروزه مهتابی ها و چرا غهای پر نور جایگزین آن شده است .مشعل از یک پایه در وسط و چندین محفظه استوانه ای مشبک آهنی در روی پایه تشکیل می شد محل استقرار مشعل سنگ استوانه ای بسیار بزرگی بود مانند سنگ آسیاب که سوراخی به اندازه پایه مشعل در وسط آن تعبیه شده بود که مشعل را در آن قرار می دانند.

سوخت این مشعل ،گیوه و کفش مندرس و نمد و لباسهای پشمی کهنه بود که روی این مواد نفت کوره می ریختند .سوخت مشعل از حدود ده روز قبل از فرا رسیدن ماه محرم ، از خانه ها جمع آوری می شد.در این زمان مشعل ها روشن می شد و تاآخر دهه محرم و بیشتر اوقات تا چند روز بعد از دهه روشن می ماند .

..
ارسال نظر