آشنایی با شهر ملی انگشتر

آشنایی با شهر ملی انگشتر

قم به عنوان یکی از شهرهای مذهبی ایران دارای صنایع دستی مختلفی است.یکی از شاخص ترین صنایع دستی این شهر صنعت انگشتر سازی است.انگشتر سازی در قم به قدری در ایران شناخته شده است که به قم، شهر ملی انگشتر گفته میشود.این عنوان به واسطه وجود تعداد زیاد هنرمندان انگشترساز از سوی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در دومین جلسه مراسم اعطای گواهی‌نامه شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی که صبح روز دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ در محل سالن آبی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد، به این شهر داده شد.

هنر انگشترسازی معطوف به چند شهر در ایران می‌شود، مشهد، قم، شیراز و اصفهان از جمله شهر هایی هستند که در زمینه انگشتر سازی فعالیت میکنند اما نکته جالب این است که این عنوان به قم رسیده است.دلیل اصلی این اتفاق دست‌ساز بودن انگشترهای موجود در شهر قم میباشد این موضوع باعث وجه تمایز انگشترهای قم نسبت به دیگر شهرهای ایران شده است. این موضوع همچنین یکی از دلایل اصلی گردشگران ایرانی و خارجی برای بازدید از قم میباشد.

قم به عنوان یک شهر مذهبی هر ساله میزبان گردشگران بسیاری است که یکی از دلایل اصلی گردشگران برای سفر به این شهر خرید انگشترهای دست ساز قم است.انگشترهای قم بیشتر از جنس نقره و سنگ آنها از جنس عقیق قرمز میباشد.در شهر قم، هم روی سنگ و هم روی نقره انگشترها، قلم‌کاری انجام می‌شود و همین موضوع باعث شد طرح سیاه‌قلم به یکی از طرح‌های منحصربه فرد قم تبدیل شود.

ساخت انگشتر در شهر قم در حال حاظر با تنوع فراوانی انجام میشود و طرح های بسیاری توسط اساتید قمی ساخته و در ویترین فروشگاه ها قرار میگیرد. برخی از طرح های شناخته شده که در شهر قم ساخته میشود میتوان به لیست زیر اشاره کرد :

  • شبکه
  • فیلی
  • صفوی
  • شیرازی
  • زنجانی

البته هر کدام از مدل های بالا با تزیینات متفاوت ساخته شده و نامی متفاوت دارند.مثلا مدل های مختلف انگشتر مدل شبکه به شرح زیر است : 

  • دو­گل
  • سه­ گل
  • لاله­ ای

مدل انگشتر فیلی هم در شکل های متفاوت مشبک و مخراج­ کاری تولید میشود.انگشترهای صفوی به­ شکل ساده و مشبک در مدل های گوناگون ساخته می شوند. یک انگشتر­ساز سنتی در مدت زمان یک روز تعداد انگشت شماری میتواند انگشتر بسازدبه همین دلیل تعداد هر مدل انگشتری به صورت محدود میباشد.این موضوع باعث میشود که قیمت انگشتر های دست ساز بسیار بیشتر از دیگر انگشتر ها باشد. انگشتر سازی از گذشته به صورت استاد و شاگردی آموزش داده شده است و بیشتر در میان مردان رواج دارد.تمرکز سازندگان انگشتر دستی هم بیشتر روی بازار مردان است.

..
ارسال نظر