نمد مالی سمیرم

نمد مالی سمیرم
نمد مالی سمیرم

نمد یک نوع زیر انداز می باشد که در اندازه های مختلفی تهیه و تولید می شود، نمد برخلاف جاجیم و یا گلیم از بهم تابیده شدن نخ ها و پشم ها تهیه و تولید نمی شود، بلکه پشم ها به وسلیه فشاری...

نمد مالی سمیرم

نمد یک نوع زیر انداز می باشد که در اندازه های مختلفی تهیه و تولید می شود، نمد برخلاف جاجیم و یا گلیم از بهم تابیده شدن نخ ها و پشم ها تهیه و تولید نمی شود، بلکه پشم ها به وسلیه فشاری که نمد مال یا کسی که می خواهد نمد درست کند به یکدیگر چسبیده می شوند، البته لازم به ذکر است که برای چسباندن پشم ها به یکدیگر تنها فشار نمد مال کافی نیست بلکه همراه با فشار باید به نمد حرارت و رطوبت نیز وارد شود.

طرح ها و نقش ها

طرح ها و نقوشی که بر روی نمد ها کشیده می شود، بستگی به سلیقه افراد دارد. امروزه نمد به دو صورت یک رو و دو رو بافته می شود. در نمد های دو رو ابتدا نقش مورد نظر با پشم های رنگی بر روی یک پارچه کرباس طراحی می شود و سپس پشم حلاجی شده را روی آن قرار می دهند، پس آن بر روی پشم ها مقداری از ترکیب آب و صابون می ریزند تا نم دار شود، سپس پارچه کرباس را پیچیده و چندین مرد همزمان به طور مداوم با پا ها و یا دستانشان به آن ضربه وارد می کنند و آن را بر می گردانند، به این عمل در اصطلاع پوک کشیدن می گویند.

در آخر نیز نمد را شسته و خشک می کنند، در نمد های یک رو نیز تمامی مراحل همچون نمد دو رو انجام می شود با این تفاوت که ابتدا پشمی یک رنگ را بر روی پارچه کرباسی پهن می کنند و پس از چندین بار فشاردن و یا پوک کشیدن آن را باز کرده و سپس با قرار دادن پشم های رنگی بر روی آن طرح مورد نظر را به آن منتقل می کنند.

الیاف و یا پشم استفاده شده

پشمی که در سنت دیرینه نمد مالی استفاده می شود پشم بهاره گوسفند با الیاف بسیار بلند می باشد. این محصولات به دلیل طبیعی بودن هیچ گونه حساسیتی برای افراد ایجاد نخواهد کردد، اما افرادی که به محصولات طبیعی و یا پشم حساسیت دارند بهتر است از آن استفاده نکنند. افرادی که به صنایع دستی و سنتی علاقه بسیار زیادی دارند از این محصول به عنوان زیر انداز و یا وسیله تزینی استفاده می کنند. اما در زمان استفاده باید به یاد داشت که برای شستشوی این محصول نیازی به برس وجود نداره و حتما بعد از شستشو باید آن را در معرض تابش نور خورشید قرار داد تا بوی تازه پشم از آن دور شود.

شهر معروف نمد

سمیرم یکی از بزرگ ترین و معروف ترین شهرستان های است که این هنر بسیار زیبا در  آن رواج دارد. هنر نمد مالی در سمیرم موفق به کسب مهر اصلات توسط یونسکو شده است.

این هنر بسیار زیبا قدمت بسیار زیادی در این شهرستان دارد و از این منطقه به سراسر ایران و حتی خارج از کشور ارسال می شود.

سخن پایانی

 نمد مالی سمیرم، این هنر اصیل و قدیمی بسیار زیبا به دلیل محکم بودن بافت نمد، استفاده از رنگ های طبیعی در نقش ها و تنوع بسیار زیادی که دارد در بین تمامی ملل ها شناخته شده و دارای کیفیت بسیار بالا و ارزش بسیار زیادی می باشد، قیمت این محصول با توجه به زحماتی که برای تهیه آن کشیده می شود بسیار مناسب می باشد.

..
ارسال نظر