تهیه گیوه عمده از فروشگاه اینترنتی اسرین کالا

تهیه گیوه عمده از فروشگاه اینترنتی اسرین کالا
برای تهیه و گیوه عمده، کلی و تک به صورت آنلاین مخصوصا گیوه عمده کلاش هورامی با شماره تلفن 09198914497 می توانید تماس بگیرید.

شما می توانید برای تهیه گیوه عمده کلی و تک به صورت آنلاین با شماره تلفن 09198914497 تماس بگیرید.

نگاهی به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین صنایع دستی روستایی در ایران

گیوه در بین جالب‌ترین صنایع دستی روستایی در ایران قرار می‌گیرد و در کردستان و مناطق غرب‌نشین ایران محبوبیت چشم‌گیری دارد. اسرین‌کالا در ادامه‌ی این مقاله، شما را با گیوه آشنا می‌کند. بازار صنایع دستی ایران همواره رونق خاصی داشته و توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. صنایع دستی در نقش راهکاری برای اتصال فرهنگ‌های مختلفی که در سراسر کشور پراکنده شده‌اند ظاهر می‌شود. گیوه پاپوشی است که در تابستان پوشیده می‌شود و به‌دلیل داشتن وزن پایین، برای راه رفتن‌های طولانی مناسب به‌نظر می‌رسد. گیوه در کردستان و مناطق کردنشین ایران محبوبیت زیادی دارد و نمونه‌ای از آن در موزه‌ی مردم‌شناسی کرمانشاه قرار گرفته است.با کیفیت ترین گیوه ها را می توان در سایت اسرین کالا مشاهده کرد و برای تهیه نمودن سایز و مدل انتخابی خود به صورت آنلاین در سایت اسرین کالا خرید نمود. گیوه دو بخش شامل رویه و کف دارد. تمام مراحل تولید گیوه به شکل دستی انجام می‌گیرد و این پاپوش سفید از نخ ابریشم (برای قسمت رویه) تولید می‌شود. کف گیوه پارچه، چرم یا لاستیک است.

گیوه انواع متعددی دارد، اما محبوب‌ترین آن «کلاش» است. آمار می‌گویند شهر نودشه و روستای هجیج در گذشته در بین مراکز مهم تولید گیوه قرار داشته‌اند. گفته می‌شود روستایی به نام دل در حدود ۲۰۰ کارگاه دارد که به‌شکل تخصصی مشغول تولید گیوه هستند. صدها نفر از زنان در شهرهای کرد نشین نظیر پاوه و نوسود گیوه می‌بافند. در بسیاری از متون از شهر نودشه به‌عنوان زادگاه کلاش یاد می‌شود، اما در این زمینه برخی اتفاق نظرها وجود دارد. یکی دیگر از گیوه های با کیفیت در ایران گیوه ملکی است. این نوع گیوه مراحل تولید آن مانند کلاش هورامی از زیره پارچه ای و رویه ای با بافت نخی تشکیل شده و تقریبا هم شکل هستند با این تفاوت که گیوه ملکی در قسمت زیره آن نسبت به کلاش هورامی ظریف کاری نشده و قسمت پاشنه و جلوی زیره بزرگ تر است و تراش نخورده است. امروزه گیوه ملکی به صورت عمده تولید نمی شود و بیشتر کسانی که خواهان گیوه هستند از همان گیوه کلاش هورامی استفاده می کنند. یکی دیگر از دلایل عدم تولید عمده گیوه ملکی هزینه بالای تولید و بافت رویه آن است. 

مزایای گیوه چیست؟

همانطور که اشاره کردیم گیوه پاپوشی محبوب در مناطق کردنشین است که در غرب کشور واقع شده‌اند. کرمانشاه، کردستان و ایلام مناطق کوهستانی متعددی دارند که گاهی اوقات با مسیرهایی بسیار سخت همراه می‌شوند. در مناطق کردنشین راه‌های ارتباطی ماشین‌رو کمی کمتر از حد معمول است و شمار درخورتوجهی از مردم زندگی خود را با دام‌دارای و کشاورزی می‌گذرانند که به تحرک زیادی نیاز دارد. گیوه پاپوشی راحت و خنک است و پوشیدن آن به شما امکان می‌دهد به‌راحتی ساعت‌ها راه بروید. در اکثر مناطق عشایری و روستایی مواد اولیه‌ی لازم برای پوشیدن گیوه فراهم است. این عوامل دست‌به‌دست هم می‌دهند و گیوه را به پاپوشی کاربردی برای مردم تبدیل می‌کنند.

 گیوه از چه چیزهایی ساخته می‌شود؟

به‌منظور ساخت گیوه به پوست گاو نیاز است. پوست گاو در قالب نوارهایی باریک در کف گیوه استفاده می‌شود. گیوه همچنین شامل پیه است تا اصطکاک را از بین ببرد و به نوارهای باریک پوست گاو مالیده شود. نخی که از موی بز تابیده شده است به‌منظور بخیه‌کاری بخش کناری گیوه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت گیوه به رنگ نیز نیاز است. گفته می‌شود این رنگ که برای رنگ کردن پارچه‌ی کف گیوه استفاده می‌شود از کرمانشاه و شهرهای دیگر مثل سنندج تأمین می‌شود. تولیدکنندگان گیوه از پارچه‌های نازک نخی به‌منظور ساخت فیتیله‌های کف این پاپوش استفاده می‌کنند. دیگر مواد اولیه شامل کتیرا، نخ تابیده‌ شده برای بافتن رویه‌ی گیوه و میخ سیاه بنفش برای کف گیوه است. بخشی از مواد اولیه‌ای که بالاتر به آن‌ها اشاره کردیم به‌ همان صورت در گیوه استفاده می‌شوند و تغییری روی آن‌ها اعمال نمی‌شود. مثلا نوارهای باریک پوست گاو صرفا دوربری می‌شود، یا رنگ بدون تغییر استفاده می‌شود. با این‌حال برخی از مواد دیگر باید تغییر یابند و سپس آماده‌ی استفاده در گیوه شوند.

 چند نوع گیوه داریم؟

آمار می‌گویند پنج نوع گیوه به نام‌های زیرپارچه‌ای، تخت آجیده، تخت چرمی، تخت لاستیکی و رویه‌ ابریشمی در استان کرمانشاه رواج دارند. گیوه‌ی زیرپارچه‌ای به‌طور معمول در نودشه و حجیج که جزو مراکز مهم گیوه‌سازی هستند تولید می‌شود. این گیوه دو مرحله‌ی کارگاهی و خانگی را می‌گذارند و فرآیند کارگاهی آن با وسایل گوناگون توسط مردان انجام می‌شود. فرآیندهای خانگی را زنان و مردان با هم از طریق سوزن انجام می‌دهند. نوعی گیوه تحت عنوان کلاش از طریق تکه‌های به‌هم‌دوخته‌شده‌ی پارچه‌ و روده‌ی دام تولید می‌شود.

گیوه‌ی تخت آجیده که به نام گیوه‌ی ملکی هم شناخته می‌شود، کفِ تختِ آج‌خورده با نرخ پرک دارد. این نوع گیوه بسیار محکم است و در زمستان و تابستان به‌خوبی روی کف زمین می‌چسبد تا امکان راه رفتن در مناطق کوهستانی را فراهم کند.

نوع دیگر گیوه، تخت چرمی نام دارد که در گذر زمان جای گیوه‌ی تخت آجیده را گرفته و در کف آن از چرم گاومیش استفاده شده است.

گیوه‌ی تخت لاستیکی در بین عشایر رونق زیادی پیدا کرد، چون استفاده از لاستیک قیمت نهایی آن را پایین آورد و در عین حال گیوه را محکم کرد. این گیوه بیشتر در زمستان استفاده می‌شود چون کف آن گرم است.

گیوه‌ی رویه‌ابریشمی که کمتر از نیم قرن پیش در شهر کرمانشاه محبوب شده و در دسته‌ی سوغاتی‌های این شهر قرار می‌گیرد. ظاهرا این گیوه رویه‌ای از نخ ابریشمی الوان دارد. البته به‌دلیل بالا بودن هزینه‌ی ابریشم، گاهی اوقات این نخ با نخ پلاستیکی هم جایگزین می‌شود. گیوه‌ی رویه‌ابریشمی نقش‌های مختلفی نظیر ترمه، پرچمی و نوری دارد.

شما می توانید برای تهیه و خرید گیوه عمده به صورت کلی و تک به صورت آنلاین با شماره تلفن 09198914497 تماس بگیرید.

ارسال نظر