انواع جاجیم

انواع جاجیم
انواع جاجیم

جاجیم یک دستبافته است که از پشم خالص و تار نما درست شده است. عمدتا بدون کرک و پرز بافته می شود، می توان آن را به عنوان یک زیر انداز، رختخواب و روکرسی استفاده کرد. حاجیم به صورت نواری بلند و باریک در ابعاد 16* 25 سانتی متر بافته می شود. جاجیم

انواع جاجیم

جاجیم یک دستبافته است که از پشم خالص و تار نما درست شده است. عمدتا بدون کرک و پرز بافته می شود، می توان آن را به عنوان یک زیر انداز، رختخواب و روکرسی استفاده کرد. حاجیم به صورت نواری بلند و باریک در ابعاد 16* 25 سانتی متر بافته می شود. جاجیم از لحاظ مواد مصرفی و طرح و نقش به چندین دسته مختلف تقسیم می شود.

انواع جاجیم از لحاظ مواد مصرفی به چهار دسته تقسیم می شود که در ادامه به آن میپردازیم :

جاجیم  پشمی : در این نوع جاجیم از نخ پشمی برای بافت استفاده می شود.

جاجیم پشم و پنبه: تار های این نوع جاجیم از نخ پنبه ای و پود های آن از نخ پشمی بافته می شود.

جاجیم ابریشم و پنبه: در این نوع جاجیم تارها از نخ پنبه ای و پود های آن از نخ ابریشمی است.

جاجیم ابریشمی: تمام تار و پود های این جاجیم از ابریشم بافته شده است به همین خاطر بسیار کمیاب و قیمتی می باشد و عمدتا برای تزیین محیط استفاده می شود.

همان طور که گفتیم جاجیم ها از نظر طرح و نقش نیز با یک دیگر متفاوت می باشند. جاجیم ها در دو نوع منقوش و بی نقش وجود دارد. جاجیم های نقش دار عبارت اند از:

  • جاجیم های ساده یا چهار کوجی:

 این طرح و نقش یکی از رایج ترین طرح های دستباف جاجیم است، که از نظر نقش پردازی بسیار ساده است. از طرح های که بیشتر بر روی آن نقش می بندد می توان به جاجیم های راه راه، چهارخونه یا شطرنجی، گل و کنگره جاجیم اشاره کرد. این طرح دارای رنگ های بسیار زیبا و شاد می باشد.

  • جاجیم های ششه درمه:

این طرح بیشتر به رنگ سورمه ای و سفید با حاشیه های کناری مشکی و سفید یا قرمز دیده می شود. در طراحی این نوع از شکل هندسی لوزی نیز استفاده شده است که باعث افزایش زیبایی طرح می شود. از این نوع طرح بیشتر برای جاجیم های با کاربرد تزیینی استفاده می شود.

 

 

  • جاجیم های سوزنی رند:

این طرح یکی از معروف ترین و زیبا ترین طرح های جاجیم بافی می باشد. از نقش ها و طرح های به کار رفته در این نوع جاجیم می توان به طرح طاووس، گلبرگ و ترمه گل اشاره کرد که بسیار زیبا و چشم  نواز هستند و می توانند نظر هر بیننده ای را به خود جلب کنند.

جاجیم های بی نقش نیز بیشتر به صورت راه راه بوده و در آن تنها از رنگ های متفاوت استفاده شده است.

سخن پایانی

می توانیم بگویم طرح ها و نقش های که افراد در جاجیم بافی از آن استفاده می کنند بستگی به محل زندگی و آداب و رسوم آن ها دارد. افرادی که بافنده جاجیم هستند بیشتر اوقات طرح های خیالی و باب سلیقه خود را بر روی جاجیم پیاده می کنند. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شما را با انواع جاجیم ها آشنا کرده باشیم و به خوبی هنر زیبای جاجیم بافی را به شما معرفی کرده باشیم.

..
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود