صنایع دستی کرمانشاه

صنایع دستی کرمانشاه
کرمانشاه دارای مردمی با فرهنگ و اصیل است که دستی بر هنر دارند و دست سازه های نفیسی را متناسب با نوع سلیقه و فرهنگ خود خلق می کنند.

صنایع دستی کرمانشاه

کرمانشاه دارای مردمی با فرهنگ و اصیل است که دستی بر هنر دارند و دست سازه های نفیسی را متناسب با نوع سلیقه و فرهنگ خود خلق می کنند. در ادامه برخی از صنایع دستی مشهور کرمانشاه را ذکر خواهیم نمود.

گلیم

گلیم بافی در اکثر مناطق کرمانشاه رواج دارد. کرمانشاه پرورش دهنده انواع دام است و الیاف مورد نیاز برای گلیم بافی را از این راه تامین می کند. هرسین یکی از توابع استان کرمانشاه است که گلیم های با کیفیت و مرغوبی در آن بافته می شود. از نقوش مهم به کار رفته در گلیم های هرسین می توان به خطوط افقی، عمودی، عروسک، قیچی، مار، مرغابی، قاچ خربزه، گل مشرفی، نظامی، درخت لانه گنجشک، گل ترمه و... اشاره نمود.

موج بافی

موج بافی یکی از دست بافته های قدیمی مردم کرمانشاه است، که به طور معمول از آن به عنوان رختخواب پیچ استفاده می شود. این دست بافته از پشم خالص تهیه می شود و هم اکنون در منطقه اورامانات رواج دارد. از پارچه موج بافی شده به عنوان روانداز، پتو، روکرسی، زیر انداز و بقچه نیز استفاده می شود. از مهمترین نقوش استفاده شده برای موج بافی می توان سیاه سفید، چهارخانه، کشکولی، شطرنجی، تهت قرمز و... را نام برد.

نمد مالی

مردم عشایر کرمانشاه این هنر را به عرصه ظهور کشیده و با استفاده از آن محصولات نمدی بسیار زیبا و کاربردی را تولید می کنند. مردم عشایر با استفاده از نمد مالی انواع زیر انداز، کلاه، جلیقه و فرجی را درست کرده و از آن استفاده می نمایند.

در نمد مالی از بافت خاصی برای تهیه محصولات نمدی استفاده نمی شود. برای تولید نمد ابتدا آب و الیاف را با هم ترکیب می کنند و با فشار و ضربه هایی که به آن وارد می کنند موجب انسجام الیاف ها می شوند. نمدمالی کاری بسیار سخت و وقت گیر است و ممکن است ساعت ها برای تولید آن وقت و انرژی گذاشته شود. از نقوش معروف به کار رفته در محصولات نمدی کرمانشاه می توان به رنگین کمان، گل ترنج، تبرزین، شمشیر و تپانچه، کله قوچی، بز کوهی، نیلوفر و... اشاره کرد.

 

چیغ بافی

چیغ حصیری است که در عرض 150 سانتی متری بافته می شود. روی این حصیر به وسیله نخ های پشمی رنگارنگ نقش های زیبایی ایجاد می کنند. مردم عشایر و کوچ نشین از چیغ حصیری برای جدا کردن قسمت های مختلف داخل چادر خود و یا برای حفاظت از سیاه چادر استفاده می کنند.

گیوه کشی

کرمانشاه یکی از تولید کنندگان به نام گیوه و یا کلاش است. کرمانشاه منطقه ای کوهستانی است و مردم استان برای عبور از سنگلاخ ها و مناطق صعب العبور پای افزاری را طراحی کردند که بسیار بادوام و محکم باشد و در عین حال از سبکی و راحتی مناسبی بهره ببرد. از مراکز معروف ساخت گیوه در این استان می توان هرسین و کرمانشاه را نام برد.

از دیگر صنایع دستی معروف این استان می توان به ابزارهای فلزی، پرده بافی، قلم زنی و قالی بافی اشاره کرد.

..
ارسال نظر