پر فروش ترین نوع گیوه مردانه

پر فروش ترین نوع گیوه مردانه
گیوه مردانه از بارزترین نوع گیوه ها محسوب می شوند که گیوه مردانه کلاش هورامی پرفروش ترین و با کیفیت ترین نوع گیوه مردانه است.

گیوه مردانه پاپوشی به قدمت تاریخ

گیوه، تلفیقی از هنر و صنعت:

از روزگاران گذشته احتیاج انسان به یک پاپوش مناسب برای راه رفتن از ملزومات اولیه زندگی بوده است. نیاز انسان به پاپوشها با توجه به آب و هوا در شرایط محیطی متفاوت ، زندگی و بقا و ساختار پوششی جوامع بشری را احاطه کرده و نوع این پوشش را تعیین می نماید. مردمان ایران زمین از دیرباز تا کنون با توجه به فرهنگ در جوامع گوناگون، پاپوشهایی را به نام گیوه تولید کرده اند که هر کدام طبق شرایط خاص آن منطقه طراحی شده اند. گیوه مردانه از بارزترین نوع این گیوه ها محسوب می شوند که گیوه های کرمانشاه بخصوص گیوه (کلاش) هورامی از پرفروش ترین و با کیفیت ترین نوع از انواع گیوه در سراسر جهان محسوب می شود و در گذر زمان با تولید کفش صنعتی رقابت چشمگیری دارد. 

مواد تشکیل دهنده گیوه مردانه (کلاش) هورامی

گیوه مردانه هورامی در مرحله اول به دو قسمت تقسیم می شود:

الف- زیره گیوه: این قسمت شامل بخش های جداگانه می باشد که توسط استادکار این حرفه تولید می گردد. ابتدا پارچه مخصوص زیره گیوه را باید تهیه نمود و این پارچه را با اندازه های مشخص شده ای برش می زنند و هر کدام از این برش ها را فتیله گویند. این فتیله ها در مجموع سایز و شماره این کفش گیوه را مشخص می نمایند. هر استادکاری طبق هنر و طراحی مشخص خود تعداد این فتیله ها را می شمارد و شماره و سایز گیوه را بدست می آورد. البته این پارچه ها قبل از برش بایستی رنگ زده شده باشند. حال برای سهولت کار پارچه های از قبل آماده شده را تهیه می نمایند. در گذشته این پارچه ها را به کارگاه رنگ ریزی برده و رنگ می زدند. پارچه گیوه بعد از برش و سایز بندی توسط استادکار هنرمندانه آماده تبدیل به یک زیره یا کفی گیوه می شود که این فتیله ها توسط تسمه ای به هم متصل می شوند که در گذشته از پوست دباغی شده گاو که تبدیل به یک طناب باریکی می شد و نقش تسمه ی امروزی را بازی می نمود و حال هم هستند کسانیکه از همان پوست دباغی شده استفاده می نمایند.

تسمه ای که فتیله های زیره گیوه را به هم متصل می کند بسیار با کیفیت تر و محکم تر و انعطاف پذیر تر است و هنگام خیس شدن در محیط بیرون و یا در مواقع شستن با دوام تر نسبت به پوست چرمی دباغی شده است. از نظر بهداشتی برای استادکاران این عرصه استفاده از تسمه مناسب تر و سرعت عمل و سهولت در کار رابالا می برد. کاربرد دیگر تسمه دسترسی آسان و سهولت در کار و از همه مهمتر هزینه تولید را برای تولید کنندگان کاهش داده و کیفیت را نیز افزایش می دهد. مردان کرد این گیوه مردانه را در بیشتر طول سال  می پوشند و یک جز اصلی و جدا نشدنی از پوشاک و پاپوش آنها محسوب می شود. 

گیوه مردانه هورامی نه تنها از نظر اقتصادی به عنوان یک محصول به آن توجه می شود بلکه از نظر فرهنگی هویت و نماد فرهنگ مردمان این خطه از سرزمین مان ایران است. با جهانی شدن این محصول پر طرفدار و با کیفیت افتخار و غرور را برایمان به ارمغان آورده است. از مزیت های این گیوه به عنوان یک کفش، راحتی و سبکی آن است به گونه ای که می توان در طول روز برای پیاده روی از آن استفاده نمود بدون اینکه پا عرق کرده باشد. به علت بافت رویه گیوه از نخ پنبه این پاپوش بسیار خنک بوده و از بوی بد آن جلو گیری می کند. 

توصیه ما به شما این است که حتی برای یک بار هم که شده به سایت اسرین کالا مراجعه کرده و گیوه مردانه را با سرچ خرید گیوه مردانه امتحان کنید و خرید نمایید. 

بریدن تسمه و آک بندی گیوه مردانه کلاش هورامی:

قبل از بریدن تسمه، گیوه را بپوشید و چند قدم با آن راه بروید و مطمئن شوید که به انگشتان پا کوچکترین فشاری وارد نمی آورد. آنگاه با خیال راحت در تمام نقاط اتصال تسمه به زیره گیوه با وسیله ای مانند قیچی تسمه را ببرید و جدا کنید با این کار گیوه آماده پوشیدن می شود. 

ب- رویه گیوه: بافندگان بر روی زیره پارچه ای توسط نخ پنبه تابیده شده رویه گیوه را در چند مرحله می بافند. قسمت ابتدایی رویه گیوه را با نخ پنبه 18لایه می بافند که به آن دور کلاش می گویند و قسمت بالای دور که روی پا را می پوشاند در دو مرحله به نام های ساراچن و دمگر بافته می شود. ساراچن و دمگر را با نخ 12لایه و با دقت بیشتری می بافند. هرچه بافت رویه گیوه با دقت بیشتری بافته شود و زیباتر و اصولی تر گیوه تولید می شود و در نتیجه در بازار با قیمت بهتر و بالاتری فروخته و مشتریان را جلب می کند. کسانی که گیوه مردانه هورامی را پوشیده اند قطعا به کیفیت بالا و راحتی پا در پوشیدن آن اعتراف کرده و هرساله از این پاپوش استفاده می کند. لازم به ذکر است یک گیوه مردانه هورامی چون به صورت فصلی هم پوشیده می شود عموما دو یا سه سال دوام دارد.

مواد لازم برای بافت رویه گیوه مردانه هورامی : 

1. نخ تابیده شده در سه نمونه 12لایه و 18لایه و 24لایه 

2. سوزن مخصوص گیوه بافی به نام (تبنه)

گیوه مردانه زیره اسفنجی: نمونه ای دیگر از گیوه های مردانه پر طرفدار گیوه های زیره اسفنجی مردانه رنگی هستند که بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و قیمت آنها نسبت به محصولات مشابه بسیار مناسب می باشند. برای تهیه این گیوه ها ابتدا شماره و سایز پا را تعیین نموده و سپس برطبق دلخواه خود رنگ گیوه را انتخاب می نمایید. رویه این گیوه ها تا مقداری به صورت توری تولید شده که آنها را بر روی زیره اسفنجی پرس و تزریق می کنند. این گیوه ها بسیار مناسب پیاده روی در پارک ها و پیاده روها و خیابان ها هستند.

گیوه دیگری که به شما معرفی می کنیم گیوه ای مردانه با زیره چرمی است. این محصول گیوه ای مردانه و کفشی سنتی است که از چرمی بسیار با دوام در قسمت زیره گیوه و رویه ای نخی که بیشتر به صورت زندان باف یا جناقی بافته می شوند . این نوع گیوه مردانه پاشنه دار است به این شکل که در قسمت زیرین کار پاشنه ای استاندارد توسط چندین میخ به زیره گیوه نصب می شود و گیوه ای مردانه و پاشنه دار و بسیار جذاب تولید می گردد. 

گیوه ملکی و گیوه های سنجان در نواحی مرکزی ایران نمونه هایی دیگر از گیوه مردانه می باشند که امروزه کمتر از این گیوه ها در بازار می بینیم.

ارسال نظر