7 نکته برای تهیه گیوه اصل و مرغوب

7 نکته برای تهیه گیوه اصل و مرغوب
ویژگی یک گیوه اصل و درجه یک چیست؟ گیوه اصل را چگونه بشناسیم؟ 09198914497

گیوه اصل و مرغوب را چگونه بشناسیم؟

ویژگی های گیوه اصل و مرغوب


با گذر از فصل زمستان و آغاز کردن بهار و فصول گرم سال نیاز به استفاده از پای افزای خنک و سبک احساس خواهد شد. گیوه نیز پاپوشی سبک و بادوام است که برای استفاده در فصول گرم بسیار مناسب است. در زمان های قدیم و در روستاها گیوه همراه با لباس های محلی هر استان پوشیده می شد. امروزه پوشیدن اینگونه لباس ها مرسوم نیست. اما طرح و تولید گیوه همراه با گذر زمان پیشرفت نموده است و مطابق با سلیقه افراد امروزی تغییر کرده است. به گونه ای که هم اکنون توسط بسیاری از افراد مورد استفاده قرار می گیرد. به علت اینکه گیوه های جدید قابلیت ست شدن با لباس های امروزی را دارد و بسیار قابل توجه قرار گرفته است. طرح های سنتی که در رویه این گیوه ها استفاده شده است، گیوه را بسیار شکیل و مدرن کرده است. به خصوص برای بانوان بسیار جالب و زیبا به نظر خواهد رسید. همچنین، در صورتی که می خواهید پیاده روی داشته باشید ویا کمردرد و زانو درد دارید و یا از ب یماری های پاشنه پا مانند میخچه رنج می برید بهتر است یک گیوه برای خود تهیه نمایید. و با استفاده از آن با خیالی آسوده پیاده روی نمایید. بعد از گذشت فصل زمستان در اواخر اسفند و اوایل فروردین به دلیل گرم شدن هوا که بارندگی ها هم کم کم تمام می شوند و آغازی برای ماه های گرم سال است، پاپوش ها هم نسبت به تغییر آب و هوا تغییر می کنند. پوتین ها و کفش های چرمی جای خود را به کفش های سبک تر و خنک تر می دهند که گیوه ها نمونه ای از این پاپوش های خنک هستند و از بهترین و مناسب ترین نوع پاپوش برای سلامت پاها می باشند.

بررسی گیوه اصل و مرغوب

گیوه محصولی کاملا دستبافت است ودر ساخت آن از مواد اولیه طبیعی بهره گرفته شده است. جنس رویه گیوه از نخ ابریشم و پلی استر می باشد و جنس زیره آن از پیو است که بسیار سبک است و امکان پیاده روی طولانی را برای افراد فراهم می سازد. انواع متفاوتی از گیوه در ایران بافته شده است و وجود دارند که همگی اصیل هستند. اما برخی دارای کیفیت ضعیف تری می باشند که به طبع از قیمت پایین تری نیز برخوردار هستند. امروزه گیوه های جدید با رنگ و طرح های خاص و متنوع در بازار وجود دارند ومتناسب با هر سلیقه ای موجود می باشند . برای خرید گیوه ای مناسب و مرغوب باید نکاتی را در نظر گرفت. در این مقاله قصد داریم این نکات را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

اندازه استاندارد گیوه باکیفیت

گیوه باید دارای اندازه ای استاندارد باشد و اندازه رویه و کفی آن با هم همخوانی داشته باشد. اگر مطابق با سایز کفش های معمولی خود گیوه ای را به پا کردید و احساس نمودید که به پای شما بزرگ و یا کوچک است، بدانید که اندازه این گیوه استاندارد در نظر گرفته نشده است و برای خرید مناسب نمی باشد. در اولین بار که گیوه را به پا می کنید باید احساس راحتی در آن نمایید و آن گیوه درست قالب پای شما باشد. در غیر این صورت گیوه را خریداری نکنید. اگر زیره و قالب گیوه استاندارد باشد نگرانی های خرید آنلاین بابت سایز گیوه از بین می رود و مشتریان می توانند با خیال آسوده گیوه مورد نظر خود را سفارش دهند. اساس یک گیوه مرغوب، جنس زیره آن می باشد. زیره به طور مستقیم با سطح زمین در تماس می باشد و درواقع بخش بیرونی گیوه است. زیره باید باکیفیت باشد و از انعطاف بالایی برخوردار باشد. در هنگام خرید گیوه ابتدا زیره آن را به خوبی مشاهده نمایید. از با کیفیت بودن جنس زیره مطمئن شوید و سپس آن را خریداری نمایید. زیره مرغوب نشان دهنده با کیفیت وبا دوام بودن گیوه است و میزان استحکام آن را تعیین می ک ند. معمولا جنس زیره را از پیو انتخاب می کنند تاهم به سبک تر شدن گیوه کمک نمایند و هم استحکام آن را بالا ببرند. احتمال شکستگی و ترک خوردگی در زیره های پیو به حداقل رسانیده شده است و بسیار بادوام می باشد. نخ استفاده شده برای گیوه باید از جنس ابریشم و یا پلی استر باشد و از ضخامت نخ مناسب برای بافت رویه آن استفاده شده باشد، تا دوام بیشتری داشته باشد و پرز ندهد و آسیب نبیند. در هنگامی که گیوه را پوشیدید، دقت نمایید که پشت پای شما را احاطه کرده باشد. زیادی کوتاه و یا بلند نباشد. زیرا اگر کوتاه باشد ممکن است از پای شما در بیاید و اگر زیادی بلند باشد به پشت پای شما آسیب خواهد رساند و در هنگام راه رفتن مشکالتی را برای شما به وجود خواهد آورد و با آن نخواهید توانست مسافت زیادی را طی نمایید. دهانه گیوه نباید بیش از حد بزرگ و یا گشاد باشد. اگر اینگونه باشد باز هم در راه رفتن شما اختلال ایجاد می کند وشکل ظاهری زیبایی نیز نخواهد داشت. درواقع باید مانند یک جوراب دور پا را احاطه نماید و با رویه و پشت پا تماس داشته باشد. اگر فاصله ای بین پا و گیوه بیفتد این گیوه استاندارد نیست و نباید خریداری شود.

بافت رویه و بافت زیره

بافت رویه نیز باید استاندارد باشد. هر چه بافت پنجه و نوک رویه تیزتر و باریک تر باشد و در قسمت سینه پا پهن تر شود بافت گیوه استاندارد تر است و با زیره همخوانی بیشتری خواهد داشت. در بافت رویه نیز بسیار دقت شود که گره ها بسیار ریز و با دقت و منظم زده شده باشد و مانند توری نباشد. یعنی فضای خالی بین گره های گیوه نباشند و رویه به صورت یکدست ومنسجم بافته شده باشد. اگر تمامی این موارد نیز رعایت شده باشد نیز نباید از نحوه اتصال زیره به رویه غافل شد . باید به این نکته نیز دقت نمود و محل اتصال زیره و رویه را به دقت مشاهده نمود. بافت مستحکم و یکنواخت این ناحیه نشانه با کیفیت و بادوام بودن گیوه می باشد. اگر این نکات در تولید یک گیوه، رعایت شده باشد می توانید با اطمینان خاطر خرید خود را انجام دهید و از کیفیت گیوه خود مطمئن باشید و سال های سال از آن استفاده نمایید و از تاثیرات مثبت آن بر کمر درد و پادرد و زانو درد لذت ببرید.

تولیدکنندگان برای تولید هر جفت از گیوه ها چه گیوه های مردانه و زنانه و چه گیوه بچه گانه خود به تنهایی نمی توانند از عهده تمامی امور برآیند و ساخت و تولید و بافندگی این محصول را بدست بگیرند. گیوه چون محصولی است که در زیر مجموعه صنایع دستی قرار گرفته و مانند کفش صنعتی در کارخانجات تولید انبوه نمی شود و در نتیجه هر قسمت از این محصول توسط عده ای خاص تولید می شود. مراحل تولید یک گیوه از تهیه مواد اولیه گرفته تا ساخت زیره گیوه و بافندگی رویه آن که در مراحل آخر صورت می پذیرد هر کدام به نوبه خود توسط استادکار مخصوص تولید می شود. دستگاههای ماشینی صنعتی تا به امروزه در تولید انبوه گیوه ها ورود پیدا نکرده و این مطلب به این معنی نیست که نخواسته باشند و تلاش در جهت ورود به تولید رویه و زیره گیوه نشده باشد بلکه تا به امروزه نتوانسته اند توسط دستگاههای ماشینی گیوه ببافند و مانند فرش ماشینی در تولید این صنعت خود را نشان دهند. گیوه هنوز هم به صورت صنایع دستی در بازار عرضه می شود جدا از این مطلب که گاهی برای تهیه زیره گیوه از نمونه های پلاستیکی و ...استفاده می شود که استفاده از مصنوعات غیر طبیعی در ساخت گیوه خود نشانه ضعف و قیمت پایین آن در بازار است. 

خلاصه، نکاتی که در هنگام تهیه گیوه اصل و مرغوب مخصوصا گیوه مردانه برطبق معمول باید رعایت شوند:

1.مدل و رنگ گیوه خود را انتخاب نمایید و طبق سایز کفش معمول خود شماره پای خود را اعلام کنید و هر گاه مشاهده نمودید که طبق شماره کفش خود گیوه ای را پوشیدید و به پای شما تنگ بود بدانید که گیوه تولید شده استاندارد نیست و رویه گیوه با زیره آن همخوانی ندارد. و وقت آن رسیده که برند ها در این صنعت کیفیت خود را نشان دهند و از برندهای معتبر خریداری نمایید. 

2.ابتدا در انتخاب و مشاهده یک گیوه به زیره آن توجه نمایید و از کیفیت آن از لحاظ استحکام و استفاده از مواد اولیه و با کیفیت، اطمینان حاصل کنید. یک گیوه از کیفیت زیره آن مرغوبیت خود را نشان می دهد مخصوصا گیوه هایی مانند کلاش هورامی و گیوه ملکی.

3.گیوه را بپوشید و توجه نمایید که در قسمت رویه گیوه پاشنه آن پشت پا را احاطه کرده و کوتاه و یا زیاد بلند نباشد و هنگام راه رفتن اندازه استاندارد آن را نسبت به پاشنه پای خود احساس کنید. 

4. دهانه گیوه زیاد گشاد و بزرگ نباشد و مانند یک جوراب پوشیده شود و فضای خالی بین رویه گیوه و پای شما باقی نماند. 

5.قسمت پنجه پا و نوک گیوه زیاد پهن بافته نشود و هرچقدر بافت نوک گیوه در قسمت جلوی رویه گیوه باریک و نوک تیز و در قسمت سینه (ساکار) و (ساراچن) پهن باشد این بافت استاندارد می باشد به این دلیل که این تضاد یک تعادل در دوخت و بافت رویه گیوه بر طبق شماره و سایز زیره گیوه حاصل می کند. 

6.گره های زده شده در بافت گیوه ریز باشند و فضای خالی میان گره ها پر شوند و بافتی توری مانند نداشته باشد. 

7.نکته مهم دیگر در مورد گیوه این است که هر چقدر زیره گیوه باکیفیت تر و رویه گیوه زیبا و استاندارد بافته شده باشد بایستی به نقطه ی اتصال رویه با زیره گیوه توجه نمود و استحکام این قسمت از بافت را که شروع بافتن رویه بر زیره گیوه (بن پرگ) محک زد. بن پرگ به معنی بن و اساس بافتن است. 

سخن پایانی

استفاده از گیوه، شما را در جمع دوستانتان به فردی متمایز و خاص تبدیل خواهد کرد و شخصیت شما را هنردوست وبا پرستیژ نشان خواهد داد. اگر دوست دارید از فرهنگ اصیل ایرانی در پوشش خود استفاده نمایید وزیبایی این هنر را در پوشش خود به کار ببرید حتما برای یک بارهم که شده از این محصول خریداری کنید و در پوشش خود استفاده نمایید.

..
ارسال نظر