بیماریهای تنفسی

بیماریهای تنفسی
بیماری های تنفسی چیست ؟

         گرچه همه ی بیماری های تنفسی علائم مشابهی دارند، ولی بیماری هایی که به دستگاه تنفسی حمله می کنند، مشخصه های مختلف داشته، به درمانهای ویژهای نیاز دارند.

* چون بیماری های تنفسی علائم مشابهی دارند؛ برای تشخیص صحیح بیماری باید به پزشک مراجعه نمایید. در ابتدای ظهور علائم بیماری می توانید استراحت نموده، یک داروی ضداحتقان (دکونژستان) مصرف نمایید؛ ولی اگر علائم باقی ماندند، باید به پزشک مراجعه نمایید.بیرون ماندن در هوای سرد به ندرت باعث بیماریهای تنفسی میشود و عموما این بیماری ها به وسیله آلودگی های ویروسی يا باکتریایی ایجاد می شوندشایعترین بیماریهاتی تنفسی عبارتنداز:

_سرماخوردگی معمولی:علائم آن عبارتند از: سردرد - به ویژه درد گوش، بینی و گلو - عطسه کردن، ترشح مخاطی، سرفه کردن و گاهی اوقات تب؛

_آنفلوانزا: وقتی به آنفلوانزا مبتلا شوید، دستگاه تنفس فوقانیتان عفونت می کند. شما ممکن است از ویروس های موجود در هوا بیماری را گرفته باشید یا از تماس مستقیم با یک شخص ییمار آلوده شده باشید. آلودگی ناگهان با علائمی مانند:
گلودرد، سردرد، خستگی، درد بدن، کاهش اشتها، سرفه و تب ظاهر می شود. اگر این علائم چند روز باقی بمانند باید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

_آنژین: علائم مشخصی مانند: گلودرد شدید همراه با تورم لوزه ها سردرد و تب دارد و به وسیله ی باکتری ها یا ویروس ها و به ندرت به وسیله ی قارچ ها ایجاد می شود.

"سایر بیماری های تنفسی"

التهاب لوزهها (تونسیلیت)لارنژیت (حنجره یا تارهای صوتی ملتهب) و گلودرد (فارنژیت) همه یاین عفونتها علائم مشابهی دارند که عبارتند از:
تب، گلودرد، سردرد، سرفه، داشتن خلط، احساس فشار در سینه و بلع و تنفس سخت.

_سینوزیت (سینوسهای ملتهب):
درد يا فشار در بعضی قسمت های صورت (پیشانی، گونه ها يا بین چشمها، گرفتگی بینی، تب و یا ترشحات غلیظ سبز یا زرد بینی می تواند علامت سینوزیت باشد.

_ رینیت (التهاب مخاط بینی): علائم آن شامل عطسه، آبریزش و خارش بینی است.

_برونشیت (التهاب مجاری هوایی): بعضی از شایعترین علائم آن عبارتند از: سرفه، خسخس کردن سینه، تب و درد در ناحیه ی قفسه سینه.

_پلورزی (التهاب پرده ی جنب): که عموما از عفونت در پرده ای که ریه ها را میپوشاند، ناشی می گردد ولی میتواند با پنومونی (التهاب یا عفونت ریه) يا التهاب دیگر اعضای مجاور مرتبط باشد.وقتی تنفس می کنید. درد شدیدی در سینه و شاندهای خود احساس می کنید که ناشی از مایع جمع شده در پرده ی جنب است. پلورزی عموماً با تب شدید همراه است.

_پنومونی (عفونت يا التهاب ریه ها): می تواند به وسیله میکرواورگانیسم های مختلف، مانند ویروسها يا باکتریها (و همچنین گاهی در اثر مواد شیمیایی يا گازهای سمی) ایجاد شود. علائم پنومونی سریع پیش می روند و ممکن است شامل درد در قفسه ی سینه، تب، لرز و احساس سرما شوند. پنومونی به مراقبت طبی سریع نیاز دارد.

"سرفه"

سرفه یک مکانیسم طبیعی، دفاعی بدن است که بدن ما آن را برای خلاص شدن از چیزهایی مانند غبار یا دود که مانع تنفس میشوند، به کار می برد.
وقتی که آنفلوانزا می گیرید یا از یک عفونت تنفسی (مانند برونشیت یا لارنژیت) رنج می برید سرفه ممکن است خیلی دردناک باشد. سرفه معمولا خودبه خود برطرف می شود، ولی اگر بیش از دو هفته طول بکشد و یا با درد سینه و تب همراه باشد و یا موقع سرفه خون بالا آوردید، به پزشک مراجعه نمایید.

"مبارزه با سرماخوردگی و آنفلوانزا"

موقعی که علائم سرماخوردگی را احساس می کنید، می توانید استراحت نمایید و یک مسکن بخورید. اگر علائم آن برطرف نشد، باید به پزشک مراجعه نمایید. داروهای طبیعی هم می تواند علائم آن را تسکین دهد. درمان های کلن گر هميشه باید با تشخیص پزشک و درمان او همراه باشد.

٭ به طور کلی زمان درمان علائم فقط در صورتی آنتی بیوتیک تجویز می شود که پزشک عفونتی را تشخیص دهد. موقعی که علائم شدت یافتند. پزشک شما میتواند دستور رادیوگرافی يا دیگر آزمایش ها را بدهد تا تشخیص دقیق تری داشته باشد. اگر درد، تب و لرز دارید، بهترین کار این است که در یک اتاق دارای تهویه ی خوب بخوابید و خود را بپوشانید. اگر تب شما رفع نشد، یک حوله ی سرد روی صورت يا بدن خود قرار دهید. عرق بدن را با آب بشویید و باید مایعات زیاد مصرف نمایید تا نمک و مواد معدنی از دسترفته از راه تعریق را جبران کنید. برخلاف کودکان که باید تحت مراقبت مستقیم پزشک قرار بگیرند و داروهای ضد تب مصرف نمایند و از حمام آب ولرم استفاده کنند، بزرگسالان باید قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایند.

"آنتی بیوتیک ها"

هرگز نباید بدون تجویز پزشک آنتی بیوتیک مصرف نمایید. زمانی که مصرف آنتی بیوتیک را شروع نمودید، باید معالجه را کامل کنید؛ حتی اگر بهتر شدید یا علائم بیماری برطرف شد، دوره ی مصرف آنتی بیوتیک تجویزشده توسط پزشک را کامل نمایید.

بهروز رحمانیان

ارسال نظر