هدف ازدواج

هدف ازدواج

هدف از ازدواج چیست ؟

ازدواج برای انسان یک نیاز طبیعی است و فوائد مهمی را در بردارد که اهم آنها عبارت است از:
۱- نجات از سرگردانی و بی پناهی و تشکیل خانواده. دختر وپسری که ازدواج نکرده اند به منزله کبوترانی بی آشیانه هستند، که بوسیله ازدواج خانه و آشیانه و پناهگاه می یابند. شریک در زندگی و مونس ومحرم راز و غمخوار و مدافع و کمک بدست میآورند.

۲- ارضای غریزه جنسی :
غریزه جنسی در وجود انسان غریزه بسیار نیرومند و ارزنده ای است. و به مین جهت نیاز دارد به وجود همسری که در یک محیط امن و آرامش، در مواقع احتیاج، از وجودش بهره بگیرد و لذت ببرد. تامین صحیح خواسته های غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است که باید اجابت شود و الا ممکن است پیامدهای بد روانی و جسمانی و اجتماعی داشته باشد. کسانیکه از ازدواج امتناع می ورزند غالبا به بیماریهای روانی و جسمانی مبتلا می گردند.

۳- تولید و تکثیر نسل، بوسیله ازدواج انسان فرزند پیدا می کند. وجود فرزند ثمره ازدواج و باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش و دلگرمی زن و شوهر می باشد. و به همین جهت در قرآن و احادیث نسبت به ازدواج تاکیدات فراوانی بعمل آمده است. از باب نمونه:
خدا در قرآن میفرماید: و از آیات خدا اینست که برای شما همسرانی را آفرید تا با آنها انس بگیرید (۱)
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
در اسلام بنائی بر پا نشده که بهتر از تزویج باشد. (۲)

امیر المومنین علیه السلام فرمود: تزویج کنید که سنت رسولدخداست. پیامبر صلی الله علیه و آله میفرمود: هر کسی میخواهد از سنت من پیروی کند باید ازدواج نماید. بوسیله ازدواج فرزند بیاورید (و تعدادمسلمانها را زیاده گردانید) که من در قیامت با کثرت شما به امتهای دیگرمباهات و افتخار میکنم. (۲)

امام رضا علیه السلام فرمود: هیچکس فایده ای بدست نیاورد که بهتر از همسر شایسته باشد. همسری که وقتی به او نگاه می کند، شادمانش می گرداند و در غیاب او نفس خودش و مال او را نگهداری می نماید. (۴)
مطالب مذکور آثار و منافع دنیوی و حیوانی ازدواج بوده که حیوانات نیز برخی از آنها را دارند این قبیل امور را نمی توان هدف اصلی ازدواج انسان به اعتبار اینکه انسان است، محسوب داشت. انسان در این جهان نيامده تا مدتی بخورد و بیاشامد و بخوابد و شهوترانی و لذت جوئی کند آنگاه بمیرد و نابود شود. مقام انسان عالی تر از اینهاست. انسان آمده تا با علم و عمل و اخلاق نیک نفس خویش را پرورش دهد و در راه کمال وصراط مستقیم انسانیت سیر و صعود کند تا به مقام خوب پروردگار جهان نائل گردد. انسان موجودی است عالی که با تهذیب و تزکیه نفس و اجتناب از بدی ها و پرورش فضائل و مکارم اخلاق و انجام کارهای نیک، می تواند به مقام شامخی نائل گردد که فرشتگان بدان مقام راه ندارند. انسان موجودی است جاودانه و در این جهان آمده تا با راهنمائی های پیامبران وبه کار بستن قوانین و برنامه های دین، سعادت دنیا و آخرت خویش را تامین کند و در جهان آخرت، در جوار حق،در خوشی و آسایش تا ابد زندگی کند. بنابراین هدف اصلی ازدواج انسان را در این برنامه باید جستجوکرد. هدف ازدواج یک انسان دیندار باید این باشد که با تعاون و همکاری همسرش بتواند نفس خویش را از گناهان و بدی ها و اخلاق زشت تهذیب نماید و با عمل صالح و اخلاق نیک پرورش دهد تا به مقام شامخ انسانیت و تقرب به خدا نائل گردد. و همسر شایسته و خوب و موافق برای رسیدن به چنین هدف مهمی ضرورت دارد. دو انسان مومن که با ازدواج تشکیل خانواده می دهند، از انس ومحبت و آرامش و کامیابی های مشروع جنسی برخوردار می شوند و درنتیجه از
انحراف و تمتعات غیر مشروع و راه یافتن به مراکز فساد واعتیادهای خطرناک و ولگردی ها و شب نشینی های خانمان سوز محفوظ و درامان و به همین جهت پیامبر اکرم و ائّمه السلام نسبت به ازدواج بسیار تاکید نموده اند. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: هر کس که ازدواج کند نصف دینش را حفظ نموده است. (۵)

امام صادق علیه السلام فرمود: دو رکعت نمازی را که افراد متاهل بخوانند. از هفتاد رکعت نمازی که افراد غیر متاهل بخوانند افضل می باشد. (۶)

وجود همسر دیندار و موافق (چه زن چه مرد) در امکان انجام وظیفه و عمل به واجبات و مستحبات وترک محرمات و مکروهات وتخلف به اخلاق نیک و اجتناب از اخلاق زشت، نقش بسیار مهمی را ایفامی کند. اگر زن و شوهر هر دو دیندار و در طریق پرورش و تزکیه نفس باشند، در پیمودن این راه دشوار نه تنها مانع نخواهند بود بلکه تعاون وتشویق خواهند داشت. مگر یک نفر مجاهد فی سبیل الّله بدون تایید وتوافق همسرش می تواند در میدان جهاد خوب بجنگد و حماسه آفرینی کند؟ مگر انسان، بدون توافق همسرش می تواند در کسب و کار و تحصیل اموال همه جهات شرعی و اخلاقی را رعایت کنده حقوق واجب مالی را بپردازد، از اسراف و تبذیر اجتناب نماید و مازاد مخارج ضروری خویش را درامور خیریه انفاق کند؟ همسر دیندار و مومن همسرش را بخوبی و صلاح دعوت می کند وهمسر لاابالی و بد اخلاق همسرش را را به فساد و بد اخلاقی می کشد و ازهدف مقدس انسانیت دور می گرداند. و به همین جهت به مرد و زن سفارش شده که به نگام ازدواج موضوع ایمان و دینداری و اخلاق را شرط اساسی محسوب بدارند. رسول خدا صلی الّله علیه و آله فرمود: خداوند عز و‌جل فرموده است وقتی اراده کنم که تمام خوبی های دنیا و آخرت را برای شخص مسلمانی جمع کنم به او قلبی خاشع و زبانی ذاکر و بدنی که بر بلاها صابرباشد عطا می کنم. و همسر موّمنی به او می دهم که هر گاه به او نگاه کند، خوشنودش سازد و در غیاب حافظ نفس خویش و مال او باشد.

(۷) شخصی خدمت رسول خدا صلی اللّه علیه و آله عرض کرد: همسری دارم که به هنگام ورود به خانه به استقبالم می آید و به هنگام خروج بدرقه ام می کند. هنگامی که مرا اندوهناک یافت در تسلیت من میگوید: اگردرباره رزق و روزی می اندیشی غصه نخور که خدا ضامن روزی است. واگر در امور آخرت می اندیشی خدا انديشه و اهتمام تو را زیاده گرداند. پس رسول خدا فرمود: خدای را در این جهان عمال و کارگزارانی است و این زن از عمال خدا می باشد. چنین همسری نصف اجر یک شهید را خواهدداشت.

(۸)امیر الموّمنین علیه السلام نیز چنین هدف بزرگی را در نظر داشته که درباره حضرت زهرا علیها السلام فرمود: بهترین کمک است در راه اطاعت خدا. در تاریخ چنین آمده که رسول خدا صلی الله علیه و آله روز بعد از عروسی حضرت علی و حضرت زهرا برای تبریک و احوال پرسی تشریف فرما شد. از حضرت علی علیه السلام پرسید: همسر تورا چگونه یافتی؟ گفت: زهرا را بهترین کمک برای اطاعت خدا یافتم. آنگاه از حضرت زهرا پرسید: شوهرت را چگونه یافتی؟ گفت: بهترین شوهر است.

(۹) امیر الموّمنین علیه السلام در این جمله کوتاه هم بانوی شایسته ونمونه اسلام را معرفی نمود، هم هدف اساسی و اصلی ازدواج را بیان کرد.

ارسال نظر