پوست

پوست
انواع پوست

"پوست چرب"

چربی پوست ناشی از ترشح زیاده از حد چربی توسط غدد چربی است. پوست چرب دیرتر دچار پیری و چین و چروک میشود. این نوع پوست است که مستعد ایجاد آکنه میباشد. معمولاً پوستهای تیره از نوع پوست چرب هستندولی پوست روشن نیز ممکن است چرب باشد

"پوست خشک"

اکثراً افرادی که پوست روشن دارند به خشکی پوست مبتلا میشوند. خشکی پوست بر اثر از دست رفتن آب پوست، عدم ترش کافی چربی و پیری عارض میشود. این نوع پوست معمولاً ساختمان نازک و لطیفی دارد ولی صاف و کشیده به نظر میرسد. و به آسانی پوسته پوسته میشود. عوامل ایجاد کننده پوست خشک عبارتند از: استفاده از لوازم آرایشی نامناسب، صابونهای قوی, قرارگرفتن در برابر نور شدید آفتاب، باد و حرارت زیاد و هوای گرم. پوستهای خشک معمولاً حساس میباشند بخصوص لایه خارجی آنها نازک و حساس بوده و عروق ظریف و شکننده ای در روی آن به وجود می آید و عوامل خارجی مانند نور خورشید، باد، عوامل داخلی و عصبی، غذا و مایعات باعث عکس العمل سریعی در آن میشوند.

"پوست معمولی (متعادل)"

پوست معمولی پوستی است که چربی و رطوبت آن متعادل باشد که البته این نوع پوست بسیار نادر است ولی پوستی ایده آل میباشد. این نوع پوست با گذشت زمان تمایل به خشک شدن دارد. پس برای خوب ماندن نیاز به محافظت دارد.

"پوست مختلط"

این پوست در بعضی نواحی مثل چانه، پیشانی و بینی چرب و در سایر نواحی بخصوض گونه ها و اطراف چشم خشک است. در این نوع پوست قسمتهای چرب و خشک باید بطور جداگانه تحت مراقبت قرارگیرند.

"مراقبت از پوست خشک صورت"

سن، محل جغرافیایی، فصل سال، وجود رطویت نسبی در محل کار و زندگی، تعداد دفعات استفاده از صابون و پاک کننده ها در خشکی پوست دخالت دارند. اساس مراقبت از پوست خشک نگهداری آن به صورت مرطوب است که باعث نرمی و لطافت پوست میشود. پوست خشک صورت نباید بیش از یک بار در روز با آب و صابون شسته شود و این کار بهتر است شب هنگام انجام گیرد. صبح ها صورت را باید فقط با آب ولرم شستشو داد و از آب داغ پرهیز نمود. درصورت تمایل برای تمیزکردن صورت بیش از یک بار در روز میتوان از مایعات کرم ها و لوسیونهای تمیز کننده استفاده نمود و پس از تمیزکردن پوست از مرطوب کننده استفاده نمود تا مانع افت رطوبت پوست گردد.

"مراقبت از پوست چرب صورت"

میزان چربی پوست با شرایط هوا، آفتاب، درجه حرارت و هیجانات شخص تغییر می نماید. اگر هوا گرم و مرطوب باشد در اثر تعریق بدن، پوست چرب تر به نظر میرسد. آب و صابون ارزان ترین وسیله ی تمیزکردن پوست چرب است. در صورت عدم امکان شستن صورت در محل کار میتوان این کار را با پارچه ی آغشته به تمیز کننده ها انجام داد.

"تازه کننده ها (تونیک ها)"

تازه کننده ها نقش مهمی در تمیز کردن آثار پاک کننده ها وکثیفی پوست دارند وگردش خون را در ناحیه ی بکار رفته را تحریک می نمایند. طریقه ی استفاده از تازه کننده به این صورت است که یک قطعه پنبه را به تازه کننده آغشته کرده پسن از شستشو به آرامی به تمام پوست صورت می مالید.

"مرطوب کننده ها"

مرطوب کننده ها پوست را مرطوب نگاه داشته تا اعمال شیمیایی پوست بهتر صورت گیرد. مرطوب کننده باعث صافی و نرمی پوست شده، شیارها و منافظ پوست را می پوشاند و برای آرایش کردن زیر بنای خوبی را آماده میسازد.بهترین زمان استفاده از مرطوب کننده پس از حمام رفتن و یا شستن صورت می باشد و روش استفاده از آن به این صورت است که ابتدا باید مرطوب کننده را به صورت نقطه نقطه در نواحی مختلف صورت قرار داد و سپس آن را پخش نمود. پس از اندکی صبر و تأمل کرٍم جذب شده و صورت برای آرایش آماده میشود.

"ماسک های پوست"

ماسک های پوستی باعث افزایش جریان خون، تغذیه بهتر و رساندن اکسیژن کافی به سلولهای سطح پوست میشوند. معمولاً تمام ماسکها دارای درصد بالایی از آب میباشند که تبخیر سریع آن باعث سرد شدن و آرامش پوست میشود. برای استفاده از ماسک ابتدا باید تمام پوست صورت و گردن را بشوئید. سپس از یک تازه کننده برای تمیز کردن باقیمانده اثرات پاک کننده استفاده کنید. از یک کرم مرطوب کننده ی سبک استفاده کنید و پس از آن صورت را با آب تمیز و نیم گرم بشوئید. ماسک را روی تمام پوست صورت وگردن
قرار دهید ولی به دایره دور چشم نمالید و سپس ۲۰ دقیقه استراحت کنید.


بهروز رحمانیان

ارسال نظر