لئوناردو ویلهلم دی کاپریو

لئوناردو ویلهلم دی کاپریو
رابرت دنیروی نسل جدید

    لئوناردو متولد یازدهم نوامبر 1974 بازیگر و تهیه کننده هالیوودی است که آغاز فعالیت او درزمینه بازیگری با بازی در مجموعه تلویزیونی دردهای در حال پیشرفت همراه بود. بر انگیخنه شدن تحسین منتقدان در طول این فیلم ، پیشنهادات دیگری را نیز به سوی این بازیگر نوجوان سرازیر کرد که اولین آنها زندگی این پسر بود که بلافاصله پس از آن با فیلم گیلبرت گریپ چی می خوره ؟ادامه پیدا کرد . ایفای نقش وی به عنوان برادر جانی دپ در آن فیلم ، نامزدی در جشنواره گلدن گلوب و اسکار برای دریافت جایزه بهترین بازیگر مکمل را به ارمغان آورد. شهرت روز افزون لئوناردو با بازی در فیلم مشهور و معروف تایتانیک بوجود آمد و زمینه ساز بازی وی در سایر فیلم های پر بیننده و محبوبی همچون رومئو و ژولیت ، اگه می تونی منو بگیر و الماس خونین شد ، فیلمی که بار دیگر پای سوپر استار جوان را به اسکار باز کرد. دیگر نامزدی اسکار دی کاپریو با بازی در نقش هاوارد هافس در فیلم مارتین اسکورسیزی با نام هوانورد شکل گرفت. همکاری وی با اسکورسیزی بار دیگر در فیلم های دارو دسته نیویورکی  و جدا مانده تکرار شد. این همکاری مقایسه وی را با رابرت دنیرو همراه داشت چون که به عقیده خیلی ها دی کاپریو حکم دنیرو جدیدی را برای اسکورسیزی داشته است. 

    دوران اولیه دی کاپریو در لوس آنجلس کالیفرنیا به دنیا آمده است و تنها فرزند ایرملین ، یک منشی دولتی اسبق ، و جورج دی کاپریو بازیگر کمدی های زیر زمینی و تهیه کننده وتوزیع کننده کتاب های کمدی می باشد. مادر وی در دهه پنجاه میلادی از ارکنشویک آلمان به آمریکا مهاجرت کرد. این در حالی است که نسل چهارم پدر آمریکایی وی به خاندانی ایتالیایی و آلمانی برمی گردد. مادر بزرگ مادری لیوناردو ، هلن ایندنبیرکن در جایی به نام یلنا اسمیرنوا در روسیه به دنیا آمد و به آلمان مهاجرت کرد. والدین دی کاپریو همدیگر را زمانیکه در کالج درس می خواندند ملاقات کردند. دلیل نامگذاری لئوناردو هم به نوبه خودش جالب است . مادرش در حال تماشای نقاشی لئوناردو داوینچی در موزه ایتالیا بوده است که متوجه می شود باردار است. پدر و مادر وی زمانی از هم طلاق گرفتند که لئوناردو تنها یک سال داشت و بیشتر با مادرش زندگی می کرد . اگرچه که پدرش نیز هر از گاهی در کنار او بود. از علایق دوران کودکی وی کارت بازی بیسبال ، کتابهای کمدی و تصویری و بازدید از موزه ها با همراهی پدرش بوده است. 

    دوران حرفه ای : بازیگری به شکل حرفه ای برای دی کاپریو در فیلم های تبلیغاتی و بعضا علمی شکل گرفت. اولین حضور وی در تلویزیون به سال 1990 بر می گردد. زمانیکه برای اولین بار در مجموعه کوتاهی درباره والدین بازی کرد. سر فیلمبرداری این مجموعه بود که با بازیگر نوجوان و بازیگوش دیگری به نام توبی مگوایر آشنا شد. آنها به سرعت با هم صمیمی شدند و این همکاری به هر دو آنها کمک کرد تا برای خودشان در سینما و تلویزیون نقش های متعددی دست و پا کنند. 

     سوپر استار: رویه تبدیل شدن لئوناردو به یک سوپر استار سینما درسال 97 کامل شد. او توانست از عهده نقش جک داسون در فیلم تاریخی و پرفروش تایتانیک بخوبی بربیاید. بازی وی در مقابل کیت وینسلت کمک کرد تا برترین فیلم تاریخ به عقیده خیلی ها شکل بگیرد. فیلمی که یازده تندیس اسکار را از آن خود کرد. سال 98 او در جشن طنز وودی آلن حضور پیدا کرد. در همان سال در فیلم مردی در ماسک آهنی هر دو نقش شاه ویلیانوس لوئیس و رازش که برادر دوقلو  وی فلیپ بود ، را بازی کرد. 

    دیکاپریو به خاطر استفاده کردن از هواپیما های مسافربری معمولی به جای جت شخصی از سوی دوست داران محیط زیست مورد تقدیر قرار گرفته است. او هنوز فکر می کند که بازیگر عصبی و تازه کاری است که هیچ نسبتی با پسر سوپر استار جلد مجلات ندارد. او می گوید: من هیچ ارتباطی بین خودم و پدیده تایتانیک و شهرتی که چهره ام در سرتاسر جهان پیدا کرده نمی بینم . دیگر هیچگاه به آن جایگاه از شهرت و محبوبیت دست پیدا نمی کنم و حتی توقع آن را هم ندارم . این چیزی نخواهد بود که من به دنبال کسب دوباره آن تلاش کنم. 

بهروز رحمانیان

ارسال نظر