قراردادهای اینترنتی درحمل ونقل اجناس

قراردادهای اینترنتی درحمل ونقل اجناس
مفهوم تجارت الکترونیکی

     کتاب:بررسی قراردادهای اینترنتی در حمل و نقل اجناس

     تالیف:محسن احمدی براتی

     موضوع: تجارت الکترونیک ، تعاریف و مفاهیم

    اولین قدم در بررسی یک موضوع داشتن تعریف مناسب از آن می باشد. با توجه به جوان بودن رشته فناوری اطلاعات و علی الخصوص تجارت الکترونیک، هنوز تعریف دقیق و جامعی برای آن مشخص نشده است و در حال حاضر هرکس از دیدگاه خود به مسئله روی آورده و تلاش می کند تا از قافله عقب نماند. ابتدا با برخی از مفاهیم و تعاریف از دیدگاه پرفسور توربان آشنا می شویم: تجارت الکترونیک عبارت است از خرید و فروش کالاء، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه های ارتباطی.این تعریف از چهار دیدگاه قابل بررسی است:
     ۱. از دید ارتباطات: تجارت الکترونیک رساندن کالاء، خدمات و یا پرداخت پول از طریق شبکه های کامپیوتری و یا هر وسیله الکترونیکی دیگر است.

    ۲. از دید فرآیند تجارت: تجارت الکترونیک کاربرد فناوری در اتوماسیون داد و ستد در تجارت است.
    ۳ .از دید خدمات:  تجارت الکترونیک وسیله ای است که به آرمان های مشتریان و شرکت ها جهت رسیدن به کیفیت بهتر، سرعت بیشتر و خدمات بهتر با هزینه کمتر برآورده می کند.
    ۴. از دید online :تجارت الکترونیک قابلیت خریدء فروش و داد و ستد محصولات و اطلاعات از طریق اینترنت و یا هر شبکه online دیگر را فراهم میکند. برخی از مردم تجارت را به معنی داد وستد بین شرکتهای تجاری می دانند.وقتی از این معنی استفاده شودء دامنه تجارت الکترونیک بسیار محدود می شود بنابراین اغلب از واژه ی کسب و کار الکترونیکی به جای آن استفاده می کنند که این تعریف تمام فعالیت های تجاری شامل خرید و فروش، ارائه ی خدمات پس از فروش، ارتباط های تجاری بین شرکت ها و ... را در بر می گیرد.

     مفهوم تجارت الکترونیکی انجام معاملات و انتقال اطلاعات تجاری بدون تبادل کاغذ و به طور مستقیم و به کمک رایانه ها و از طریق خطوط مخابراتی می باشد.برای یکسان سازی و هماهنگی این ارتباطات رایانه ای در سطح جهانی استاندارد هایی تدوین گردیده که به عنوان زبان مشترک در امر تجارت به کار گرفته شده است و به استاندارد ادیفاکت شهرت دارد.

    بند چهارم: مزایای تجارت الکترونیک

به طور کلی مزایای استفاده از تجارت الکترونیکی را میتوان به پنج دسته تقسیم کرد که شامل بستر ارتباطی، از بین رفتن واسطه ها، افزایش قدرت خریداران و پیدایش بازارهای جدید برای تولید کنندگان، سفارشی کردن محصولات درخواستی و خدمات پشتیبانی قوی و پیدایش موسسات اقتصادی نو پا و رقابت سراسری است.

     الف) بستر مناسب اطلاعاتی و ارتباطی یکی از امکاناتی که اینترنت در اختیار تجارت و بازرگانی قرار میدهد اطلاعات نسبتاً کامل و گسترده ای است که در مورد هر کالا چه از نظر فنی و چه به لحاظ تجاری میتوان یافت. امکانی که در دنیای واقعی، ارزش تجاری بسیار زیادی دارد اما بدون صرف هزینه و زمان زیاد به دست نمی آید. ارزش دیگر تجارت الکترونیکی آن است که امکان ایجاد ارتباط با همه افرادی که برای تکمیل یک فرآیند بازرگانی لازم است با آنها تماس گرفته شود در کوتاهترین زمان از طریق ایمیل و روشهای دیگر امکانپذیر است.

      ب) حذف نسبی واسطه ها حذف واسطه ها یکی دیگر از ارزشمندترین دستاوردهای تجارت الکترونیکی می باشد، که باعث کاهش بی سابقه قیمت کالاها و خدمات در جهان شده است.براساس برآوردهای انجام شده حذف واسطه ها و ایجاد ارتباط مستقیم بین خریداران و فروشندگان بین ۱۵ تا ۵۰ درصد موجب کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات برای مشتریان شده است.

      ج) افزایش قدرت خریداران و پیدایش بازارهای جدید برای تولید کنندگان ارتباط اینترنتی فرصتی را در اختیار خریداران قرار میدهد که بتوانند با طیف گستردهای از تولیدکنندگان در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنند و از این طریق به تقاضای مورد نظر خود از بین پیشنهادهای مختلف برسند و در مقابل فروشندگان قدرت چانه زنی بیشتری برای کسب امتیاز و مزایای بیشتر داشته باشند.در صورتی که در دنیای حقیقی به علت محدودیتهای ناشی از فاصله جغرافیایی مشتریان چنین قدرت انتخابی ندارند. البته این ساختار برای تولیدکنندگان هم دارای مزایا و امتیازات فراوانی است. از جمله می توان به امکان عرضه و فروش محصولات به تمام مردم جهان اشاره کرد. در واقع تجارت الکترونیکی به تولیدکنندگان امکان جهانی شدن محصولاتشان را با صرف هزینه کم(نسبت به آنچه که در مقابل به دست می آید) میدهد.شاید جالب باشد که بدانید به عنوان مثال، جلد پنجم کتاب داستانی هری پاتر توانسته است با استفاده از شیوه فروش آنلاین در شب اول انتشار خود فروشی معادل یک میلیون جلد را در جهان داشته باشد. امکان وقوع چنین حادثه شیرینی برای ناشر این کتاب دردنیای حقیقی، آن هم در مدت زمانی کوتاه یا اصلاً محال بود یا به امکانات گسترده مالی و تبلیغاتی و توزیع نیاز داشت که هر سازمانی توانایی انجام آن را دارا نیست.

     د) سفارشی کردن محصولات و خدمات پشتیبانی قوی مزیت دیگر تجارت الکترونیکی آن است که شما قادر خواهید بود که محصولات مورد درخواست خود را به صورت سفارش و مطلوب خود خرید کنید. در سالهای نخست رواج شیوه الکترونیکی فروش کالا استفاده از این روش فقط برای کالای کوچک و ارزان مثل ساعت،عروسک، کتاب ولباس استفاده می شد. اما اکنون با توجه به رشد روزافزون تجارت الکترونیکی، صنایع بزرگی همچون صنعت ماشین سازی نیز به این روش روی آورده اند. مثلا با مراجعه به سایت شرکت فورد میتوانیم ماشین مورد درخواست خود را از نظر رنگ يا امکانات جانبی به دلخواه انتخاب کنیم.

     ه) پیدایش موّسسات اقتصادی نوپا و رقابت سراسری یکی از پیامدهای تجارت الکترونیکی ایحاد موْسسات جدید اقتصادی است که توانایی رقابت و حتی در مواردی سبقت گرفتن از شرکتهای کهنه کار را دارند. در حال حاضر دو نوع بازار خرید و فروش یعنی بازار سنتی و حقیقی و بازار مجازی و مبتنی بر شبکه، به موازات یکدیگر عمل می کنند و هر کدام دارای قواعد تجارتی خاص خود هستند که گاه دارای خصوصیاتی مشترک و گاه با یکدیگر متفاوت هستند. در برخی موارد کسب و کارهای نوپا توانسته اند با ایجاد سیاستهای کاربردی در بازار جدید
مجازی، گوی رقابت را از رقبای سنتی بگیرند و بازار محصولات مختلف را تصاحب کنند. کمیسیون اروپایی در سال ۱۹۹۷ تجارت الکترونیک را به صورت زیر تعریف کرده است: «تجارت الکترونیک بر پردازش انتقال الکترونیکی داده هاء شامل متن، صدا و تصویر مبتنی می باشد. تجارت الکترونیکی فعالیت های گوناگون از قبیل مبادله الکترونیکی کالا و خدمات، تحویل فوری مطالب دیجیتال و انتقال الکترونیکی را شامل می شود، به بیان دیگر کاربرد تکنولوژی اطلاعات را در تجارت جهانی می توان تجارت الکترونیک نامید. تعامل سیستم های
ارتباطی، مدیریت اطلاعات و امنیت که به واسطه آنها امکان مبادله اطلاعات تجاری در رابطه با فروش محصولات و یا خدمات میسر می گردد. از مجموعه تعاریف ارائه شده می توان نتیجه گیری نمود که زمینه های کاربرد تجارت الکترونیکی بسیار گسترده تر از مبادله کالا، خدمات و وجوه است و در تعریف آن و تبیین سیاست های مورد نظر باید علاوه بر کاربردهای بالفعل به کاربرد های بالقوه آن نیز توجه داشت.انقلاب الکترونیک به این نکته اشاره دارد که یکی از موثر ترین خط مشی هایی که نظام های اقتصادی دارای تکنولوژی پیشرفته و دچار کمبود انرژی می توانند چهت حفظ منابع طبیعی در پیش گیرند این است که به سرعت صنایع موج سوم را که با انرژی کمی مصرف می کنند جایگزین آن دسته از صنایع موج دوم سازند که انرژی زیادی مصرف می نمایند.

     بند پنجم: طبقه بندی تجارت الکترونیکی از روی ماهیت معاملات و ارتباطات طبقه بندی تجارت الکترونیکی از روی ماهیت معاملات و ارتباطات میان اعضای تجاری درگیر درآن را می توان در قالب گروههای زیر بیان کرد: واحد تجاری با واحد تجاری : تمامی اعضای این دسته تاجران و یا سازمانهای تجاری میباشند. واحد تجاری با مصرف کننده گان: معاملات خرده فروشی محصولات یا خدمات از طریق تجار به تک تک خریداران. واحد تجاری با دولت: ارائه کالا، خدمات یا اطلاعات توسط سازمانهای تجاری به دولت. دولت با واحد تجاری: ارائه کالا،خدمات يا اطلاعات توسط دولت به بنگاههای تجاری. مصرف کننده با مصرف کنندها: ارتباط مستقیم مصرف کنندگان با یکدیگر جهت خرید و فروش الکترونیکی. سازمان ها با بنگاه ها: ارائه خدمات، اطلاعات و یا محصولات توسط سازمان ها به کارمندان. بازار با بازار: منظور از Exghange یک بازار الکترونیکی عمومی است که دارای خریداران و فروشندگان متعدد می باشد.دولت ها با دولت ها: انجام مناسبات تجاری میان دولتها به صورت الکترونیکی.دولت با مردم : ارائه خدمات و یا محصولات توسط دولت به مردم به صورت الکترونیکی.تجارت الکترونیکی درون سازمانی: این مدل مربوط به تمام فعالیتهای درون سازمانی است که در ارتباط با مبادله کالا خدمات و يا اطلاعات در میان واحدها و افراد درون سازمان انجام می شود. این قبیل فعالیت ها معمولا از طریق اینترنت یا پورتالهای شرکتی صورت می گیرد.

     بند ششم: تاریخچه تجارت الکترونیک استفاده از فناوری های الکترونیکی در انجام امور بازرگانی پیشینه ای نسبتاً طولانی دارد. در حقیقت، نیاز به تجارت الکترونیکی از تقاضاهای بخش های خصوصی و عمومی برای استفاده از تکنولوژی اطلاعات به منظور کسب رضایت مشتری و هماهنگی موْثر درون سازمانی نشأت گرفته است. تجارت الکترونیکی یکی از شاخه های مهم در فناوری اطلاعات میباشد که سرآغاز آن را میتوان دهه ۱۹۶۰ با معرفی تکنیک تبادل الکترونیکی داده ها برای انتقال الکترونیکی اسناد تجاری و دولتی دانست. تاريخچة تجارت الکترونیک با دو پدیده درارتباط است:

الف) اینترنت

ب) تبادل اطلاعات الکترونیکی(EDI) تاریخچه هر دوی این ها به قبل از سال ۱۹۶۰ برمی گردد زمانی که اینترنت فقط محدود به آزمایشگاه های تحقیقاتی و موْسسات آموزشی بود. می توان گفت این نوع تجارت از حدود سال ۱۹۶۵ آغاز شد. که مصرف کنندگان توانستند پول خود را از طریق ماشین های خودپرداز دریافت کرده و خریدهای خود را با کارت های اعتباری انجام دهند. پیش از توسعه تکنولوژی های مبتنی بر اینترنت در سال های آغازین دهه ۹۰ شرکت های بزرگ دست به ایجاد شبکه های کامپیوتری با ارتباطات مشخص، محدود و استاندارد شده برای مبادله اطلاعات تجاری میان یکدیگر زدند. این روش مبادله الکترونیکی داده ها (EDI) نامیده شد. در آن سال ها لفظ تجارت الکترونیکی، مترادف با مبادله الکترونیکی داده هابود. ایجاد و توسعه اینترنت و شبکه جهان گستر باعث خلق فرصت های زیادی برای توسعه و پیشرفت زیر ساخت ها و کاربردهای تجارت الکترونیک گردید. از دیدگاه دیگری می توان به صورت زیر بررسی نمود: تکنولوژی اطلاعات، روش کار کرد افراد، سازمان ها و دولت ها را دگرگون کرده و امور اقتصادی و اجتماعی و حتی طرزتفکر مردم را تغییر داده است. آموزش،بهداشت، صنعت و تولید ،تجارت، بانکداری،خدمات و حتی نحوه گذران اوقات فراغت و سرگرمی ها همه تحت الشعاع آثار و تغییرات این تکنولوژی قرار گرفته اند. تکنولوژی اطلاعات باعث ایجاد مشاغل جدیده صنایع نوین و خلاقیت های پیاپی شده و تغییرات عمده در روش زندگی، پدید آورده است. نزدیکی روز افزون مردم جهان به یکدیگر تعامل فرهنگ ها و... نمونه هایی از این پيامدها است. از دیدگاه علمی نیز امروزهتکنولوژی اطلاعات در کنار مهندسی ژنتیک و دانش هوا فضاء یکی از سه شاخه پیشرو و آینده ساز دانش و تمدن فردای بشر به شمار می رود. پیشرفت های تکنولوژی اطلاعات به حدی گسترده است که برخی از صاحب نظران آن را با پدیده هایی چون "اختراع ماشین بخار" مترادف دانسته اند. در بعد اقتصادی نیز "اهمیت دست یابی سریع به اطلاعات صحیح" کلید پیروزی در عرصه رقابت جهانی محسوب می شود. تجارت الکترونیک نیز به پیشرفت فناوری اطلاعات محقق گشته است.

بهروز رحمانیان

ارسال نظر