فیتنس

فیتنس
خوش اندام شوید :

"باورهای غلط بدنسازی"

 می توانید شکل ماهیچه هایتان را تغییر دهید این از نظر فیزیکی ممکن نیست، با اینکه می توانید اندازه ماهیچه هایتان را تغییر دهید و عضلاتتان را حجیم تر کنید، و یا با کاهش چربی های بدنتان، تفکیک عضلاتتان را بهبود دهید، اما غیر ممکن است بتوانید با تمرین های خاصی شکل عضلات خود را تغییر دهید. متاسفانه، شما در این زمینه، از لحاظ ژنتیکی محدود هستید.می توانید چربی ها را به صورت موضعی کاهش دهید.آیا تا به حال آن دسته از تبلیغات را دیده اید که سعی دارند وسیله ای را به شما بفروشند که باکار روی عضلات شکمتان چربی های شکمتان را آب کند؟ این چیزها جواب نمی دهند، دروغ هستند. جایی که چربی هایتان تجمع دارند توسط ژنتیکتان تعیین می شود. در نهایت کاری که می توانید انجام دهید این است که چربی کل بدن را کاهش دهید و شکمتان نیز کوچک می شود.

"تعداد تکرارهای زیاد چربی هایتان را آب می کند" درحالی که تعداد تکرارهای زیاد استقامت عضلانیتان را افزایش می دهد، در حقیقت به هیچ وجه به تفکیک عضلاتتان کمکی نخواهد کرد. این کاملا یک باور غلط است.

"نیازی به خوردن درست نیست، فقط به مکمل نیاز دارید" مکمل ها اسمشان رویشان است، فقط برای تکمیل رژیم غذایی تان هستند، شما به غذای خوب نیاز دارید. اگر با مکمل ها زنده اید یا بیش از حد به آنها تکیه کرده اید. در معرض خطر از دست دادن مواد مغذی حیاتی ای که برای رشد به آنها نیاز دارید، قرار می گیرید که در نهایت به طرز چشمگیری مانع موفقیت شما خواهد شد. مکمل ها برعکس چیزی که تبلیغ می شوند. فقط مکمل و بخش کوچکی از برنامه غذاییتان هستند.

"اگر مثل یک بدنساز حرفه ای تمرین کنید مثل او خواهید شد"پس شما فکر می کنید می توانید با تمرین کردن مثل رونی کلمن، شبیه او بشوید؟متأسفانه هرگز نمی توانید. رونی از نعمتی ژنتیکی برخوردار است که شما می توانید تنها آن را توی خواب ببینید. اما خبر خوب اینکه صرف نظر از ژنتیکتان؛ هنوز هم می توانید به دستاوردهای بزرگی برسید و به طور باورنکردنی ای خوش اندام باشید. هرکسی میتواند خودش را بهبود دهد.

"چربی ها مضر هستند " چربی ها بخش مهمی از برنامه غذایی شما هستند و همه چربی ها ساختار، یکسانی ندارند. اصلی ترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که چربی ها کاملاً ضروری هستند. خواهید دید که چطور یک رژیم پرچرب می تواند بهترین سلاح شما در کاهش وزن باشد.

"می توانید همزمان حجم بگیرید و چربی هم بسوزانید" اساساً ممکن نیست در حال چربی سوزی؛ همزمان عضله هم به دست بیاورید. با اینکه در تئوری می تواند تا حد خیلی کمی اتفاق بیفتد، ولی نتیجه کم خواهد بود. به همین دلیل است که شما به دوره های متناوب حجم و کات نیاز دارید. این تنهاراه رسیدن به بدن رویاییتان است.

"رشد عضلات در باشگاه صورت می گیرد " این یک دروغ دیگر است. با اینکه در باشگاه، بدنتان «دم میکند» این فقط خون اضافه ای است که به سمت عضلاتتان هجوم می آورد تا انرژی عضلاتتان را تأمین کند. همانطور که دیده اید وقتی باشگاه را ترک می کنید، این اثر فروکش می کند تمام رشد و عضله سازی اصلی در هنگامی که در حال استراحت و بازیابی هستید اتفاق می افتد.

"شما می توانید چربی هایتان را به عضله تبدیل کنید" چربی ها نمی توانند به عضله تبدیل شوند. این از نظر فیزیولوژیکی ممکن نیست. چربی باید بسوزد و به عنوان سوخت مصرف شود و عضلات باید ساخته شوند، که این دو فرآیند مجزا است.

"انواع تیپ های بدنی"همه شبیه هم به دنیا نمی آیند. افراد به طورکلی در سه دسته متفاوت قرار می گیرند. این به این معنی نیست که شما در بهبود چشمگیر بدنتان محدود هستید. صرفاً به این معنی است که باید رژیم غذایی تان را به شیوه صحیحی طراحی کنید تا رسیدن به بدنی عالی امکانپذیر شود. رژیم و تمریناتتان باید برحسب تیپ بدنی خودتان طراحی کنید.

"اکتومورفها" افراد با تیپ بدنی اکتومورف، عموماً بدن هایی دارند که در به دست آوردن حجم عضلانی مشکل دارند. افراد لاغر و استخوانی. اکتومورفها به کالری بیشتری نیاز دارند چون سرعت متابولیسم پایه بدنشان بسیار سریعتر از دیگران است. این مورد به سادگی با خوردن بیشتر جبران می شود.

"مزومورفها" مزومورفها به طورکلی دارای متابولیسم بسیار خوبی هستند و به راحتی عضلانی می شوند. آنها خوش شانس هستند. من به اندازه کافی خوش شانس نبودم که در این دسته قرار بگیرم. مزومورفها نیاز به رژیم غذایی بسیار مشابه به اکتومورف ها دارند، فقط به مقدار کمتری باید بخورند و نیاز روزانه شان به انرژی کمتر از اکتومورفها است.

"اندومورفها" اندومورفها معمولاً دارای سرعت متابولیسم پایه ی آهسته ای هستند. بدنشان تمایل زیادی به حفظ چربی ها دارد. هنگام طراحی یک رژیم غذایی باید کالری کمتری مصرف کنید، تا خوش اندام بمانید. این افراد به راحتی تپل می شوند و به سختی لاغر می شوند.

"ژنتیک" ژنتیکتان، بنیاد بدن تان است. ژنتیک تان، استعداد و سرعت پیشرفت و چیزی که در نهایت می توانید در دنیای فیتنس به دست بیاورید را محدود می کند. ژنتیک سرعت سوخت وساز و حتی شکل عضلات و استخوانبندی شما را تعیین می کند. می توانید عضلاتتان را پرورش دهید و چربی بدنتان را کم کنید، اما نمی توانید قیافه تان را تغییر دهید، چون ژنتیکی محدود هستید. اجازه ندهید این نا امیدتان کند، برای داشتن یک بدن استثنایی نیاز به ژنتیک عالی ندارید، داشتن ژنتیک ضعیف تنها به این معنی است که نسبت به افرادی که از استعداد ژنتیکی خوبی برخوردار هستند شاید مسیر سخت تری در پیش داشته باشید.

بهروز رحمانیان

ارسال نظر