دوربین های دیجیتال

دوربین های دیجیتال
"داخل یک دوربین دیجیتال"

سه عنصر در تمام دوربینها مشترک است. يك لنز ( برای جمع آوری و متمرکز کردن نور) -يك جعبه تاريك یا تنه دوریین (جایی که نور در آن متمرکز می شود) نقطه فوکوس دوربین -مترجم -و ابزاری برای ذخیره آن نور - در دوربینهای دیجیتال يك تراشه بسیار ریز کامپیوتری با يك سنسور وجود دارد که عکس را ثبت می کنند. دو نوع از این تراشه ها در دوربینهای دیجیتال استفاده شده اند. CCD (صفحات حساسی که ابتدا تصویر راکامل دریافت کرده و آن را انتقال می دهد) COMS(صفحات حساسی که هم زمان با دریافت تصویر آن را انتقال می دهد). هر دونوع تراشه از انبوه ثابتی از مدارهای الکترونیکی بسیار ریزی که به وسیله ی آن عکسهای نوری به سیگنالهای دیجیتالی تبدیل می شوند تا کامپیوتر بتواند آنها را به صورت عکس، نمایش و تفسیر کند.

"انواع دوربین"

اگر شما بعضی وقتها مشغول پرسه زدن در مجلات عکس و یا مقابل ویترین مغازههای دوربین فروشی هستید می دانید که دوربینهای دیجیتال مانند خرگوشهای دیجیتال تکثیر شده اند.تمام این دوربینها در یکی از این سه گروه مشخص قرار میگبیرند دوربینهای دیجیتال فشرده (کامپکت=ببین و بگیر) -دوربینهایی با زوم دیجیتالی پیش رفته - دوربین های SLR (تك لنزی انعکاسی) که آن را D_SLR هم میگویند.هر کدام از این دوربینها امتیازات خاص خودش را داره که در صفحات پیش رو به هر کدام از این دسته ها نگاهی می اندازيم.

"دوربینهای دیجیتالی فشرده" اگر سادگی؛ آسان استفاده کردن و اندازه کوچك در لیست شاخص های شما برای انتخاب يك دوربین است پس دوربین های فشرده -ببین و بگیر -برای شما ساخته شده اند. معمولاً این دوربینها دارای نوردهی و فوکوس خودکار و همچنین فلاش سر خود می باشند و دارای لنز زوم اپتیکال با قدرت سه برابر داخل محفظه ایی کوچکتر از یک دسته کارت بازی اکثر دوربین های دیجیتالی فشرده دارای روزنه دید اپتیکال و يك صفحه نمایش LCD که بتواند تصاویر را ترکیب بندی کند می باشند، این دوربین ها دارای فلاش های سرخود می باشند، در حالی که برخی از آنان دارای حالت های متنوعی در نوردهی برای صحنه های مختلف هستند، اکثر ای دوربین ها تنظیمات نوردهی رضایت بخشی که در دوربینهای زوم دیجیتالی پیشرفته و D_SLR ها وجود دارد را دارا نمی باشند. البته مدلهای کمی از آنها قابلیتهایی از دوربینهای D_SLR به جز لنزهای قابل تعویض آنها را تقلید کرده اند. این قابلیت ها معمولاً شامل کنترل نوردهی کامل، کفشك فلاش برای زمانی که از فلاش دوربین استفاده نمی کنیم، و حتی عکاسی در حالت پیش فرض RAW می باشد. اینها برای عکاس باهوشی که نمیخواهد همیشه دوربین D_SLR را همراه داشته باشد عالی است.
"دوربین های زوم دیجیتال پیشرفته"
این دوربین ها بسیاری از ابزارهای نورسنجی و اندازه گیری حرفه ای را که دوربین های D_SLR دارند دارا می باشد. همچنین ساده عکس گرفتن و سادگی دوربین های فشرده را نیز دارا می باشد. بعضی از این دوربین ها دارای TTL نورسنج داخلی لنز می باشند که با استفاده از آن شما دقیقاً چیزی را می بینید که لنز از داخل روزنه دید نوری می بیند. همچنین بعضی از آنها دارای محدوده وسیعتری هستند (۱۳ برابر) اما برخلاف دوربینهای D_SLR لنز قابل تعویض ندارند. این دوربینها برای کسانی که دنبال راهی برای کنترل نوردهی و انعطاف بصری بیشتری نسبت به دوربینهای دیجیتالی فشرده هستند، پیشنهاد می شود.

"دوربینهای دیجیتال SLR " دوربین های دیجیتال(D_SLR) این دوربینها اوج کنترل خلاقانه و تكنيك را در خانواده دوربین های دیجیتالی نشان می دهند و دارای يك ویژگی می باشند که دیگر دوربین های دیجیتالی ندارند؛ آن هم توانایی تعویض لنز می باشد. این ویژگی منحصر به فرد تمام قلمرو لنزهای دوربین از بازترین زاویه دید تا سوپر تله فوتوها را عینا زیر انگشتان شما قرار می دهد. (جیبهایتان را برای حفاظت جواهر, به اندازه کافی عمیق درست کنید) همچنین D_SLRها یک سیستم پیچیده ای از آینه ها و منشورها (برعکس نمایش الکترونیکیELF در بسیاری از دوربین های ببین و بگیر و دوربینهای زوم فشرده) را استفاده میکنند، تا شما آن چیزی را که دقیقاً از روزنه دید می بینید. همان چیزی باشد که لنز می بیند و این می تواند يك امتیاز بزرگ خلاقانه باشد. دوربین های D_SLR فقط قابلیت تشکیل عکس بر روی صفحه نمایش را ندارند اما در چند سال اخیر فناوری نمایش تصویر زنده را نیز دارند. دوربینهایD_SLR دارای بیشترین تنظیمات در محدوده وسیعی از اندازه گیری و نوردهی می باشند. همچنین امکان اتصال لوازم فرعی حیرت آوری نیز در این دوربینها فراهم شده است.

"خرید یک دوربین دیجیتال نو با وجود این همه مدل و ویژگی ها کار سختی به نظر میرسد. از توصیه های زیر هنگام انتخاب دوربین استفاده کنید"

مگاپیکسل: رزولوشن اساساً بر زوی اندازه تصویر در کامپیوتر و موقع چاپ تاثیر می گذارد. مگاپیسکل، بیشتر جزئیات تصویر را در برمی گیرد که با بزرگتر کردن عکس هنگام چاپ. ممکن است اين جزئیات اصلا قابل رویت نباشد. معمولا" دوربین هایی با مگاپیکسل بالاتر خصوصیات پیشرفته تری نیز دارند. بنابراین ممکن است که به رزولوشن بالای دوربین نیاز پیدا نکنید؛ اما سایر آپشن های یک دوربین با مگاپیکسل بالا را بخواهید.
"LCDنمایش" این ویژگی مهم همان چیزی است که باعث شده که عکاسی دیجیتال یک تجربه ی بسیار خوب و ارزشمندی شود. امروزه بسیاری از LCD نمایشگرها بزرگ و پرنورند. با این وجود شاید بخواهید مطمئن شوید که LCDدوربینتان از اندازه ی خوب، کنتراست، روشنایی مناسب و همچنین تفکیک رنگ خوبی برخوردار است و نگاه کردن به آن نیز راحت است. نمایشگر وسيله ارزیابی عکسها و جایی است که شما با منوهای دوربین و ویژگیهای آن سر و کار دارید بنابراین باید مطمئن شوید که دوربینتان را دوست دارید. اگر دوربین D_SLR می خرید و ترکیب بندی بررویLCD برایتان مهم است حتماً دید زنده آن را چک کنید.

ارسال نظر