بیل گیتس

بیل گیتس
"قانون موفقیت بیل گیتس"
رمز موفقیت کارآفرینان از زبان ثروتمندترین مرد دنیا بیل گیتس موفقترین و ثروتمندترین فرد نسل خودا است. اما مهمتر از آن؛ او با کمک های خیریه سخاوتمندانه اش، تلاش بیوقفه ای رابرای بهبود زندگی و جلوگیری از مرگ و میر انسانها انجام داده است. نام او دائماً به عنوان ثروتمندترین مرد جهان در فهرست فوربس قرارمیگیرد. وی یکی از شناخته شده ترین کارآفرینان در انقلاب رایانه های شخصی است. او پس از بازنشستگی از سمت مدیرعاملی شرکت مایکروسافت، تمام وقتش را دربنیاد بیل و ملیندا گیتس صرف کارهای انسان دوستانه نموده است.

۱- هدف گذاری های بلند شاید عده کمی بدانند که موفقیت بزرگ مایکروسافت از یک دروغ بیل گیتس شکل گرفت. در سال ۱۹۷۵ بیل گیتس با شرکت کامپیوتری MITS تماس گرفت و به آنها گفت که یک مفسر بیسیک برای ریزکامپیوتر آنها ساخته است.MITSمشتاق شد تا این نرم افزار را ببیند اما گیتس و دوست برنامه نویسش پل آلن هنوز به طور واقعی این نرم افزار را توسعه نداده بودند. به همین دلیل گیتس و آلن مجبور شدند به سرعت این نرم افزار را توسعه دهند تا بتوانند ظرف چند هفته آن را به شرکتMITS تحویل دهند و همین اولین فروش آنها را رقم زد. مایکروسافت یک ماه پس از این موضوع تاسیس شد و گیتس را وادار کرد بیشتر از توانش کار عرضه کند.

۲- هميشه جلوتر فکر کنید بیل گیتس هميشه چشم اندازی به آینده داشت و این که چگونه میتواند این چشم انداز را بهتر و بزرگتر کند. این ویژگی در تمام تلاش هایش مشهود بود. مایکروسافت سالها توانست رقبایش را از میدان بدر کند، چون هميشه یک قدم جلوتر از آنها و به دنبال چیزهای بزرگتر بود. بیل گیتس حتی زمانی که در سال ۲۰۰۸ از مایکروسافت بازنشسته شد، هنوز هم به آینده فکر میکرد. وی تمام تمرکزش را روی تلاش های بشردوستانه گذاشته است، بطوری که بنیاد بیل و ملیندا گیتس در حال حاضر تاثیر بسیار مثبتی در جهان دارد.

۳- نگذارید موفقیت شما را اغفال کند یکی از بزرگترین درسهایی که ما میتوانیم از بیل گیتس یاد بگیریم، توانایی او در فراموش کردن و پشت سر گذاشتن موفقیت است. وی میگوید: "موفقیت یک معلم پست و بدجنس است که این ذهنیت را در افراد باهوش ایجاد میکند که آنها شکست ناپذیر هستند؟" ضمن اینکه باید موفقیت های خود را به خاطر بسپارید، اما باید مطمئن شوید که این موفقیت ها روی قضاوت شما سایه نمی اندازند و اعتماد به نفس کاذب در شما ایجاد نمی کنند. گیتس باور دارد که ما نباید الگوهای اولیه موفقیت خود را نادیده بگیریم، اما اگر تمام تلاشمان را صرف این موضوع کنیم که چرا این موفقیت رخ داده است، آمادگی خود برای رویارویی با چالشهای آینده را از دست خواهیم داد.

۴ قدر زمان را بدانید گیتس میگوید" مهم نیست که چقدر پول دارید. نمیتوانید با پولتان زمان بخرید." بیل گیتس اهمیت استفاده عاقلانه از زمان را می داند و کارها را براساس اهمیت آنها الویتبندی می کند. اگر باور داشته باشد که نیاز نیست در یک جلسه شرکت کند، در آن جلسه حضور پیدا نخواهد کرد. از سوی دیگر، برای معاشرت با افرادی که با اوشرکت کند در آن جلسه حضور پیدا نخواهد کرد. از سوی دیگرء برای معاشرت با افرادی که با او صمیمی هستند وقت می گذارد و مطمئن می شود که این وقت صرف تعهدات مهم میشود.

۵- کنترل کیفیت از واجبات است با رشد شرکت مایکروسافت، تعداد برنامه نویسان استخدامی بیشتر و بیشتر شد. گیتس سمت مدیرعامل این شرکت را داشت و شغل او ایجاب نمی کرد که برنامه نویسی کند. اما این کار مانع بازبینی و اغلب بازنویسی تک تک کدهایی که این شرکت منتشر کرده بوده نمی شد. چشمان باز بیل گیتس برای دیدن جزییات، کیفیت نرم افزار عرضه شده توسط مایکروسافت را تضمین می کرد و نشان می داد که او پیگیر کارهای تیم خود است و هميشه با محصولات مایکروسافت از نزدیک آشنا بود.

۶- ایده های تحول آفرین باید نشان داده شوند، نه گفته شوند در اوایل دهه ۸۰ بیل گیتس و استیو بالمر به دور و اطراف سفر می کردند تا سمینارهایی را در مورد این که چگونه رابط های گرافیکی سیستم عاملهای آینده خواهند بود، برگزار کنند- اما هیچکس آنها را باور نمیکرد. زمانی که اپل در سال ۱۹۸۴ مکینتاش را راه اندازی کرد دیدگاه ها به سرعت تغییر کردند. مکینتاش اولین کامپیوتر موفق تجاری با رابط کاربر گرافیکی GUI بود. مایکروسافت توانست در سال ۱۹۸۵ ویندوز 10 را منتشر کند. درست یک سال پس از موفقیت مکینتاش. اگر ایده تحول آفرینی دارید. نگران نشوید که دیگران متوجه آن نمی شوند. آن را توسعه دهید، در این صورت وقتی زمان آن فرا برسد آماده خواهید بود.

۷- دیدگاه تان را با تیم خود به اشتراک بگذارید همانطور که بیل گیتس ظهور رابط گرافیکی را سالها قبل پیشبینی کرده بود، اهمیت اینترنت را نیز مدتها قبل از آن که افراد معمولی ارتباط از طریق شمارهگیری را در اختیار داشته باشند بیش بینی کرد در ماه می 1995گیتس متقاعد شده بود که اینترنت آینده مایکروسافت است به همین دلیل مجبور شد یک یادداشت بسیار بسیار طولانی برای شرکتش بنویسد. وی اینطور نتیجه گیری کرد:

"اینترنت یک موج جذر و مددار است. اینترنت یک فرصت باورنکردنی و همچنین یک چالش باورنکردنی است. من به دنبال اطلاعات شما هستم تا در مورد این که چگونه میتوانیم استراتژی خود را برای ادامه موفقیت های باورنکردنی خود بهبود ببخشیم.گیتس برای نوشتن این یادداشت وقت گذاشت چون تشخیص داد که این مسئله برای تمام تیمش چقدر مهم است که در این ماموریت با مایکروسافت همراه باشند. نتیجه: "ویندوز ۹۵ همراه با اینترنت اکسپلورر عرضه شد."

ارسال نظر