کشت وپرورش قارچ

کشت وپرورش قارچ
مزایای کشت و پرورش قارچ

"مزایای کشت و پرورش قارچ "

تعدد مزایای کشت و پرورش قارچ در گذشته موجب می گردید تا کشور هایی که به تکنولوژی تولید این محصول دست يافته بودند آن را فاش نکرده و در اختیار سایر کشور ها قرار ندهند اما امروزه محققان و تولید کنندگان کشور های مختلف جهان، تلاش به مبادله اطلاعات، تجربیات و تحقیقات علمی میان کشور های تولید کننده داشته و با برقراری و گسترش هرچه بیشتر این مبادلات سعی در آگاهی مردم نسبت به مزایای مصرف قارچ و به تبع آن گسترش تولید این ماده غذائی مفید دارند. از این رو کشور ما نیز باید بعنوان یک کشور در حال توسعه در راستای اجرای یکی از محور های مهم توسعه یعنی تأمین سلامت غذایی جامعه تلاشی گسترده را در جهت شناخت، مصرف و تولید این محصول با امکانات فراوان و بالقوه موجود آغاز نماید. گرچه تلاش های کمی هم در این زمینه صورت نگرفته اما در مقایسه با امکانات موجود باید پا را فراتر گذاشته سهم عمده ای از بازار های جهانی را به خود اختصاص دهیم و این درحالیست له سرانه مصرف قارچ در کشور ما هم اکنون پائین ترین میزان یعنی معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در سال را نشان می دهد و این عدد بسیار کوچکی در مقابل مزایای فراوان قارچ است که علت اصلی آن را می توان در عدم گسترش فرهنگ شناخت، مصرف، تولید وصادرات این محصول با ارزش جستجو کرد. آشنایی با مختصر مزایای تولید قارچ مسلماً این تفکر را ایجاد می نماید که توجه به این محصول هر نوع خواسته ای را که یک تولید کننده از تولیدات خود دارد برآورده می سازد.

۱- نیاز به فضای کم- کشت قارچ را در هر مکانی حتی به وسعت یک کیسه پلاستیکی به قطر ۵۰ سانتیمتر نیز می توان انجام داد در صورتی که واحدهای استاندارد تولیدی مساحتی معادل ۷۸ مترمربع طبق الگوی کشور هلند دارند. ۲- نیاز به سرمايه کم- کشت قارچ در یک کیسه حداکثر با مبلغی معادل ۱۰۰۰ تومان امکان پذیر است در حالیکه هزینه تولید یک دوره قارچ در یک سالن ۷۸ متر مربعی استاندارد برای به دست آوردن یک تن محصول شامل هزینه های آب - برق - سوخت -بذر - بستر - آفت کش - استهلاک ساختمان و تاسیسات و نیروی کارگری فقط ۳۵۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰۰تومان است.
۳- زود بازدهی محصول- یک دوره کامل پرورش قارچ شامل دوره های کاشت - داشت و برداشت به صورت غیر حرفه ای حداکثر ۶۰ روز و به صورت حرفه ای حداکثر ۳۵روز می باشد.
۴- راندمان بیولوژیکی بالا- میزان بازدهی محصول در مورد قارچ های صدفی اغلب بیش از ۱۰۰درصد بوده و این میزان محصول قارچ را در ردیف محصولات با راندمان بیولوژیکی بالا در
دنیا قرار داده است.
۵- امکان کشت در هر آب و هوایی - علاوه بر این که قارچ ها به طور طبیعی دراکثر نقاط جهان رشد می کنند اما کشت کنترل شده آن ها نیز به دلیل امکان ایجاد محیطی در سالن های تولید تقریباً در هر نوع آب و هوایی امکان پذیر بوده و از این حیث هیچگونهمحدودیتی وجود ندارد.
۶- امکان تهيه مواد اولیه در داخل کشور- عمده ترین مواد اولیه در تولید انواع قارچ کاه - کود مرغی و بذر است که در حال حاضر در کشور ما به وفور و با قیمت مناسب قابل تهیه می باشد.
۷- امکان صادرات محصول صادرات این محصول در انحصار نبوده و به راحتی می توان قارچ تازه و يا انواع فرآورده های آن را به کشور های مختلف صادر و از درآمد خاص حاصل از صادرات این محصول با ارزش برخوردار شد.
۸-فرآورده های جنبی متعدد - از قارچ می توان فرآورده های جنبی متعددی همچون ترشی - مربا- شور - بلنچ - منجمد - خشک - پودر - کالباس -برگر - کنسرو و یا سایر فراورده های دیگر را بدست آورد که علاوه بر ایجاد تنوع در مصرف محصول ارزش افزوده فراوانی را به همراه خواهدداشت.
۹- جوانب مختلف صنعت - علاوه برمصرف قارچ در صنایع مختلف داروئی و غذایی تولید آن را نیز می توان در هر سطحی یعنی تولید خانگی جهت مصارف خانگی - تولید جانبی به منظور تأمین کمک هزینه های زندگی و نیز تولیدات صنعتی جهت مصارف داروئی و غذایی انجام داد که هر تیپ از تولیدات فوق و به هر منظور در مقایسه با طیف متعددی از تولیدات دیگر
نیاز به سرمایه گذاری بسیار کمتری دارد.

۱۰-زیبائی صنعت - تولید قارچ چه به صورت تفریحی - خانگی و یا صنعتی از زیبائی خاصی برخوردار بوده و تولید آن همواره انسان را به هیجان آورده و موجب شگفتی می گردد این امر حاصل زیبائی صنعت بوده و همواره افراد زیادی را به خود جلب نموده است.

توجه :

از همان لحظه اول کار در ته کیسه پلاستیکی،حدودا سه عدد سوراخ به انداز یک سكه 50 ریالی ایجاد نموده تا آب جمع شده در ته بستر از آنجا خارج شده و باعث گندیدگی آن نشود.

۲- روش کشت در جعبه های چوبی: این روش پرورش قارچ برای اولین بار در سال ۱۹۳۴ در آمریکا آغاز شد و روش کار بدین صورت بود که ابتدا یک جعبه چوبی تمیز را انتخاب کرده و به
قسمت درونی آن یک لایه نایلون پهن می کنند و بعد مواد اولیه تهیه شده را به داخل جعبه بصورت لایه لایه که بین دو لایه مقدار کمی مایه قارچ ریخته و مجددا کمپوست را روی آن ها اضافه می کنند تا اینکه جعبه پر شود وپس از پر کردن جعبه درب آن را نیز بسته و به یک گوشه ازاطاق پرورش بصورت مایل قرار داده تا آب اضافی آن خارج شود و روی همه جعبه ها یک ورق نایلونی کشیده تا از تبخیرآب ازسطح کمپوست جلوگیری شودوحتی گاهی نیزهرسه الی چهار روز یکبار مقدارکمی آب بر روی آن اسپری میکنند تا میسیلیومها تمام قسمتهای درونی جعبه را پرنماید پس از تکمیل شدن رشد میسیلیومها در داخل جعبه که معمولاً حدود۱۴ الی ۱۸روز طول می کشد ورقه نایلونی را برداشته وآنها را ازجعبه خارج کرده وبه صورت ردیفی چیده و یا از سقف آویزان میکنند تا شروع به محصول دهی کند. مشکلی که در این روش کشت وجود دارد رشد انواع کپک های آلوده کننده و قارچهای مضر می باشد روی کمپوست است.
۳- روش کشت در سبدهای پلاستیکی: جعبه های پلاستیکی رایج در بازار ک برای حمل میوه وسبزیجات بکار می روند برای این کار مناسب بوده و این روش کشت نیز عیناً همانند پرورش قارچ درجعبه های چوبی بوده وبا این تفاوت که اولاً میزان آلودگی جعبه های پلاستیکی نسبت به چوبی کمتر بوده و ثانیاً دوره استفاده یا عمر آنها از جعبه های چوبی بیشتر است ولی به هر حال روش کار عین روش قبلی است.

۴- روش کشت پایه ای یا(ستونی):به منظور افزایش در میزان تولید و بهره گیری هر چه بیشتر و بهتر از جریان هوا در مرکز ( وسط) کیسه پلاستیکی یک لوله فلزی و يا پلاستیکی p.v.c
که بدنه آن سوراخ دار است قرار داده واز قسمت پایین شروع به پر کرده کیسه یا کمپوست وتلقیح آن با اسپان ( بذر قارچ، مایه قارچ ) نموده واز کف کیسه وستون؛ کشت به صورت لایه به لایه انجام می گیرد ودر لایه آخر بعد از پر نموده کمپوست درب کیسه را بسته و تا زمان سفید شدن کمپوست کیسه را در نمی آورند.
۵- روش کشت برروی قفسه های فلزی یا تورهای فلزی: برای ساخت قفسه های فلزی ابتدا توسط لوله های فلزی چهار پایه های فلزی (چهارچوب فلزی) را برپاکرده وبعداً روی آن توری مشبک یا همان توری مرغی نصب می کنندو نهایتاً بر روی آن توری کمپوست به اندازه مورد نظر پهن کرده ومایه قارچ روی کمپوست اضافه کرده و در پایان روی بستر یک لایه پلاستیک پهن می کنندتاجلوتبخیرآب بسترگرفته شودومعمولاً هردو روز در میان یک بار آبیاری می کنند.
۶- روش کشت بر روی زمین یا سکو بصورت پشته ای : یکی از روشهای قدیمی بوده و مواد بستری (کمپوست ) را در روی زمین به شکل پشته در آورده و به صورت لایه به لایه مایه قارچ را به کمپوست تلقیح مینمایند ودر نهایت بستر به صورت پشته در آمده و روی آن را با پلاستیک جهت جلوگیری از تبخیر آب می پوشانند تا زمانی که اندامهای قارچ ظاهر شود و آن موقع اقدام به برداشت روکش پلاستیکی می نمایند البته در صد آلودگی در این روش بالاست.
۷- روش کشت بر روی کنده درختان:  پرورش قارچ بر روی کنده درختان یکی از قدیمیترین روشهای پرورش قارچ به شمار میرود.

بهروز رحمانیان

ارسال نظر