آیا تنها یک راه وجود دارد؟

آیا تنها یک راه وجود دارد؟
تنها یک راه و روش وجود ندارد

     افرادی که وسعت نظر دارند و در انجام هر کار تمام جوانب آن را می سنجند . اگر در کسب و کارتان با فردی خشک و یک سو نگر ارتباط دارید و حس می کنید که او با این خلق نا پسند در صدد است شما را آلت دست کند، هر چه زود تر از او فاصله بگیرید و در روابط خویش با او تجدید نظر کنید. طبیعت نیز انعطلف پذیر است . زمستان در پی تابستان می آید و پائیز خزان بهار سبز را به دنبال دارد . بنابراین خشکی و باریک بینی مخالفت با اراده جهانی به شمار می آید. به عکس انعطاف پذیری بنایی است مهم که توسعه حرفه ای هر کس بر آن استوار است. بسیارند افرادی که موفقیت درخشان خود را با انعطاف پذیری و تعادل در عمل تحصیل کرده اند. به عکس کم نیستند کسانی که با چسبیدن به بینش و سلیقه شخصی رکود شدیدی را برکسب و کار خود حاکم می کنند. برای مثال وکیلی که پس از یافتن مدارک و اسنادی تازه ، در شیوه دفاعیه خود تجدید نظر نکند و به راه خود ادامه دهد ، حقوقدانی ناموفق بوده و موکل خود را قربانی خواهد کرد و یا پزشکی که پس از دریافت یک سری معاینه های جدید که نشانگر نا خوشی های دیگر است ، شیوه درمان خود را تغییر ندهد و اقدام به عمل جراحی کند پزشکی بی کفایت است . به هر حال فرد باریک اندیش و یک سو نگر سدی بر سر راه پیشرفت و گشایش افق فکری و روحی خود به وجود می آورد. در چند سال گذشته ، مقاله های زیادی در باره عمل جراحی غیر ضروری در جراید درج شده است که نشان می دهد تعداد قابل توجهی از زنان آمریکایی همه ساله بی دلیل تحت عمل جراحی بیماری های زنان قرار گرفته و دچار عوارض و ناخوشی های تازه ای شده اند. اگر این مساله را عمده و اساسی تلقی نمی کنید به آگهی زیر که توسط یکی از موسسه های بیمه آمریکا در جراید آمده است توجه کنید. مضمون این آگهی چنین است : برای خود داری از عمل جراحی غیر ضروری به طور رایگان با پزشکان ما مشورت کنید. حال این پرسش پیش می آید که چرا یک شرگت بیمه معروف باید به چنین تبلیغی اقدام و افراد را ترغیب کند که برای اطمینان از ضرورت عمل جراحی با پزشکان دیگر مشورت کنند. پاسخ روشن و بدهی است. متاسفانه شماری از پزشکان به نقطه نظر های خود چنان وابسته اند که لزوم مشورت با سایر پزشکان را مردود می شمرند. تعدادی از پزشکان حتی به قیمت از دست دادن یکی از اعضائ بدنشما، از یک سو نگری و جمود فکری خود دست نمی کشند. البته کم نیستند اطبایی که در مسائل حاد و عمده نظر همکاران خود را جستجو می کنند. به هر حال امروزه جوامع بشری به شدت در مقابل یک سو نگری و باریک بینی آسیب پذیر شده است. 

     امروزه بر کسی پوشیده نیست که شمار قربانیان معاینه سطحی و عجولانه پزشکان سر به فلک کشیده است. عقل و درایت حکم می کند که برای حصول اطمینان از ضرورت عمل جراحی تا حد ممکن با پزشکان دیگر مشورت کنید و چنانچه پزشک معالجتان به این اقدام روی خوش نشان نداد ، به پزشک دیگری مراجعه کنید. 

     یک سو نگری و انعطاف نا پذیری در آموزش و پرورش نیز رسوخ کرده و منشا بسیاری از سو تفاهم ها و گمراهی ها شده است. آموزگاران و اساتیدی که برای راه حل مسائل ریاضی و یا شیوه نگارش و ارایه گزارش آزمایشگاه ، راه و شیوه خاصی برمی گزینند. و بر روش های دیگر خط بطلان می کشند، دانش پژوهانی را که به دقت از شیوه کار آنان پیروی نمی کنند در دام باریک بینی خد قربانی می کنند . شما نیز به طور قطع در دوران تحصیل با یک سو نگری استادانی روبرو بودید و به اجبار به روش خاص آنان پیروی کردید. چرا که عدم پذیرش منطق آنان با نمره کم ، عقب ماندگی از کلاس درس و نهایتا مردود شدن مترادف بود . به هر حال چنانچه کسی به شما توصیه کرد که برای انجام کارتان تنها یک شیوه خاص وجود دارد، تردید نکنید که برنامه قربانی کردن شما در جریان است. هیچ نویسنده توانایی تا به حال برای نوشتن کتابش از کتاب دستور زبان مو به مو پیروی نکرده است. او شوق و خلاقیت خود را به کار می اندازد تا عبارات نغز و دلنشین را در آن بستاند. این استدلال در باره شعرا ، نقاش ها و سایر هنرمندان نیز صادق است. به بیانی دیگر آثار زیبای نقاشی و ترانه های دلنشین صرفا حاصل پیروی از قواعد و قوانین در این رشته ها نیست بلکه برخاسته از ذهن پویا و خلاق و نو اندیش و زاییده کاری متفاوت است. افراد بارز و شاخص دست رد به سینه روش های معمول و مترادف زده و به خلاقیت و پویایی خود تکیه دارند. بنابراین خود و دیگران را تشویق کنید تا برای انجام هر کار ، شیوه های مختلف را در ترازوی سنجش و قیاس قرار داده و روش منطقی و بهینه را از ورای آن تشخیص دهید و با پشتکار از قربانی شدن خود جلو گیری کنید . افرادی که متاثر از ترس و خشم و سرخوردگی و نا امیدی در نیمه راه از حرکت باز می مانند و از تعقیب و پی گیری مسائل دلسرد می شوند یک قربانی تمام عیارند ، اگر می خواهید با تردد و تزلزل دست و پنجه نرم کنید و آن را با قدرت نهفته در باطن از پیکرتان بیرون رانید، ابتدا باید از سلاح شهامت و مخاطره جویی مجهز شوید و آن گاه در غلبه بر مسائل راسخ و ثابت قدم باشید .

بهروز رحمانیان

ارسال نظر