چینش میز و صندلی

چینش میز و صندلی
چرا باید چینش میز و صندلی های محل کارتان را بصورت دوره ایی تغییر دهید؟

وقتی تغییر چینش برای فضاهای کاری شرکتها انجام می گیرد. اکثر کارکنان اين پروسه را یک مزاحمت قلمداد می کنند. میزها تمیز می شوند. لوازم داخل جعبه ها می روند. در کار روزمره اختلال ایجاد می شود. برای چه؟ شرکتهای طراحی از دیرباز دربارهی فواید چنین تغییراتی جار زده اند و وعده داده اند که وقتی افراد می توانند با آزادی بیشتری بچرخند و به صورت تصادفی با مجموعه های مختلفی از همکاران برخورد کنند. برقراری ارتباط و همکاری و خلاقیت برایشان ساده تر خواهد شد. برخی از مدیران نیز به اين موضوع اعتقاد دارند:
وقتی استیو جابز برای ساخت یک مقر جدید در پیکسار برنامه ریزی می کرد. در اقدامی مشهور دستشویی های مرکزی بزرگ را در حیاط اصلی کمپانی گذاشت تا کارکنان مجبور شوند برای استفاده از آنها مسافتی را پیاده بروند - بدین ترتیب «برخوردهای» غیرمنتظره رخ می دهد و نوآوری جرقه میزند. یک دوجین مطالعه ی تحقیقاتی هستند که از آن موارد پشتیبانی کرده اند. اما به سختی می شد بازده مالی اين تغییرات را اثبات نمود-البته تا الان. سانکی لی استاد دانشگاه کارنگی ملون در معرض یک «آزمایش طبیعی» در یک کمپانی بزرگ تجارت الکترونیک در کره ی جنوبی قرار گرفت که به مقر جدید خود جابجا می شد (کمپانی از ما خواسته که نامش مجهول بماند در ساختمان قدیمی, شش تیم از «تجار« که بازاریابی و منبع یابی را برای دسته های متفاوت محصول (الکترونیک, نوزاد, مد و غیره) انجام می دادند، در یک منطقه حضور داشتند و شش تیم دیگر از تجار در منطقه ای دیگر می نشستند؛ این دو گروه با یک درگاه مشترک از یکدیگر جدا می شدند. اگرچه کمپانی میخواست در این مکان جدید تمام تیم ها در یکجا جمع شوند. اما محدودیت فضا باعث شد که ٩ تا از آنها در یک فضا و ۳تا در فضایی دیگر قرار بگیرند که باز هم ورودی مشترک داشتند. این دو فضا از منظر دکوراسیون، نورپردازی، تجهیزات، فاصله ی میان تیم ها و کامپیوترها و نزدیکی به مدیریت یکسان بودند و شرایطشان در مقر قبلی کمپانی نیز بسیار مشابه بود. کارکنان هیچ حق انتخابی در مورد مکان نشستنشان نداشتند. با نگاهی به ۳۸۴۳۵ معامله که توسط ۶۰ تاجر طی ۲۰۰ روز انجام گرفت - ۱۳۰ روز پیش از جابجایی و ۸۰ رو پس از آن - لی متوجه شد تاجران حاضر در مکانی که تعداد تیم بیشتری داشت، نسبت به کل تاجرانِ پیش از پروسه ی جابجایی، به طور میانگین ۲۵ درصد معامله ی بیشتری با تامین کنندگان جدید داشتند. این معامله ها به خاطر ارتباط میان تیمها حاصل نشده بودند؛ آنها تغییری را در کیفیت کار افراد رقم زدند. لی این تغییر را حرکت از بهره برداری(صرفاً تکرار پیشنهاداتی که در گذشته جواب میداد) به سمت «مکاشفه» (مطرح کردن ایده های جدید) توصیف کرد. از آن مهمتر درآمد معاملات روزانه ی هر تاجری که با همکاران ناشناس می نشست، به طور متوسط ۴۰ درصد (روزی ۱۶۵۱۰ دلار) نسبت به متوسط تاجران پیش از جابجایی بیشتر شد. افزایش در خلاقیت - حرکت به سمت ایده های مکاشفه ای - تنها برای افرادی قابل توجه بود که تجربه شان در یافتن معامله های سازمانی فراتر از میانگین بود و افرادی که پیشتر هیچ پیوند اجتماعی با همکاران در بستر کاری جدید نداشتند. لی اینگونه توجیه می کند: وقتی به اندازه ی کافی درباره ی حوزه ی تخصصی خود اطلاع کسب کردید. قرار گرفتن در معرض افراد جدید
شما را خلاقتر می کند. علی الخصوص مجاورت فیزیکی موجب افزایش اعتماد و تبادل دانش نوین و ارزشمند میان همکاران جدید می شود با توجه به توانایی خود، این دانش جدید را با اطلاعات خودتان ترکیب می کنید تا نوآوری نمایید. نمونه ای از محصولات جدیدی که بازاریابی شدند شامل پلوپز متصل به ماشین (ترکیبی از دسته ی محصولات زنده و آسودگی گوش پوشهای دارای قابلیت بلوتوت (دسته ی مد و الکترونیک) و کاسه توالتهای کوچک مخصوص بچه ها که موسیقی پخش می کند (دسته ی نوزاد و الکترونیک) بودند. به گفته ی لی، تجار مستقیماً با همکاران جدیدشان کار نمی کردند؛ در عوض، دیالوگها و مکالمات تکراری و غیررسمی برای حرکت از نوآوری تدریجی به سمت نوآوری رادیکال و افزایش فروش حاصل از آن، الهام بخش آنها بود. جالب اینجاست که به نظر می رسید تغییر در فضای فیزیکی کارکنان، بیش از سایر تغییرات انجام گرفته توسط کمپانی (از یاداشتهای فردی گرفته تا حقوقهای ثابت که آنها هم توسط لی مطالعه شده بودند) تأثیرگذار بودند. همچنین تأثیر اين تغییر مکان به سرعت مشخص گردید - افزایش در معاملات بین دسته ای که طی یک ماه مشاهده شدند - و طی ۸۰ روز پس از جابجایی به تدریج افزایش یافتند. مطالعه ی لی یکی از اولین آزمایش هایی بود که تاثیر پیش و پس از تغییر چیدمان کرسی ها بر نوآوری فردی و عملکرد فروش را بررسی نمود. اما می توان آن را بخشی از سلسله ی تحقیقاتی به شمار آورد که می گویند نحوه ی نشستن همکاران بر کار کردن آنها با یکدیگر تاثیر می گذارد مثلاً در دهه ی ۷۰، توماس آلن (استاد ام آی تی) به مطالعه ی ارتباطات در میان مهندسین تحقیق و توسعه ی یک کمپانی چندملیتی پرداخت. یافته های او منحنی آلن، نشان دهنده ی افت قابل توجه گفتمان میان افرادی هستند که دور از یکدیگر می نشینند. اگرچه اکثر تحقیقات پیشین با کسبو کارها سروکار داشتند اما این پدیده در سایر حوزه ها هم صدق می کند.

ارسال نظر