صنایع دستی کردستان

صنایع دستی کردستان
صنایع دستی کردستان

برخی از هنرهای دستی کردستان بومی بوده و منحصر به همین شهر می باشد. اکنون به معرفی و بررسی نمونه هایی از صنایع دستی معروف و مهم این استان خواهیم پرداخت.

صنایع دستی کردستان

در هر شهر از ایران متناسب با اقلیم و شرایط زندگی آن صنایع دستی متفاوتی تولید خواهد شد. کردستان از شهرهای بسیار زیبای ایران بوده که صنایع دستی متنوعی در آن یافت می شود. برخی از هنرهای دستی کردستان بومی بوده و منحصر به همین شهر می باشد. اکنون به معرفی و بررسی نمونه هایی از صنایع دستی معروف و مهم این استان خواهیم پرداخت.

گلیم و قالی بافی

یکی از مهمترین مراکز تولید گلیم و قالی کردستان می باشد. سنندج و بیجار نیز مهد قالی بافی و گلیم بافی هستند. فرش های سنندج شهرت جهانی دارند و به خارج از کشور نیز صادر خواهند شد. به حدی که در دائره المعارف بریتانیا واژه سنه که واژه ای کردی و سنندجی است را به نوعی قالی معروف ترجمه کرده اند.

نازک کاری

از دیگر هنر های اصیل مردم کرد نشین می توان به نازک کاری اشاره کرد. هنرمندان کردی با استفاده از قطعات کوچکی از چوب های پرداخت شده و در کنار هم قرار دادن آن ها قطعات بسیار ظریف چوبی همچون قلمدان ها را به وجود می آورند که به این هنر نازک کاری نیز می گویند. منبت، معرق، اورسی سازی و...سنندج از دیگر هنرهای دستی بسیار معروف این استان می باشند.

جولای

جولای نام پارچه ای است، که اغلب برای دوخت لباس های کردی مردانه از آن استفاده می کنند. عرض این پارچه ها 10 سانتی متر و طول آن ها 21 متر در نظر گرفته می شود. با استفاده از پارچه جولای انواع رختخواب پیچ، جاجیم و جانماز نیز تولید می شود. درواقه جولای یکی از پارچه های ارزشمند کردستان است.

کلاش

گیوه بافی از هنرهای اصیل مردم کرد نشین است. گیوه کلاش نوعی گیوه کردی است که با لباس های کردی هم خوانی دارد. برای رویه گیوه کلاش از نخ پنبه ای و برای زیره آن از پارچه های فشرده استفاده می شود. این پا پوش بسیار سبک و انعطاف پذیر است و برای عبور از مناطق کوهستانی بسیار مناسب می باشد. گیوه کلاش برای درمان کمردرد و پادرد نیز استفاده می شود و از بوی نامطبوع پا نیز جلوگیری می کند. گیوه کلاش در ابتدا مختص به شهر اورامان بوده اما هم اکنون در دیگر شهرهای کردستان بافته خواهد شد.

ساخت ابزار آلات موسیقی

استان کردستان دارای چوب درختان جنگلی بسیار مرغوب است که برای ساختن ابزار آلات موسیقی بسیار ایده آل و مناسب می باشد. مردم این استان نیز به موسیقی بسیار علاقه مند می باشند و در یادگیری موسیقی همیشه موفق بوده اند. همین عوامل موجب ساخت ابزار آلات موسیقی توسط این استان گردیده است. از مهمترین آلات موسیقی توسط این منطقه از کشور می توان به تار، سه تار، دیوان، دف، قانون، سنتور و ویولن اشاره نمود.

 از دیگر صنایع دستی معروف کردستان می توان به ساخت مصنوعات چوبی، سفالگری، خراطی و کارد دوزی اشاره نمود.

..
ارسال نظر