صنایع دستی خوزستان

صنایع دستی خوزستان
مردم خونگرم خوزستان از ذوق هنری بسیار بالایی برخوردار می باشند. آن ها صنایع دستی بی نظیری را متناسب با فرهنگ و علاقه خود تولید کرده و برای فروش به نمایش می گذارند.

صنایع دستی خوزستان

مردم خونگرم خوزستان از ذوق هنری بسیار بالایی برخوردار می باشند. آن ها صنایع دستی بی نظیری را متناسب با فرهنگ و علاقه خود تولید کرده و برای فروش به نمایش می گذارند. در ادامه برخی از برجسته ترین صنایع دستی استان خوزستان را معرفی خواهیم نمود.

کپو بافی

یکی از صنایع دستی بی نظیر و کاملا بومی این استان کپو بافی است. برای این کار ساقه های مرکزی و جوان نخل را به دور کرتک می پیچند و همچنین با استفاده از کامواهای الوان آن را تزیین می کنند.

حصیر بافی

در جای جای استان خوزستان می توان به راحتی به درخت نخل دسترسی داشت. به همین علت حصیر بافی در این استان بسیار رواج دارد.

قالی بافی

در شمال استان خوزستان قالی بافی با استفاده از نقوشی بسیار زیبا انجام می شود. دختران و بانوان خوزستانی با استفاده از هنر دستان خود و با به کارگیری نقوش انتزاعی و هندسی قالی های بسیار ارزشمندی را تولید کرده و به فروش می رسانند.

گلیم بافی

در خوزستان منطقه هفت گل مهد گلیم بافی است. اکثر بافندگان گلیم این ناحیه ترک زبان و از عشایر قشقایی می باشند.

احرامی

احرامی نوعی پارچه در ابعاد 90*70 است، که از آن به عنوان زیر انداز و سجاده نیز استفاده می کنند.

برای احرامی بافی از دارهای سنتی و نخ پنبه ای و پشمی استفاده می کنند.

 

گیوه بافی

گیوه یکی از پاپوش های سنتی بسیار سبک بوده و کاربردهای فراوانی دارد. در استان خوزستان برخی از مردم مشغول بافت گیوه های سنتی هستند. از مواد اولیه مورد نیاز برای گیوه بافی می توان به پنبه، چرم، کتیرا، پارچه نازک نخی، چسب و موی بز اشاره کرد. همچنین ابزار مورد نیاز برای گیوه بافی دواگیر، درفش، چسنی، پراز، چاقو و... است.

نساجی

این هنر یکی از هنرهای سنتی و قدیمی دزفول و شوشتر است. جالب است بدانید در گذشته پارچه خانه کعبه را از شوشتر تهیه می کردند. با استفاده از نساجی سنتی می توان انواع محصولات مانند موج، جاجیم، زیلو و... را تولید کرد.

عبا بافی

عبای بهبهان بسیار مشهور است. در بهبهان خوزستان از پشم شتر و پشم گوسفندی خاص عبا بافته می شود. عباهای بهبهان به غیر از شهرهای داخلی به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می شوند.

خراطی

خراطی از دیگر صنایع دستی خوزستان بوده که در گروه صنایع دستی چوبی این استان جای می گیرد. با استفاده از این هنر محصولاتی مانند جالباسی، جاکفشی، گهواره، میل زورخانه و ... تولید خواهد شد.

مینا کاری

هنرمندان خوزستانی مینا کاری را بر روی ظروف مسی و فلزی انجام می دهند. برخی از هنرمندان این رشته، آثاری بسیار زیبا را خلق نموده اند که شهرت جهانی نیز دارد. این هنرمندان خوزستانی نقش درخت نخل و قایقی روان بر روی کارون و شتر را بر روی مینای ریخته شده بر روی طلا، زیورآلات، حمایل و... حکاکی می کنند. محصولات مینا کاری شده خوزستان علاوه بر ارزش مالی از ارزش هنری بسیار بالایی برخوردار می باشند.

از دیگر صنایع دستی مهم خوزستان می توان به فلزکاری، ورشو سازی، قلمزنی، محصولات پوستی و معرق کاری اشاره نمود.

..
ارسال نظر