صنایع دستی همدان

صنایع دستی همدان
یکی از استان های تاریخی و بسیار زیبای کشورمان همدان است. این استان دارای هنرمندان حاذقی است که با دستان هنرمند خود صنایع دستی بسیار ارزشمندی را خلق کرده و با آن کسب در آمد می کنند.

صنایع دستی همدان

یکی از استان های تاریخی و بسیار زیبای کشورمان همدان است. این استان دارای هنرمندان حاذقی است که با دستان هنرمند خود صنایع دستی بسیار ارزشمندی را خلق کرده و با آن کسب در آمد می کنند. اکنون به بررسی چند نمونه از صنایع دستی مهم همدان می پردازیم.

سفالگری

سفالگری از هنرهای قدیمی ایرانیان بوده که در لالجین و فرسفج همدان نیز بسیار رواج دارد. در واقع لاله جین بزرگترین و مهمترین مرکز تولید سفال در ایران می باشد.

چرم سازی

در گذشته همدان یکی از مهمترین استان های تولید چرم در ایران شناخته می شد. این شهر دارای سه دباغ خانه سنگ شیر، قانتور و آقایی بود که متاسفانه دباغ خانه سنگ شیر و قانتور با گذشت زمان از رونق افتاد و تعطیل شد.

صنایع دستی چوبی

از صنایع دستی رواج یافته در این شهر می توان خراطی و منبت کاری را نام برد. اخیرا منبت کاری در شهرهای تویسرکان و ملایر رونق چشمگیری داشته است.

پوستین دوزی

پوستین دوزی از هنرهای دیرینه روستاییان همدانی است. مردم روستا پوست گوسفندان خود را تمیز می کردند و بدون تراشیدن پشم و به کمک ابزاری مانند آردجو، زاج و مازوج زیراندازهایی را تولید می کردند و به فروش می رساندند. اما رفته رفته به دلیل افزایش قیمت و گرانی پوست این هنر از رونق افتاده است و به فراموشی سپرده شده است.

گلیم بافی

گلیم بافی از دیگر هنرهای مردم همدان است. بسیاری از هنرمندان قالی باف در منزل خود، داری تهیه کردند و مشغول بافت گلیم هستند. اما باید گفت که با پیدایش فرش های ماشینی رونق قالی و گلیم های سنتی به شدت کاهش یافته است. درواقع مزایای فرش های ماشینی بسیار بیشتر از گلیم و قالی های دستبافت است. به همین دلیل اکثرا هنر دست را نادیده گرفته و از فرش ماشینی در منزل خود استفاده می کنند. البته برخی از افراد هنوز هستند که ارزش معنوی کارهای دستی را درک می کنند و برای این گونه صنایع دستی ارزش بسیار زیادی قائل هستند.

گیوه بافی

گیوه پاپوشی با کیفیت و سبک است که در گذشته توسط روستاییان بسیار مورد استفاده قرار می گرفته است. اما با گذشت زمان و پیدایش زندگی های مدرن و شهری استفاده از این نوع پای افزار کاهش پیدا کرده است. هم اکنون در چهار روستای همدان (کفراش، دهفول، آرتیمان و فهرومند) رویه گیوه توسط دختران و بانوان هنرمند بافته می شود.

قالی بافی

درست است که در همدان قالی بافی قدمت زیادی ندارد اما هنرمندان قالی باف این منطقه سعی نموده اند از نقوش و طرح های زیبای هنرمندان شهرها دیگر کمک بگیرند و قالی هایی با کیفیت متوسطی را به بازار اراده دهند. از نقش هایی که همدانی ها در قالی های خود به کار می برند می توان به جوزان، اژدر، اصفهان، خاتم شیرازی، دلبر و...اشاره نمود. اما بیشترین طرح استفاده شده برای قالی های همدانی ماهی و ترنج دار می باشد. از قالی های پرطرفدار همدانی میتوان پنج چارک و دوزرعی را نام برد. دیگر طرح های آن مانند کناره، روکرسی، پشتی و... خریداران کمتری دارد.

..
ارسال نظر