صنعت توریسم و گردشگری

صنعت توریسم و گردشگری
یکی از بزرگ ترین صنعت های یک کشور به حساب می آید. به طوری که این صنعت از نظر اقتصادی از مواردی مثل صادررات نفت، تهیه و تولید غذا و یا صنعت اتومبیل تاثیر بیش تری دارد.

صنعت توریسم و گردشگری

یکی از بزرگ ترین صنعت های یک کشور به حساب می آید. به طوری که این صنعت از نظر اقتصادی از مواردی مثل صادررات نفت، تهیه و تولید غذا و یا صنعت اتومبیل تاثیر بیش تری دارد. این آمار یک آمار جهانی است. اکثریت کشور ها به دنبال راهکار های بیش تر و بیش تری برای پرورش این بعد از رونق اقتصادی هستند. به دلیل این که نتایج اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صنعت گردشگری به شدت زیاد است. صنعت توریسم باعث افزایش رونق اقتصادی شده و اگر منطقه ای از نظر طبیعی قابلیت جذب توریست را داشته باشد در این مورد بسیار موفق خواهد بود. از طرفی دیگر با بالا بودن هر ساله ی آمار توریست و گردشگری در یک کشور شرایط ایجاد شغل نیز افزایش پیدا خواهد کرد و آمار اشتغال زایی نیز بالا خواهد رفت. کشوری که به دلایل مختلف مثل پایین بودن سطح اجتماعی، نداشتن جاذبه های طبیعی کافیف فقر و ... ظرفیت توریستی نداشته باشد از نظراقتصادی چند قدم از کشور های دیگر عقب می باشد و این برای یک کشور یک ضعف محسوب می شود. حال در این مطلب قصد داریم چند مورد از تاثیرات صنعت گردشگری را به طور خلاصه بررسی کنیم. این تاثیرات لزوما مثبت نیستند. توریسم و گردشگری می تواند از ابعاد مختلفی تاثیرات منفی نیز داشته باشد.
تاثیرات مثبت صنعت توریسم بر اقتصاد

اشتغال زایی از بزرگ ترین تاثیرات مثبت توریسم بر اقتصاد یک کشور می باشد و همیشه جزء اولین مزیت های نام برده است. در واقع این مزیت در صدر جدول قرار می گیرد. طبق آمار و گزارش هایی که در سال 2017 از طرف کنسول صنعت گردشگری و توریسم جهانی اعلام شد ، توریست و گردشگری حداقل باعث ایجاد یک تا ده شغل متفاوت می شود که این آمار در مورد همه ی جوامع و کشور ها صدق می کند. فقط ممکن است این عدد در بعضی کشور ها بالا تر و در بعضی دیگر پایین تر باشد اما میانگین آن همین قدر خواهد بود. با ورود توریست در یک کشور هم شرایط برای ایجاد شغل مهیا می شود و هم این که شرکت ها و سازمان های مربوطه سخت گیری کم تری برای استخدام افراد به خرج می دهند چون که به نوعی به کارمندان خود برای ارائه خدمات بهتر و جذب بیش تر توریست نیاز دارند. در این صورت احتمال قوی تری وجود دارد که این شرکت ها برای جذب متقاضیان شغل ،حقوق و مزایای بالاتری را در نظر بگیرد. این مورد در اقتصاد جهانی نیز صدق می کند. تقریبا برای شش سال متوالی است که این آمار ها بررسی می شود و همیشه در تمام کشور هایی که توریست بیش تی دارند، اشتغال زایی بیش تری نیز وجود خواهد داشت. نمونه هایی از ایجاد اشتغال می تواند این باشد که با ورود توریست هتل ها شلوغ تر می شود و در نتیجه به خدمات بیش تر و کارمند بیش تری نیاز می شود. از طرفی گاهی اوقات تعداد این هتل ها کافی نیست. پس باید هتل های بیش تری در سطح کشور ساخته شود. هتل های بیش تر با پرسنل و خدمه بیش تر. پس بنابراین برای ساخت هتل هم کارگران بیش تری و هم مهندسان بیش تری مشغول به کار می شوند. از طرفی برای ساخت مصالح ساختمانی کارخانه های بیش تری فعال شده و کارگر بیش تری سرکار می روند و این چرخه همین طور ادامه می یابد . این مورد فقط یک مثال از ایجاد اشتغال در نتیجه ی گردشگری و صنعت توریسم می باشد. مطمئنا با این مثال کوچک تا به حال متوجه تاثیرات بزرگ توریسم بر اقتصاد یک کشور شده اید. این گزارشات نشان می دهند با رونق صنعت توریسم و گردشگری از هر پنج نفر یک نفر سرکار می رود. این آمار بی نظیر است.

تاثیرات مثبت توریسم بر اجتماع

در قرن 21 صنعت توریسم راهی برای پیشرفت جوامع و سبقت گیری و رقابت کشور ها تبدیل شده است. دلایل این رقابت هر چه بیش تر همان دلایلی است که پیش تر ذکر شد ، مثل اشتغال زایی، رونق اقتصادی و ... . توریسم و گردشگری به نوعی باعث غرور ملی نیز می باشد. به دلیل این که کشوری که هرساله تعداد توریست بالایی دارد یعنی دارای جاذبه ها و زیبایی طبیعی بالایی می باشد و این به نوعی برای مردم یک کشور امتیاز و افتخار محسوب می شود. همین امر باعث انتقال فرهنگ ها و سنت های یک کشور می شود که این موضوع از نظر اجتماعی برای یک کشور به نوعی یک پوان مثبت است. در این صورت فرهنگ ها و آداب و رسوم یک کشور جهانی خواهد شد. همین طور مواردی مثل غذا های محلی و مخصوص یک کشور، سنت ها و فستیوال ها به کشور های دیگر جهان منتقل خواهد شد. همین اتفاق باعث جذب توریست بیش تر می شود. تبادلات شخصی بین میزبانان و مهمان ها باعث انتقال بهتر این فرهنگ و آداب و روسوم می شود و به فهم فرهنگی افراد کشور های دیگر بیش تر کمک خواهد کرد. گردانندگان تور و یا همان شرکت های توریستی تمرکزشان را بر روی تجربیات گردشگری خودشان و دیگر کشور ها می گذارند، در نتیجه با بهره گرفتن از این تجربه ها شرایط بهتری را برای مهمانان فراهم می کنند. بهتر است در زمانی که فصل ورود گردشگران و توریست به کشور است ، پارک های ملی رو به توریست ها باز می شود . در سراسر جهان این اصل حاکم است که برای توریست باید هم شرایط روحی و هم مادی مناسبی را فراهم کرد. یکی از مواردی که باعث کاهش توریست می شود ، وجود خیابان های پر ترافیک است، حتی اگر جاذبه های توریستی این کشور به شدت بالا باشد.
تاثیرات مثبت و منفی صنعت توریسم

..
ارسال نظر