ملیله دوزی ساده

ملیله دوزی ساده
ملیله دوزی ساده

یکی دیگر از دوخت های تزیینی زیبا و اصیل ایرانی ملیله دوزی است. یزد، اصفهان و تهران خاستگاه این هنر جذاب می باشند.

ملیله دوزی ساده

یکی دیگر از دوخت های تزیینی زیبا و اصیل ایرانی ملیله دوزی است. یزد، اصفهان و تهران خاستگاه این هنر جذاب می باشند. با استفاده از هنر ملیله دوزی انواع صنایع دستی در این استان ها تولید شده و بسیار مورد توجه توریست ها و افراد هنر دوست قرار گرفته است.

 ملیله دوزی هنر دست بانوان ایران زمین بوده و از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. به علاوه اینکه خود ملیله از قیمتی بالا برخوردار است و برای تهیه مثلا یک رومیزی که با ملیله دوزی تزیین شده است هنرمند باید بهای تقریبا زیادی تنها بابت خرید ملیله بپردازد. ملیله هایی که اصل هستند ارزش بالاتری دارند و ارزش کار را بسیار بالا خواهند برد.

نحوه دوخت ملیله

 ملیله دوزی ساده عبارتست از دوخت گلی ساده همراه با شاخ و برگ بر روی پارچه ضخیم. برای یادگیری ملیله دوزی به شکل حرفه ای حتما لازم است که در ابتدا شکل ساده این هنر فرا گرفته و پس از آن تمرین های بسیاری انجام شود. ملیله مفتول هایی فنری شکل از جنس طلا، نقره و ..است.

 هنر دوخت ملیله با استفاده از سوزن و با توجه به طرح مورد نظر بر روی پارچه را ملیله دوزی می گویند. در واقع در ملیله دوزی ساده مقداری از ملیله را در داخل سوزن می گذارند و بر اساس شکل مورد نظر آن را بر روی پارچه می دوزند. توجه به مقدار ملیله مورد استفاده برای یک دوخت بسیار مهم است. ملیله بسیار ظریف و غیر قابل انعطاف است و در برابر کشش زیاد تغییر شکل می دهد و از فرم خود خارج خواهد شد.

نوع پارچه

 نوع پارچه انتخاب شده برای دوخت ملیله بسیار مهم است. معمولا از پارچه های مخمل و یا ترمه که ضخیم و محکم هم هستند برای ملیله دوزی استفاده می شود. با استفاده از این هنر می توان انواع البسه، رو تختی، رومیزی، سجاده و تابلو را تزیین نمود. از شناخته شده ترین طرح های مورد استفاده برای ملیله دوزی می توان به بته جقه و گل شاه عباسی اشاره کرد.

دو نوع ملیله در بازار وجود دارد که در ادامه به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت.

  1. ملیله اصل

ملیله اصل را از رشته های بسیار نازک نقره تهیه می کنند و آن را به شکل فنری مفتولی شکل در می آورند. این ملیله به رنگ نقره ای است. ملیله طلایی رنگ همان ملیله از جنس نقره است که بر روی آن آب طلا کشیده شده است. طلا فلزی شکننده است و انعطاف لازم برای ساخت ملیله را ندارد و نمی توان به تنهایی از آن برای ساخت ملیله استفاده کرد.

  1. ملیله بدل

برای تهیه ملیله بدل از برنج استفاده می کنند. ضخامت ملیله های برنجی را 15 تا 18 درصد در نظر می گیرند و بر روی آن آب نقره می کشند.

متناسب با نوع ملیله انتخاب شده برای تزیین پارچه، قیمت پارچه ملیله دوزی شده تغییر خواهد کرد.

سخن پایانی

امروزه علاوه بر فروش های حضوری این محصول فروش های مجازی و غیر حضوری آن ممکن شده است و مشتری می تواند با در دست داشتن گوشی و مشاهده مدل ها، محصول مورد نظر را سفارش داده و درب منزل تحویل بگیرد.

..
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود