ملیله دوزی روی پارچه

ملیله دوزی روی پارچه
ملیله دوزی روی پارچه

ملیله دوزی از هنرهای اصیل ایرانی است. ایرانیان برای تزیین انواع پارچه مورد استفاده خود، از این هنر استفاده می کردند و با استفاده از ملیله نقش و نگارهای جذابی بر روی پارچه به وجود می آوردند.

ملیله دوزی روی پارچه

ملیله دوزی از هنرهای اصیل ایرانی است. ایرانیان برای تزیین انواع پارچه مورد استفاده خود، از این هنر استفاده می کردند و با استفاده از ملیله نقش و نگارهای جذابی بر روی پارچه به وجود می آوردند.

هم اکنون نیز از ملیله دوزی برای تزیین محصولاتی مانند سجاده، جانماز، روتختی، رومیزی، کوسن و..استفاده می کنند. برای ملیله دوزی از پارچه های ضخیم مانند ترمه و مخمل استفاده می شود.

نحوه دوخت ملیله دوزی روی پارچه

برای دوخت ملیله ابتدا اندازه پارچه ای که برای تزیین رومیزی، روتختی،سجاده، کوسن و.. نیاز داریم را برش می زنیم. بعد پارچه ای از جنس متقال و یا کتان را انتخاب می کنیم و بر روی آن مقداری چسب سریش می ریزیم. چسب را به طور یکسان و با کمک یک کاردک بر روی سطح پارچه پهن می کنیم. سپس پارچه مخمل و یا ترمه را بر روی آن قرار می دهیم و کمی فشار می دهیم تا کاملا به هم بچسبند. سپس به آن کمی زمان می دهیم تا کاملا خشک شود. پس از آماده کردن پارچه مورد نظر می توانیم دوخت را آغاز کنیم.

ابتدا نخ را به اندازه مناسب برمی داریم و به صورت یک لا داخل سوزن می کنیم و انتهای آن را گره می زنیم. سپس از انتهای کار سوزن را از پشت به جلوی کار در می آوریم و مقدار ملیله ای که برای دوخت محیط یک برگ، گلبرگ، شاخه و..لازم است را به درون سوزن هدایت می کنیم.

ایجاد طرح

بعد سه عدد کوک را در جاهی مختلف آن می زنیم تا طرح به صورت کلی بر روی پارچه ثابت شود. در مرحله بعد به شکل جزیی تری کوک هایی را به ملیله ها می زنیم تا قاب طرح مورد نظر شکل بگیرد و بر روی پارچه فیکس شود. سپس برای طرح های کناری همین کار را انجام می دهیم  و در ادامه درون قاب ها را با ملیله پر می کنیم تا دوخت کامل شود و نقش مورد نظر حاصل گردد.

رنگ پارچه

رنگ پارچه را می توان متناسب با کار مورد نظر انتخاب نمود. اما ملیله ها اغلب به رنگ نقره ای و طلایی هستند و در دو نوع اصل و بدل در بازار یافت می شوند. پارچه هایی که رنگ گرمی دارند مانند قهوه ای را می توان با ملیله طلایی تزیین کرد و پارچه هایی که دارای رنگ های سرد مانند سورمه ای و آبی هستند برای دوخت با رنگ نقره ای مناسب هستند. البته نوع بدل ملیله بیشتر دارای رنگ نقره ای است و نوع اصل آن هم به رنگ طلایی و هم به رنگ نقره ای یافت خواهد شد.

انواع دوخت ملیله دوزی

از انواع دوخت ملیله دوزی می توان به کنگره دوزی، تگرگ دوزی، زرک دوزی، دور دوزی، تودوزی، تحریر دوزی، برجسته دوزی، زنار دوزی و...اشاره نمود.

از نقوش متداول مورد استفاده برای ملیله دوزی روی پارچه نیز می توان شمسه ای، گل بوته، سروی، بته جقه ای، گل بادامی، بند رومی،بازوبندی، لچکی، اشکال هندسی، انواع ستاره، قندیلی، محرابی، نقوش انسانی، نقوش حیوانی، شاه عباسی، گل گلدانی و.. را نام برد.

..
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود