لباس کردی زنانه

لباس کردی زنانه
مطالعه در مورد لباس مردمان کرد به شناخت تاریخ و فرهنگ خود مردمان آن سرزمین بر می گردد. بخش بزرگی از تاریخ فرهنگی مردمان کرد را می توان با شناخت و خلاصه نمودن در تنوع و شناخت و مطالعه نوع پوشش آن مردمان در شرایط محیطی ان دیار تعیین نمود.

امروزه به دلیل غنی بودن فرهنگ اقوام کرد در زمینه های مختلف از جمله پوشاک و لباس موجب شده که تلفیق خاصی میان پارچه های صنعتی امروزه و پوشش و استفاده از پارچه های قدیمی صورت پذیرد و هنر و اصالت فرهنگ باستانی و قدیمی خود را با صنعت امروزی آمیخته و محصولات پرفروش و قابل استفاده ای را به طور چشمگیر به بازار عرضه می نماید.

از جمله پارچه های صنعتی امروزی که از آنها برای تهیه لباس کردی زنانه استفاده می شود. چند نمونه برای مثال:

حریر: یک پارچه نازک و باریک که زیبایی را در لطافت و نازکی خود نشان می دهد. پارچه حریر خود انواعی دارد که خاصیت مشترک آنها سادگی و لطافت و نرمی آن است. حریرها پارچه های لخت و افتاده اند و بیشتر کاربرد آنها مورد مصرف زنان است. استفاده از حریر در لباسهای محلی، کردی زنانه بسیار دیده می شود. زنان کرد از پارچه های حریر لباسهایی را برای خود تهیه می نمایند و کاربرد حریر به دلیل نازکی آن در فصل گرم سال مورد استفاده قرار می گیرند. نکته دیگر در مورد لباس های حریر این است که پارچه های حریر زود چروک می شوند و هنگام اتوکشی و رفع چروک آنها باید مواظب بود که از رویه پشتی آن اتوکشی شود. پارچه های حریر هر چند نازک و سبک هستند ولی بدن نما نیستند به حدی که می توان برای چادر از پارچه های حریر استفاده نمود. در هنگام خیاطی و دوخت و دوز بهتر است پارچه ها را با سوزن های نوک تیز و سنجاق و غیره و ... به هم وصل نمود و بعد خیاطی را شروع کرد چون پارچه های حریر لغزنده هستند و روی هم سر می خورند. از پارچه های حریر می توان برای لباس شب و لباس خواب نیز استفاده نمود. خلاصه پارچه های حریر کاربرد زیادی دارند و یک پارچه مدرن است و زنان کرد در کمد لباس خود یک یا چند لباس محلی و سنتی از پارچه حریر دارند. 

ساتن: یکی دیگر از پارچه های مدرن امروزی که از آن برای تولید و تهیه لباسهای محلی زنانه استفاده می شود و قیمت آن نسبتا مناسب است پارچه ساتن می باشد. این پارچه براق و لطیف و درخشان است و به تن می نشیند. این محصول مقاومت بالایی دارد و در برابر آسیب های نخ کشی و برش های قیچی برای خیاطان دقت در کار را بالا برده است. ساتن ها پارچه های بسیار لغزنده هستند و درخشش و براقی پارچه موجب شده که با قرار گرفتن در کنار پارچه های دیگر در تولید یک لباس مکمل خوبی برای یک مدل باشند. پارچه ساتن رنگ های شادی دارد. زنان کرد دوست دارند از این پارچه های ساتن در مراسمات و جشن ها بیشتر استفاده نمایند. 

لمه: پارچه مخصوص مهمانی و مراسمات و مجالس. پارچه های کشی و ظریف و معمولا نیاز به زیر پیراهن ندارندو به تنهایی می توان آنها را پوشید. برای لباسهای زنانه کردی از پارچه لمه بسیار استفاده می شود. لباسهای مجلسی و رنگارنگ و لباسهای خانگی محلی در تنوع های بسیار را از این پارچه تهیه می کنند. پارچه لمه تمامی رنگها را دارد و در تمام طول سال می توان پوشید. این نوع پارچه ها درخشندگی خاص دارند و مدل های بعضی از این پارچه های لمه نگین کاری شده اند و یکی از بهترین نمونه از پارچه های مدرن است که برای لباس های محلی و سنتی مخصوصا لباس کردی زنانه زیاد استفاده می شوند.

ارسال نظر