کاربرد بته جقه چیست؟

کاربرد بته جقه چیست؟
کاربرد بته جقه چیست؟

طرح بته جقه طرحی پر کاربرد است و در بسیاری از صنایع دستی مانند منسوجات، دست سازه های چوبی، نقوش استفاده شده بر روی ظروف و ... استفاده می شود. بته جقه از دیدگاه بسیاری از ایرانیان قدیم به درخت سروی تشبیه شده است.

کاربرد بته جقه چیست؟

طرح بته جقه طرحی پر کاربرد است و در بسیاری از صنایع دستی مانند منسوجات، دست سازه های چوبی، نقوش استفاده شده بر روی ظروف و ... استفاده می شود. بته جقه از دیدگاه بسیاری از ایرانیان قدیم به درخت سروی تشبیه شده است. این نشان دهنده آن است که درختان نزد ایرانیان از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نماد استقامت و استواری هستند. اکنون می خواهیم کاربرد بته جقه در برخی از صنایع دستی را نام ببریم.

بته جقه در قالی

این طرح در انواع قالی ها و فرش بافی ها استفاده شده است. در واقع بته جقه از طرح های اصلی قالی ها بوده و هم اکنون نیز این طرح بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بته جقه نیز انواع متفاوتی دارد. در بعضی از هنرها از این طرح به شکل ساده استفاده می شود، اما در بعضی موارد تغییراتی در این طرح دیده می شود که حتی می تواند آن را از طرح اصلی بته جقه خارج کند. برای بافت بته جقه در فرشها باید دقت بسیار زیادی گردد، زیرا یک گره و یک رنگ اشتباه می تواند طرح کلی بته جقه را ضایع کند.

بته جقه در ترمه بافی

پارچه ترمه از پارچه های نفیس و گرانبهای ایرانی است، که از طرح بته جقه به وفور در آن استفاده شده است. این پارچه در بین ایرانیان از اهمیت بالایی قرار دارد و همواره از سوی ایرانیان محترم شمرده شده است. ترمه ها به صورت دست باف و ماشینی بافته می شوند. اما در هر دو نوع از طرح بته جقه استفاده می شود. طرح ترنجی که در ترمه به کار می رود دارای رنگ هایی پخته و اصیل است.

بته جقه در پته دوزی

کرمان، رفسنجان و سیرجان مهد پته دوزی است. بانوان کرمانی از طرح بته جقه برای پته دوزی استفاده می کنند و نقش و نگارهای بسیار جالبی را بر روی پارچه می دوزند. از پته دوزی برای جهیزیه دختران به عنوان جانماز، روبالشی، جلد قرآن و..استفاده می شده است. هم اکنون هم از این هنر زیبا استفاده می شود. طرح بته جقه را که نماد درخت زندگی است در پته دوزی به کار می برند. پته دوزی شامل دو بخش طرح زمینه و طرح حاشیه می باشد. از بته جقه بیشتر در زمینه کار پته دوزی استفاده خواهد شد.

طرح

طرح بته جقه در بسیاری از صنایع دستی ایرانی دیگر مانند خاتم کاری و پیکر تراشی استفاده می شود. بسیاری از دست سازه های چوبی مانند منبت کاری طرح بته جقه را بر روی محصولات خود کار می کنند و زیبایی و اصالت آن را چند برابر می کنند.

سخن پایانی

طرح بته جقه در انواع رودوزی های ایرانی مانند عثمان دوزی، سنگ دوزی و.. استفاده می شود وبسیار مورد توجه قرار گرفته است. در صنایع دستی امروزی مانند جواهر و زیوا آلات سازی نیز این طرح بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از بانوان هنرمند از این طرح برای ساخت گوشواره، گردنبند، دستبند، پابند و انگشتر استفاده می کنند و دست سازه های خود را به فروش می رسانند.

مشاهده فروشگاه محصولات صنایع دستی و سنتی.

https://asrinkala.com

..
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود