همه چیزی که باید در هنگام خرید ظروف مسی باید دانست

همه چیزی که باید در هنگام خرید ظروف مسی باید دانست

آشپزخانه های قدیمی با ظروف مسی

تا همین چند سال پیش در آشپزخانه ی اکثر ایرانی ها ظروف مسی وجود داشت و برای طبخ استفاده می شد. یک کفگیر آهنی هم وجود داشت برای هم زدن غذا که به نوعی مکمل ظروف مسی همان کفگیر آهنی بود. بدن ما مقداری آهن و مس نیاز دارد، اما نه از این طریق یعنی ورود مستقیم فلز به بدن! استفاده از قابلمه های مسی با کفگیر آهنی هم مبتنی بر این باور بوده که به جذب مس و آهن بدن کمک کنند.
استفاده نکردن از ظروف مسی

اما موضوع مس و آهن بدن چیزی فراتر از این هاست. این فلزها فقط از طریق مواد خوراکی خاص که حاوی این ترکیبات است و مکمل های غذایی جذب بدن می شوند. از زمانی که قابلمه ها با پوشش های دیگر وارد بازار شدند و اکثر مردم هم از پروسه ی جذب آهن و مس بدن آگاه شدند، ظروف مسی از روی اجاق گاز و آشپزخانه به دکور های منازل تغییر مکان دادند.
در چه صورت از ظروف پخت و پز ظروف مسی استفاده کینم؟

نکته ی قابل توجه در مورد استفاده از ظروف مسی این است که، مس فلزی پر واکنش است و در مقابل حرارت به راحتی با مواد غذایی واکنش نشان می دهد و در دراز مدت بدن را دچار مسمومیت می کند. به همین دلیل پزشکان استفاده از ظروف مسی را در صورتی مجاز می دانند که توسط لایه ای از قلع پوشیده شده باشند.

اولین ویژگی که در بررسی ویژگی های ظروف مسی و مزایا و معایب آن ها به چشم آمد شکل گیری راحت این ظروف و رسانا گرمایی آن ها بود. فلز مس بعد از فلز نقره بالاترین رسانا الکتریکی و گرمایی دارد و مواد غذایی درون این ظروف با کیفیت بالاتری به صورت یکنواخت پخته خواهند شد. از آنجایی که مس یک فلز انعطاف پذیر است بنابراین شکل دهی به آن نیز راحت است به همین دلیل تولید کننده های ظروف مسی توانستند این ظروف را در شکل ها و اندازه های مختلفی در آورند، بنابراین شکل ظاهری ظروف مسی نیز منحصر به فرد و جذاب است. به علت جذابیت ظاهری بسیار بالا این ظروف محبوبیت زیادی در بین مردم دارد. ظروف مسی و ظروف آشپزخانه مسی معمولا با فلز جداگانه ای پوشانده می شوند که با این روش مس قادر با واکنش با غذا نخواهد بود و طعم و مزه غذا در ظروف مسی تغییر نخواهد کرد. ظروف مسی وزن بسیاری ندارند و می توان گفت که سبک هستند به همین دلیل جابه جا کردن این ظروف نیز راحت است. ظروف مسی به ظروف ضد میکروب معروف اند. طیف گسترده ای از میکروب ها در تماس با سطحی از از مس بیش از چند ساعت قادر به زنده ماندن نیستند. این امر موجب شده است که از مس اغلب در ساخت دستگیره و شیرآلات نیز استفاده شود. بنابراین ظروف مسی ظروفی کاملا مناسب برای پخت و پز به شمار می آیند و تعجبی ندارد که هزاران سال است از آن در آشپزخانه استفاده می شود.

برای خرید ظروف مسی اینجا را کلیک کنید .

..
ارسال نظر