مشخصات کفش گیوه با زیره پارچه ای

مشخصات کفش گیوه با زیره پارچه ای
کفش گیوه با زیره پارچه ای از پر فروش ترین نوع گیوه ها از مرکز فروش اینترنتی اسرین کالا. شماره تماس 09198914497

 کفش گیوه مردانه، گیوه کردی (کلاش) کفشی پر فروش و پر طرفدار

کفش گیوه

کفش گیوه یکی از صنایع دستی مناطق کردنشین است. معمولا در فصول گرم سال مورد استفاده قرار می گیرد و برای راهپیمایی و پیاده روی های طولانی بسیار مناسب است و از آسیب رسیدن به پاها جلوگیری می نماید. انسان ها از دیر باز به فکر تولید پای افزاری بوده اند که در هنگام پیاده روی کمترین آسیب را به پاها برساند و از پاها به خوبی محافظت نماید. همچنین سبک و بادوام باشد و با ابزار و وسایل قابل دسترس به راحتی ساخته شود و هزینه زیادی در بر نداشته باشد. همانطور که اشاره شد، ایده گیوه مربوط به روستاییان کردنشین کشورمان می شود. آن ها این کفش را با استفاده از الیاف و نخ طبیعی موجود در روستای خود ساخته اند و از هنر دست خود برای بافت رویه این گیوه استفاده نموده اند. برای زیره و کفی آن نیز از چرم و پارچه ومواد لاستیکی دیگر استفاده نموده و کفشی با قابلیت های ویژه طراحی نموده اند که دارای مزایای بسیاری می باشد. تمامی مراحل ساخت کفش گیوه کردی به صورت دستی بوده و از ماشین های صنعتی برای ساخت آن بهره گرفته نشده است.

ساخت انواع کفش گیوه

نخ استفاده شده برای ساخت انواع کفش گیوه کردی اغلب نخ ابریشم است که از استحکام بالایی برخوردار است و با استفاده مداوم آسیب نخواهد دید. نوع بافت استفاده شده در رویه گیوه سوزن دوزی است و با استفاده از سوزن های مخصوص (جوالدوز) به دست زنان هنرمند دوخته می شود. برای کف و یا زیره این کفش از چرم، پارچه و لاستیک استفاده می نمایند. اگر برای زیره جنس پارچه ای انتخاب شود جنس پارچه حتما پنبه ای است . در واقع از پارچه، تخته ای برای زیره درست می شود که هر چقدر پارچه کهنه تر باشد این تخت زیره بهتر در می آید. جنس دیگر برای انتخاب زیره، چرم می باشد که به مراتب از پارچه بهتر است و از استحکام بیشتری برخوردار است. با گذشت زمان و پیچیدن آوازه این مدل کفش به بیرون از روستا، از مواد بهتری برای کفی و زیره این پاپوش مانند کفی های صنعتی و پیو استفاده شد که گیوه کردی را بسیار سبک تر نمود و کیفیت بهتری نسبت به کفی های پارچه ای و چرمی داشت . گیوه کردی، پاپوشی است که توانسته است تمامی نیازهای مردم روستایی را برطرف نماید و بسیار مثمر ثمر واقع شود. به دلیل اینکه مواد اولیه برای ساخت آن در مناطق روستایی یافت می شود و به راحتی قابل دسترس است. ابزار مورد نیاز تولید گیوه نیز بسیار ابزار ساده ای است و در هر کجا یافت می شود. همچنین، ساخت گیوه کردی، منجر به اشتغال زایی خواهد شد و می تواند بسیاری از زنان روستا و یا دیگر مناطق را شاغل نماید و درآمدی برای آن ها داشته باشد. و به طور کلی برای روستاییان بسیار مفید و پر سود است.


مزایای کفش گیوه

امروزه این کفش به دلیل مزایای بی شماری که دارد بسیار مورد استقبال مردم شهری قرار گرفته است و طرفداران خاص خود را پیدا نموده است. درواقع با گذشت زمان مردم به فواید استفاده از گیوه پی برده اند و خواهان تهیه این مدل پای افزار شده اند. نمونه های جدید بافته شده گیوه کردی، بسیار زیبا و شیک است ومورد پسند جوانان امروزی نیز واقع شده است. زیرا می توان آن را با هر شلوار و لباسی ست نمود و بسیار شیک پوش به نظر رسید. در مدل های مردانه کردی، از نخ های یکدست و تیره استفاده می شود که از ظاهر فوق العاده ای برخوردار است. سالمندان نیز به دلیل رفع کمر درد و پا درد می توانند از این مدل پای افزار برای پیاده روی و راهپیمایی استفاده نمایند. گیوه، برای افراد دارای اضافه وزن نیز بسیار مناسب است و از فشار بر روی کمر و زانوهای آن ها هنگام پیاده روی می کاهد. مردم روستایی قدیمی برای کوهنوردی و عبور از کوهستان از این کفش استفاده می نمودند و از آن بسیار راضی بوده اند. زیرا گیوه از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و هنگام استفاده افراد در پای خود احساس راحتی خواهند نمود.

بررسی کفش گیوه زیره پارچه ای

به علاوه الیاف استفاده شده در بافت رویه آن بسیار نرم و منعطف است و پاها را اذیت نخواهد کرد. گیوه کردی مطابق با شکل آنوتومی پاها ساخته می شود و زمانی که پاها به داخل گیوه می روند به راحتی در درون آن جای می گیرند و احساس راحتی خواهند کرد. زیرا به هیچ عنوان فشاری بر روی پنجه پا و پشت پا نخواهد آمد و پاها در وضعیتی کامال مناسب قرار خواهند گرفت. یکی از ویژگی های منحصر به فرد گیوه انتقال هوا به داخل و بیرون کفش و جلوگیری از عرق و ایجاد رطوبت درون کفش می باشد. با استفاده از این ویژگی از تجمع میکروب و باکتری بر رو و کف پاها جلوگیری خواهد شد و پاها بوی نامطبوع نخواهد گرفت. به گونه ای می توان گفت که گیوه آنتی باکتریال و ضد باکتری است و تمام آن چیزی است که آقایان برای مراقبت از پای خود به آن نیاز دارند. شاید برخی از آقایان از خرید و پوشیدن چنین پای افزاری امتناع کنند و علاقه ای به پوشیدن آن نداشته باشند اما مطمئنا با دیدن مدل های جدیدی از این کفش نظرشان عوض خواهد شد و از دیدن این کفش زیبا به وجد خواهند آمد.


کفش گیوه، تلفیقی از هنر و صنعت:

از روزگاران گذشته احتیاج انسان به یک پاپوش مناسب برای راه رفتن از ملزومات اولیه زندگی بوده است. نیاز انسان به پاپوشها با توجه به آب و هوا در شرایط محیطی متفاوت ، زندگی و بقا و ساختار پوششی جوامع بشری را احاطه کرده و نوع این پوشش را تعیین می نماید. مردمان ایران زمین از دیرباز تا کنون با توجه به فرهنگ در جوامع گوناگون، پاپوشهایی را به نام گیوه تولید کرده اند که هر کدام طبق شرایط خاص آن منطقه طراحی شده اند. گیوه کردی از بارزترین نوع این گیوه ها محسوب می شوند که گیوه های کرمانشاه بخصوص گیوه کردی (کلاش) هورامی از پرفروش ترین و با کیفیت ترین نوع از انواع گیوه در سراسر جهان محسوب می شود و در گذر زمان با تولید کفش صنعتی رقابت چشمگیری دارد. 

مواد تشکیل دهنده کفش گیوه کردی زیره پارچه ای

کفش گیوه کردی زیره پارچه ای در مرحله اول به دو قسمت تقسیم می شود:

الف- زیره کفش گیوه: این قسمت شامل بخش های جداگانه می باشد که توسط استادکار این حرفه تولید می گردد. ابتدا پارچه مخصوص زیره گیوه را باید تهیه نمود و این پارچه را با اندازه های مشخص شده ای برش می زنند و هر کدام از این برش ها را فتیله گویند. این فتیله ها در مجموع سایز و شماره این کفش گیوه را مشخص می نمایند. هر استادکاری طبق هنر و طراحی مشخص خود تعداد این فتیله ها را می شمارد و شماره و سایز کفش گیوه را بدست می آورد. البته این پارچه ها قبل از برش بایستی رنگ زده شده باشند. حال برای سهولت کار پارچه های از قبل آماده شده را تهیه می نمایند. در گذشته این پارچه ها را به کارگاه رنگ ریزی برده و رنگ می زدند. پارچه گیوه کردی بعد از برش و سایز بندی توسط استادکار هنرمندانه آماده تبدیل به یک زیره یا کفی گیوه می شود که این فتیله ها توسط تسمه ای به هم متصل می شوند که در گذشته از پوست دباغی شده گاو که تبدیل به یک طناب باریکی می شد و نقش تسمه ی امروزی را بازی می نمود و حال هم هستند کسانیکه از همان پوست دباغی شده استفاده می نمایند.

تسمه ای که فتیله های زیره گیوه را به هم متصل می کند بسیار با کیفیت تر و محکم تر و انعطاف پذیر تر است و هنگام خیس شدن در محیط بیرون و یا در مواقع شستن با دوام تر نسبت به پوست چرمی دباغی شده است. از نظر بهداشتی برای استادکاران این عرصه استفاده از تسمه مناسب تر و سرعت عمل و سهولت در کار رابالا می برد. کاربرد دیگر تسمه دسترسی آسان و سهولت در کار و از همه مهمتر هزینه تولید را برای تولید کنندگان کاهش داده و کیفیت را نیز افزایش می دهد. مردان کرد این گیوه کردی مردانه را در بیشتر طول سال  می پوشند و یک جز اصلی و جدا نشدنی از پوشاک و پاپوش آنها محسوب می شود. 

کفش گیوه زیره پارچه ای نه تنها از نظر اقتصادی به عنوان یک محصول به آن توجه می شود بلکه از نظر فرهنگی هویت و نماد فرهنگ مردمان این خطه از سرزمین مان ایران است. با جهانی شدن این محصول پر طرفدار و با کیفیت افتخار و غرور را برایمان به ارمغان آورده است. از مزیت های این گیوه به عنوان یک کفش، راحتی و سبکی آن است به گونه ای که می توان در طول روز برای پیاده روی از آن استفاده نمود بدون اینکه پا عرق کرده باشد. به علت بافت رویه گیوه از نخ پنبه این پاپوش بسیار خنک بوده و از بوی بد آن جلو گیری می کند. 

توصیه ما به شما این است که حتی برای یک بار هم که شده به سایت اسرین کالا مراجعه کرده و گیوه کردی مردانه را با سرچ خرید گیوه کردی مردانه امتحان کنید و خرید نمایید. 

بریدن تسمه و آک بندی کفش گیوه مردانه کردی زیره پارچه ای

قبل از بریدن تسمه، گیوه را بپوشید و چند قدم با آن راه بروید و مطمئن شوید که به انگشتان پا کوچکترین فشاری وارد نمی آورد. آنگاه با خیال راحت در تمام نقاط اتصال تسمه به زیره گیوه با وسیله ای مانند قیچی تسمه را ببرید و جدا کنید با این کار گیوه آماده پوشیدن می شود. 

ب- رویه گیوه: بافندگان بر روی زیره پارچه ای توسط نخ پنبه تابیده شده رویه گیوه را در چند مرحله می بافند. قسمت ابتدایی رویه گیوه را با نخ پنبه 18لایه می بافند که به آن دور کلاش می گویند و قسمت بالای دور که روی پا را می پوشاند در دو مرحله به نام های ساراچن و دمگر بافته می شود. ساراچن و دمگر را با نخ 12لایه و با دقت بیشتری می بافند. هرچه بافت رویه گیوه کردی با دقت بیشتری بافته شود و زیباتر و اصولی تر گیوه تولید می شود و در نتیجه در بازار با قیمت بهتر و بالاتری فروخته و مشتریان را جلب می کند. کسانی که گیوه مردانه هورامی را پوشیده اند قطعا به کیفیت بالا و راحتی پا در پوشیدن آن اعتراف کرده و هرساله از این پاپوش استفاده می کند. لازم به ذکر است یک گیوه کردی مردانه هورامی چون به صورت فصلی هم پوشیده می شود عموما دو یا سه سال دوام دارد.

مواد لازم برای بافت رویه کفش گیوه کردی زیره پارچه ای

1. نخ تابیده شده در سه نمونه 12لایه و 18لایه و 24لایه 

2. سوزن مخصوص گیوه بافی به نام (تبنه)

کفش گیوه مردانه زیره اسفنجی: نمونه ای دیگر از گیوه های مردانه پر طرفدار گیوه های زیره اسفنجی مردانه رنگی هستند که بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و قیمت آنها نسبت به محصولات مشابه بسیار مناسب می باشند. برای تهیه این گیوه ها ابتدا شماره و سایز پا را تعیین نموده و سپس برطبق دلخواه خود رنگ گیوه را انتخاب می نمایید. رویه این گیوه ها تا مقداری به صورت توری تولید شده که آنها را بر روی زیره اسفنجی پرس و تزریق می کنند. این گیوه ها بسیار مناسب پیاده روی در پارک ها و پیاده روها و خیابان ها هستند.

گیوه دیگری که به شما معرفی می کنیم گیوه ای مردانه با زیره چرمی است. این محصول گیوه ای مردانه و کفشی سنتی است که از چرمی بسیار با دوام در قسمت زیره گیوه و رویه ای نخی که بیشتر به صورت زندان باف یا جناقی بافته می شوند . این نوع گیوه مردانه پاشنه دار است به این شکل که در قسمت زیرین کار پاشنه ای استاندارد توسط چندین میخ به زیره گیوه نصب می شود و گیوه ای مردانه و پاشنه دار و بسیار جذاب تولید می گردد. 

گیوه ملکی و گیوه های سنجان در نواحی مرکزی ایران نمونه هایی دیگر از گیوه مردانه می باشند که امروزه کمتر از این گیوه ها در بازار می بینیم.

سخن پایانی


کفش گیوه، پای افزار سنتی بسیار زیبایی است ، که از دیرباز در کشورمان وجود داشته است و هم اکنون با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی مدل های جدید تر و کامل تری از آن با کیفیت بسیار بالاتر تولید شده و در اختیار مشتریان عزیز قرار گرفته است. امروزه تلفیق تیپ سنتی و مدرن تحولی عظیم در دنیای مد به وجود آورده است و دنیایی دیگر را به روی هنرمندان و اهل هنر وعلاقه مندان به البسه هنری و سنتی گشوده است. ایرانیان می توانند با انتخاب این کفش به اصل خود بازگردند و نمایی دیگر از ایران اصیل و مرد اصیل ایرانی را در جهان امروزی مشاهده نمایند و اصالت خود را همواره زنده نگه دارند. به علاوه، سالمتی بدن و پاهای خود را تضمین نمایند و از ترفندها و ابداعات روستاییان برای طول عمر و داشتن بدنی سالم بهره ببرند. چرا که روستاییان همواره بدنی سالم تر داشته اند و برای پوشش و خوراک خود نیز همواره از طبیعت اطراف خود الهام گرفته اند. 

..
ارسال نظر