گیوه کلاش هورامی اسرین کالا از بهترین نمونه گیوه های کلاش هورامی در ایران

گیوه کلاش هورامی اسرین کالا از بهترین نمونه گیوه های کلاش هورامی در ایران
گیوه کلاش هورامی اسرین کالا محصول گیوه های کرمانشاه، کردستان و ایلام و بهترین نمونه گیوه های کلاش هورامی در ایران به صورت آنلاین از فروشگاه اینترنتی اسرین کالا

گیوه، کلاش هورامی

گیوه کلاش هورامی را، کجا می بافند؟

از جمله پاپوش های ما ایرانیان گیوه ها هستند. تنوع در طرح و رنگ و نوع جنس گیوه ها بسیار است که در فرهنگ ها و اقوام گوناگون این تنوع به خوبی نمایان است. در مناطق غربی ایران، استانهای کردستان و کرمانشاه تولید گیوه به عنوان یک صنعت از دیرباز تا به امروز مورد توجه بوده و با کیفیت ترین نوع گیوه ها را به خود اختصاص داده اند. یکی از آن گیوه ها که به آن اشاره داریم (کلاش) هورامی است. این محصول نه تنها به عنوان یک پاپوش در صنعت و تجارت بازار کار محسوب می شود بلکه به عنوان نماد فرهنگ و تاریخ و هویت مردمان کرد مورد احترام بسیار است. 

رقابت این پاپوش با کفش صنعتی، خود نمایانگر ارزش روز افسون این محصولات است.

خصوصیات گیوه یا کلاش هورامی 

1. دوام و کیفیت بالا نسبت به کفش صنعتی 

2. سبکی و راحتی و انعطاف پذیری در پیاده روی برای مدت زمان طولانی 

3. قابلیت انتقال هوا به داخل و خنک نگه داشتن پنجه پا مخصوصا در ماه های گرم سال

4. رفع بوی بد پا و جلوگیری از حساسیت های پوستی 

5. قابل شستشو  و قابل تعمیر است  و کیفیت خود را از دست نمی دهد. 

6. با توجه به استفاده از مواد طبیعی در تولید آن، این محصول قابلیت تجزیه بودن در طبیعت را دارد. 

7. قیمت مناسب آن نسبت به کفش صنعتی

8. تولید سفارشی نسبت به سایز پا

9. تا به تا نمی شود و چپ و راست ندارد. به این معنی که هر لنگه از این پاپوش با پای چپ یا راست می توان پوشیده شود. 

      بخش های گیوه و مواد تشکیل دهنده آن به دو بخش تقسیم می شوند و  آن عبارت اند از :

الف. زیره گیوه : 1. پارچه مورد نیاز که قسمت اصلی زیره گیوه را تشکیل داده و از برش های به هم تنیده شده و متراکم پارچه ها هستند. 2. رنگ لازم برای رنگریزی پارچه 3. نوار چرمی و یا تسمه دوخت زده شده به صورت ریسمان تشکیل شده و موجب حفظ تراکم پارچه های برش خورده است. 4. ریسمان به هم تنیده شده از موی بز که رویه گیوه بر روی آن چیده شده است. 

ب. رویه گیوه: 1. ابتدا مواد تشکیل دهنده آن نخ مخصوص برای چیدن و بافتن قسمت دور گیوه 2. نخ مخصوص هم برای چیدن و بافتن قسمت بالایی رویه گیوه 3. سوزن مخصوص گیوه بافی است که به نسبت سایز های متعددی بستگی به نوع سلیقه بافنده دارد

4. قالب گیوه که نقش شکل دهی و فرم بخشی به رویه گیوه را دارد که قسمت پایانی مراحل تولید آن است. 

در نتیجه این پاپوش محصولی است که قدرت خود را به رخ کشیده و ثابت قدم مانده و قدم به قدم در سبک پوشش ما ایرانیان همراه بوده و خواهد بود. می توان گفت که مردمان ایران زمین پاپوشی به نام گیوه را در کلکسیون و کمد کفش های خود دارند. گیوه کلاش هورامی یک پاپوشی رسمی است و کاربرد آن موجب شده که افراد به دلیل راحتی و خصوصیات خاص آن به طور روزمره در محل کار یا محیط بیرون پوشیده و استفاده نمایند. به گزارش خبرنگار زریوار خبر، این هنر با قدمتی بیش از دو هزار سال مختص مناطق کردستان و کرمانشاه و ایلام بوده است و پای افزار این منطقه شناخته شده که قبلا در دو طرح ساخته می شده است. مردها به خاطر داشتن کارهای سنگین و کوهپیمایی از کلاشی که کفه آن ضمخت و دارای نوک برآمده و استحکام خاصی برخوردار بود استفاده می کردند. در مناطق اورامان که باید گفت: تنها محل ایجاد و ماندگاری آن است با توجه به صعب العبور بودن این منطقه و عدم تاثیر صنایع جدید این هنر در این منطقه محفوظ ماند تا اینکه با عنایت و همکاری سازمان صنایع دستی کردستان و کرمانشاه و... در سال های اخیر این هنر صنعت مجددا پا به عرضه وجود گذاشت و مورد توجه جهانیان قرارگرفته است.

مشخصات منحصر به فرد کلاش

چون کفه کلاش کاملا پارچه ای است و رویه آن نیز نخ می باشد٬ پا مطلقا داخل آن عرق نمی کند و با توجه به خاصیت اسموزی کلاش٬ رطوبت داخلی کلاش از طریق پارچه و نخ به بیرون هدایت می شود که این موضوع باعث می شود ضمن جذب رطوبت پا نیز خنک شود و این خاصیت را درهیچ پای افزاری نمی توان دید. کلاش تنها پای افزاری است که دارای خط تقارن است به این معنی که چپ و راست برای آن نیست و برای حفظ این فرم و مدل باید هرچند مدت کلاش را راست و چپ و یا چپ و راست پا کرد. پیاده روی با کلاش متناسب با فرم و مرفولوژی پاها می باشد، کفه آن و قسمت سینه گود پا بر آمده و در پاشنه پا بر جسته این فرم باعث رفع خستگی و عدم خسته شدن پاها در هنگام پیاده روی می شود. موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت آن است که از نظر زیست محیطی هیچ نوع آلودگی محیط بعد از استفاده آن ایجاد نمی شود، چون مواد مصرفی آن کاملا طبیعی است و در خاک کمتر از یک سال تجزیه و به عناصر طبیعی خود تبدیل می شود در حالی که سایر پای افزارها چند سال طول می کشد که تجزیه شود. در ساخت و تولید این پای افزارهیچ نوع دستگاه صنعتی دخیل نیست این امر باعث می شود زمینه اشتغال را برای افراد زیادی در منطقه ایجاد کند. مواد اولیه مورد نیاز برای کلاش پارچه نخی مانند متقال٬ چلوار٬ نخ تابیده شده نمره٬ لایه، لایه٬ پوست٬ یا چرم گاو است. بعد از انتخاب سایز مورد نظر کاشی بند زیر آن را باز کرده٬ کفه آنرا با سبزه ماش داده تا شیره سبزه در بافت کفه نفوذ کند سپس آنرا پوشیده و هر چند مدت باید به صورت لنگه به لنگه پوشید تا فرم و مدل آن به هم نخورد و همچنان زیبا بماند. ساخت کفه و بافت رویه ان به طور متوسط چهار روز وقت لازم دارد. کلاش را با آب سرد و پودر لباس شوئی می شورند٬ بلافاصله دوعدد بطری شیشه ای و یا قالب کفش را داخل آن قرار می دهند و سپس قسمت بیرونی آن را می شویند بعد از خشک شدن بطری ها را بیرون می آورند.

طریقه نگهداری کلاش

هر موقع خواستید کلاش را نپوشید٬ حبه ای قرص نفتالین یا مقداری توتون داخل کلاش بگذارید و سپس آنرا در جای خشک نگهداری کنید تا از گزند حشرات مصون بماند.اگر خواستید کلاش بخرید یادتان نرود کلاش را لنگه به لنگه کنید و از خیس شدن آن جلوگیری کنید، زیرا این موارد بر روی عمر کلاش اثر می گذارد.گیوه که در اصطلاح محلی به آن کلاش می گویند ٬ قدمتی بالغ بر هزار سال دارد در واقع گیوه تاریخ دقیق و مدونی ندارد اما جزء اولین پاپوش های سنتی بشر می باشد که انسان مبتکر دوران های گذشته با بهره گیری از مواد اولیه فراوان و ارزان قیمت در دسترس طبیعی و ذوق سرشار خویش اقدام به تولید این دست ساخته نموده است٬ که توان مقابله با گذرگاه های صعب العبور و تاب مقاومت در مناطق کوهستانی و سنگلاخی را داشته باشد و درعین حال سبک و راحت باشد. گفتنی است کلاش از انواع مختلفی برخوردار است و از سال های اخیر با توجه به استقبال مردم منطقه برای پوشیدن آن، جنس برخی از کلاش های ساخته شده مرغوب تر می باشد و دیگر از هر گونه شکستگی کلاش نباید نگران بود . در فصل بهار بسیاری از کُردها با سفارش و خرید گیوه یا همان کلاش آغاز سال نو خود را شروع می کنند.

ارسال نظر