گیوه چیست؟ - جنس گیوه چیست؟

گیوه چیست؟ - جنس گیوه چیست؟

گیوه چیست؟

یکی از قدیمی ترین صنایع دستی ایران که رویه آن با استفاده از نخ توسط دستان هنرمند زنان ایرانی در روستاهای دور افتاده بافته شده است. زیره گیوه در گذشته از جنس روده گوسفند و چرم تهیه می‌شد. برای ایجاد یک محصول صادراتی و قابل رقابت با برندهای معتبر دنیا تمامی معایب و ایرادات موجود در گیوه ابتدا شناسایی و با تغییراتی آن ها را برطرف کردیم. با تغییر در ساختار رویه و استفاده از پوشش در بعضی از قسمت های داخلی گیوه کمترین اصطحکاک را با انگشتان شما پیدا خواهد کرد، استفاده از نخ با کیفیت بالا و ۱۵ لایه ضد حساسیت برای تولید رویه باعث شده است که شما بتوانید با خیالی راحت از گیوه استفاده نمایید.

گیوه تخت آجیده: گیوه ای است کف تخت آن با نخ پرک آج خورده است و از استحکام زیادی برخوردار است در زمستان و تابستان و روی یخ و سنگ محکم به زمین می چسبد و در شرایط طبیعی منطقه و نوع فعالیت کوهستانی کارآیی دارد. زیره این تولید توسط سه کارگر زن تولید می گردد. یک نفر دور گیوه را می بافد کارگر دوم رویه گیوه را می بافد و کارگر سوم دم گیر یا شیرازه که از قسمت تکمیلی گیوه می باشد را می بافد. پس از تکمیل زیره، رویه آن توسط زنان و با سوزن چیده می شود این گیوه در قدیم در شهرهای تویسرکان و نهاوند که جز استان کرمانشاه بودند متدوال تر بود، و مهمترین منطقه تولید این گیوه در قدیم شهر کرمانشاه بوده که این پایه افزار به گیوه کرمانشاهی ملکی معروف است.

جنس گیوه چیست؟

مراحل تولید گیوه از دو بخش زیره و رویه تشکیل شده است. رویه از نخ چله (قالی) و یا نخ ابریشم بافته می شود و نوع بافت و تراکم آن در مناطق مختلف کاملا متفاوت است و جنس زیره هم متناسب با شرایط اقلیمی معمولا از چرم پارچه و یا لاستیک است.

انواع گیوه
گیوه کلاش یا هورامی

این نوع گیوه در مناطق کوردنشین رواج دارد. شهر نودشه و روستای هجیج در هورامان از مراکز قدیمی و مهم تولید این نوع گیوه هستند.

شهر نودشه در سال ۱۳۹۶ به عنوان شهر گیوه ثبت ملی شد. رویه کلاش بافته شده از نخ پنبه و پلی استر است. با سوزن بافته می شود و تراکم بالایی دارد. زیره یا تخت گیوه از پارچه و چرم درست شده است.

بیشتر از ۱۵۰۰ لایه پارچه به هم تنیده شده که باعث شده این گیوه از دوام و استقامت بالایی برخوردار باشد و برای مسیر های سنگلاخی و صعب العبور کردستان کاملا مناسب است.

برای خرید گیوه کلیک کنید.

https://asrinkala.com/giove

..
ارسال نظر