خرید و قیمت گلیم با طرح خاص

خرید و قیمت گلیم با طرح خاص

خرید و قیمت گلیم با طرح خاص

رنگ های گلیم

رنگ غالب گلیم عبارت است از زرد نارنجی، قرمز، سبز، آبی تیره و روشن، سفید، انواع کرم و... که در واقع استفاده از رنگ در گلیم کاملا به صورت ذهنی و سلیقه‌ای انجام می‌شود و قانون خاصی درباره چگونگی کاربرد رنگ ها در گلیم وجود ندارد. هر گلیم نشانگر روحیه و سلیقه فردی بافنده در استفاده از رنگ های سفید، نارنجی، سبز، قرمز، زرد، آبی، سورمه‌ای، قهوه‌ای و سیاه است.

انواع گلیم از نظر بافت آن

انواع گلیم به سه شیوه بافته می شود:
- گلیم ساده باف:

در این نوع گلیم، پودها یكی در میان از لابه لای تار عبور می كند. این گلیم یك روست و برای بافت آن معمولا از نقشه از قبل آماده شده استفاده نمی شود. نقوش گلیم ساده باف، عموما هندسی است و به ندرت نقوش منحنی در این نوع گلیم دیده می شود.


- گلیم برجسته:

این نوع گلیم دارای زمینه ای ساده می باشد ولی طرح اصلی مانند قالی پرزدار است. بدین صورت كه از روی نقشه قالی، بر روی چله گلیم گره زده می شود و در پایان پرز اضافی چیده می شود.


- گلیم ورنی :

ورنی، گلیمی است بدون پرز و یك رو، كه اکثرا بدون نقشه و به صورت ذهنی توسط عشایر مناطق مغان، ارسباران و مشكین شهر بافته می شود.


انواع گلیم از لحاظ منطقه

- گلیم قشقایی

گلیم‌های قشقایی از مشهورترین گلیم‌های ایرانی است که قدرت و انرژی طراحی آنها در هیچ جای دیگر یافت نمی‌شود. استفاده‌ی محدود از نگاره‌های کوچک و برخی تشابهات دیگر بیننده را به یاد گلیم‌های ترک بافتی چون شاهسون می‌اندازد. اما در عین حال طرح‌های هندسی منحصر به فرد، ظرافت پشم و قدرت درخشندگی رنگ‌های آنها دست به دست هم داده و نمونه‌هایی بی‌نظیر به وجود می‌آورند. گلیم‌های قشقایی دارای برش چاکدار است و گاه در آنها از تارهای نخی و پشم طبیعی قهوه‌ای نیز استفاده می‌شود. گلیم‌های قشقایی به دو دسته گلیم‌هایی با نوارهای افقی شکل و متن مرکزی در داخل حاشیه‌ها تقسیم می‌شود.

- گلیم هرسین

گلیم هرسین بنا بر ذوق و سلیقه بافنده و شرایط اطراف او بافته می شود. در حاشیه و زمینه، نقش ها ریز و پر بافته می شوند، به طوری که جای خالی در این گلیم وجود ندارد. رنگ های گلیم هرسین عمدتا به سفید، سورمه ای، سبز و قرمز و اخیرا سرخابی محدود می شود.

برای خرید گلیم اینجا را کلیک کنید.

..
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود