خرید و قیمت گیوه سنجانی

خرید و قیمت گیوه سنجانی
گیوه بافی تنها صنعت دستی این منطقه است. گیوه سنجان در گذشته نزدیک، برای فروش به شهرها و روستاهای مختلف ارسال می شده است به‌گونه ای که در روستاهای اطراف کرج و در منطقه چهارباغ به نام گیوه "سیمین‌جانی" طرفداران ویژه‌ای داشته است.

سنجان (در گویش محلی سنجون) روستایی در دامنه کوهستان قصبه است. باغ های گردو دارد و سبزی مصرفی اراک را تامین می کند. این روستا چند سالی است که به شهر تبدیل شده است، اما هنوز دیوارهای کاهگلی و ساختمان های قدیمی با تیرهای چوبی در آن خودنمایی می کنند.

گیوه بافی تنها صنعت دستی این منطقه است. گیوه سنجان در گذشته نزدیک، برای فروش به شهرها و روستاهای مختلف ارسال می شده است به‌گونه ای که در روستاهای اطراف کرج و در منطقه چهارباغ به نام گیوه(سیمین جانی) طرفداران ویژه ای داشته است و داشتن آن برای افراد یک خانواده نوعی اعتبار محسوب می شده است. هنوز هم این گیوه مشتریانی در تبریز، بغداد، سمرقند، حلب و مصر دارد.

پاپوش یا پاافزاری است که از دو قسمت جوراب و زیره تشکیل شده است. بخش جوراب شکلی همانند جوراب های معمولی بدون ساق دارد و بنابراین، هم دارای رویه و هم کفی است. گیوه، نوعی از کفش یا پاپوش اصیل ایرانی است که در فصول گرم و خنک مصرف داشته است. اکنون تنها در برخی از شهرستان ها و روستاها از آن استفاده می شود. گیوه راست و چپ ندارد و به دلیل استفاده از نخ و بافتی پارچه ای، پا در آن عرق نمی کند.

گیوه به عنوان یک پا پوش سنتی، تقریبا در اکثر مناطق ایران وجود دارد. چهارمحال و بختیاری در کنار دیگراستان های غربی یکی از خاستگاه های گیوه در کشور است، که عمده گیوه این استان در شهرستان های شهرکرد و بروجنتولید می شده است، که متاسفانه امروز، کمتر از انگشتان دست، این حرفه را ادامه میدهند. در گذشته ای نه چندان دور نام گیوه دوزی با نام این دو شهرستان عجین شده بود. که نشان از اهمیت این هنر در این حیطه جغرافیای بوده است.علاوه بر اینکه استاد کاران به تولید گیوه برای بازار داخل می پرداختند، این محصول متقاضیانی نیز در شهرهای اطرافداشت. گیوه دوخته شده در این دو شهرستان از لحاظ کیفیت یکی از بهترین انواع گیوه ها بوده، که بیشتر با نام گیوه ملکی شناخته میشود.

خرید گیوه

..
ارسال نظر