بته جقه چیست؟

بته جقه چیست؟
بته جقه چیست؟

برای ایجاد نقش بر روی انواع صنایع دستی ایرانی از طرح ها و نقش های بسیاری استفاده می کنند. تمامی این طرح ها نشان دهنده فرهنگ و اصالت ایرانی بوده و ارزش و قدمت بسیار بالایی دارند.

بته جقه چیست؟

برای ایجاد نقش بر روی انواع صنایع دستی ایرانی از طرح ها و نقش های بسیاری استفاده می کنند. تمامی این طرح ها نشان دهنده فرهنگ و اصالت ایرانی بوده و ارزش و قدمت بسیار بالایی دارند. یکی از طرح های بسیار قدیمی که همه ایرانیان با آن آشنا هستند و در برخی از وسایل و لباس های خود طرح آن را مشاهده کرده اند، طرح بته جقه است.

طرح بته جقه

 بته جقه طرحی بادامی شکل و اشک مانند است، که یک طرف آن به سمتی دیگر به صورت نوک تیز کشیده شده است. ایرانیان از این طرح بر روی انواع قالی، قالیچه، انواع رودوزی، و انواع صنایع دستی استفاده می کنند. اکثرا در داخل بته جقه نیز از نقش و نگارهایی زیبا مانند گل و برگ استفاده می کنند تا این طرح را زیبا  و جذاب تر نمایش دهند.

 بعضی از افراد قدیمی طرح بته جقه را به درخت سرو تشبیه می کنند. درخت سروی که سرش به سمت پایین خم شده است. طرح بته جقه نیز انواع متفاوتی دارد.

انواع بته جقه

از انواع طرح بته جقه می توان بته جقه افشار، بته جقه قهر و آشتی، بته خرقه‌ای، بته کاجی،  بته بادامی، بته میری، بته شاخ گوزنی،  طرح‌های خام طاووس را نام برد. متداول ترین نوع بته جقه استفاده شده در انواع رودوزی بته جقه کاجی است که همه ما حتما نمونه هایی از آن را بر روی ترمه دوزی، ملیله دوزی و سرمه دوزی مشاهده کرده ایم.

طرحی زیبا

 هنرمندان ایرانی حتما از طرح بته جقه برای تزیین کار خود استفاده کرده اند. درست است که طرح بته جقه طرحی قدیمی است. اما این طرح به قدری زیباست که هنوز هم توسط هنرمندان به شکلی متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. با اینکه این طرح امروزه دستخوش تغییراتی شده است اما هیچ گاه از ارزش آن کم نشده است و از محبوبیت نیافتاده است.

حتی امروزه بسیاری از هنرمندان خارجی از این طرح برای  تزیینات پارچه ها و هنرهای خود استفاده می کنند و از زیبایی این طرح بی نظیر لذت می برند. در طراحی مدرن امروزی نیز از این طرح بهره گرفته می شود. اما از مهمترین محصولاتی که طرح بته جقه از گذشته تا به اکنون به وفور در آن ها استفاده شده است می توان به فرش و پارچه اشاره کرد.

پارچه ترمه

بسیاری از ما وقتی حرف از طرح بته جقه می شود، پارچه های ترمه را به یاد می آوریم. پارچه های ترمه بسیار زیادی با این طرح تولید شده است و همواره مورد توجه قرار گرفته است. در واقع مهمترین طرح پارچه ترمه ایرانی بته جقه بوده است. البته بسیاری از محصولات دیگر مانند پارچه های پته دوزی و پارچه های قلم زنی به این طرح مزین شده اند.

به غیر از پارچه ها و فرش ها و به طور کلی منسوجات، این طرح در انواع نگارگری ها استفاده می شود. طرح بته جقه طرحی بسیار محبوب است که حتی خاتم کاران و پیکر تراشان از این طرح برای طراحی دست سازه ها از آن استفاده نموده اند.

..
ارسال نظر
به انگلیسی وارد شود