آلات موسیقی دست ساز

آلات موسیقی دست ساز
آلات موسیقی دست ساز

کلا افرادی که در حرفه ساخت وسیله و ابزارآلات موسیقی هستند دارای شخصیت های زیبا و آرامی هستند چون با عشق و روح خود آلت مویقی را درست میکنند و این حرفه یک حرفه هنری تکنیک است که بستگی به خیلی از عوامل دارد مثل نوع چوب، نحوه ساخت، ابزار استفاده شده و حتی روح اون درخت یا شی و یکی دیگه از عواملی که شاید باور آن سخت باشد فردی است که آن را میسازد.

اکثر سازندگان ساخت لوازم موسیقی در ایران ، خود به نوعی نوازنده آن رشته میباشند و این خود تسلط به کار را دو چندان مینماید . البته دلیلی نمیشود که سازنده ای که نوازندگی و شناخت نت ها را نمیداند ، سازهای خوبی تولید نمی کند .

در کشور ما هنرمند پیانو سازی هست که خود پیانو زدن را بلد نیست ، اما بهترین پیانوی دست ساز را میسازد و برای خرید آن باید بیش از دو سال در صف انتضار باقی بمانید .

رشته ساخت آلات موسیقی به نوبه خود یکی از رشته های خاص برای کسب درآمد میباشد . در کلیه این رشته ها ، کسب درآمد شاید چنگی به دل نمیزند ، اما عشق و شور به ساخت و تولید ، لحظه ای از سازنده غافل نمیشود . تا جایی که استاد چایچی ( سازنده معرف سه تار ساز ) در خاطرات خود مینویسد :

روزها بیش از 12 ساعت کار میکردم . اما نه تنها خسته نمیشدم ، بلکه در هنگام استراحت هم حتی به فکر حل کردن مسائل مشکلات تولید بودم . من در کارگاهم ساز نمیسازم  به چوبها شور و حالی دوباره میبخشم تا دستان هنرمندی او را از سکوت رهایی بخشد .

اگر شما عاشق ساخت ادوات موسیقی باشید  هیچگاه از نشستن در یک کارگاه تولیدی ساز خسته نخواهید شد  چرا که هر لحظه در حال مشاهده فرآیند تکمیل سازی یک ساز و رسیدن به مرحله تکمیلی خواهید بود .

و واقعا خستگی هیچگاه در این کارگاهها به فرد چیره نخواهد شد  او خالق آثاری بکر و خاص خواهد بود .

جالب است بدانید دست هر سازنده حرفه ای ، صدایی خاص خود را تراوش میکند . این خاصیت باعث میشود که بگویند صدای سازهای فلان سازنده بم است  یا در اصطلاح بالا میخواند  و از این جهت معروفیت سازهای وی را در این بدانند .

عوامل زیادی در ساخت موثر میباشد :

از جمله این عوامل استفاده از نوع چوب ( همانند درخت گردو ، توت ، گلابی و . . . ) همچنین سن درخت ، محل کاشت درخت ، بخش استفاده شده از درخت ، نوع چسب بکار رفته شده ، پرداخت نهایی ، نکات ریز در مقاوم سازی ، مراحل آماده سازی چوب جهت بالا بردن کیفیت صدا ، نوع سیم ، پوست ،کیفیت اتصالات قطعات به همدیگر ، عدم استفاده از رنگ و مواد شیمیایی ، ظرافت و زیبایی و در نهایت تحویل کاری بدون عیب و نقص ضاهری و باطنی نقش موثری در تولید دارند.

..
ارسال نظر