آشنایی با صنایع دستی پرفروش ایران

آشنایی با صنایع دستی پرفروش ایران

ایران به عنوان کشوری که تاریخی بسیار غنی و پرفراز و نشیبی داشته است دارای فرهنگ و هنر و صنایع دستی متفاوتی در گوشه کنار خود است.هرساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری از سرتاسر ایران بازدید میکنند.این گشت و گذار باعث شده تا بسیاری از افراد هنر و توانایی خود را در ساخت صنایع دستی و هنری به درآمدی برای تامین هزینه های زندگی تبدیل کنند.ایران دارای صنایع دستی متفاوتی است اما در ادامه این مقاله میخواهیم به چند مورد از این صنایع پرفروش که بازار گرمی در داخل و خارج دارند بپردازیم و آنها را به شما معرفی کنیم.

فرش دستباف ایرانی

فرش دست باف ایرانی دارای شهره ای جهانی است و بسیاری از افراد را در داخل و خارج از ایران شیفته تار و پود و رنگ خود کرده است.صادرات فرش دستباف ایرانی به کشورهایی مانند انگلستان، آلمان، لبنان، آمریکا، امارات، پاکستان، آفریقای جنوبی رونق بسیاری دارد.در دسته بندی فرش ها میتوان به کالاهایی مانند جاجیم یا گلیم هم اشاره کرد که طرفداران خاص خود را دارد.قیمت فرش ها بسته به نوع بافت و ضخامت نخ و جنس آن بستگی دارد.در شهرهایی مانند اصفهان، کرمان، تبریز، کاشان و یزد قالی بافی رونق بیشتری دارد.

معرق‌کاری و خاتم‌کاری شیراز

شیراز به عنوان یک شهر تاریخی که هرساله افراد بسیاری را از سراسر جهان برای دیدن جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبیبه خود جذب میکند. از جمله صنایع دستی پرفروش شیراز میتوان به خاتم کاری و معرق کاری اشاره کرد.این هنر مشتریان خاص خود را دارد. خاتم کاری و معرق کاری بر روی چوب هایی مانند گردو، عاج فیل، استخوان، چوب آبنوس، فوفل، عناب، طلا، برنج و... انجام میشود. معرق‌کاری بر روی چوب و چرم تهیه می‌شود. تابلوهای خوشنویسی، نقاشی و مینیاتور با استفاده از چوب های رنگی انجام میشود در دسته بندی معرق‌کاری است.

گیلان و هنر حصیر بافی

لی یا سوف که مواد اولیه حصیر بافی به حساب میایند زمینه ساز رونق این هنر در گیلان شده است.این مواد اولیه را میتوان در حاشیه مرداب ها و آبگیرها پیدا کرد. از این گیاهان براس ساخت محصولات حصیری مانند سبد نان و میوه، کیف‌های حصیری، زنبیل، زیرانداز، پاراوان و… می‌سازند.

زنجان و چاقوهای معروف آن

مطمئنان تعریف چاقوهای زنجان را شنیده اید.زنجان شهری تاریخی است که همچنان بافت تاریخی خود را حفظ کرده است و بازار های صنایع دستی آن همچنان رونق خود را دارد.البته زنجان صنایع دستی دیگری غیر از چاقو هم دارد.صنایعی مانند چارق، ملیله دوزی و ظروف مسی از جمله مهمترین آنها میباشد.پس حتما بعد از سر زدن به زنجان به سراغ چاقوهای این شهر بروید و از خرید و دیدن این هنر لذت ببرید.

هنر میناکاری اصفهان

اصفهان نیز به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی و هنری ایران میباشد که به دلیل بناهای تاریخی و جذابیت های بسیار هرساله میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان است.صنایع دستی فراوانی در اصفهان میتوان پیدا کرد.از جمله آنها میتوان به هنر میناکاری و قلم کاری اشاره کرد.میناکاری به نقاشی روی فلزات گفته میشود.نقاشی با ظرافت بسیاری انجام میشود.ظروفی که این نقاشی ها روی آنها انجام میشود معمولا از جنس مس، طلا و نقره میباشد.

..
ارسال نظر