آشنایی با صنایع دستی کشور ارمنستان

آشنایی با صنایع دستی کشور ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوری است که در غرب آسیا قرار گرفته است.این کشور از سمت جنوب با ایران دارای مرز مشترک است.ارمنستان دارای یک تاریخ پر فراز و نشیب و بسیار کهنه است.این کشور نیز مانند هر کشور دیگری صنایع دستی خاص خود را دارد که برگرفته از تاریخ و فرهنگ این کشور است.از هنر و معماری تا لباس، رقص، فرش و غذا میتوان به عنوان بخش هایی از این صنایع نام برد.برای آشنایی بیشتر با صنایع دستی ارمنستان در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

ساز دودوک یا تزیراناپوق

این ساز که به عنوان اصلی ترین ساز کشور ارمنستان شناخته میشود.قدمت این ساز به 1200 سال قبل از میلاد برمیگردد.یونسکو در سال ۲۰۰۵ میلادی دودوک را به منزلهٔ شاهکار میراث معنوی و شفاهی بشریت معرفی کرد.برای ساخت دودوک هم از شاخه و چوب کهنه شده ساقه درخت پنجاه تا شصت ساله زردآلو استفاده می‌کنند. ارمنیان نه تنها خود را نخستین پرورش دهندگان زردآلو می‌دانند بلکه نام و تصویر آن را به خانه، اجتماع و باورهای خود نیز راه داده‌اند.

مربای گردو

در دسته بندی مواد غذایی میتوان به مربای گردو به عنوان سوغات یا همان صنایع دستی ارمنستان اشاره کرد.این مربا به رنگ زرشکی است و طعم آن ملس است ونزدیک به مربای آلبالو است.مربای گردو یکی از متفاوت ترین سوغاتی های ارمنستان است که بسیار خوشمزه نیز می باشد. مرغوب ترین مربای گردو را می توانید از روستای گغارت و گارنی تهیه کنید ولی در همه مارکت های بزرگ سطح شهر نیز موجود است.

خاچکار یا چلیپا

خاچکار نام ارمنی این محصول است و معنای آن به فارسی چلیپا سنگ است. چلیپا به سنگ‌هایی گفته می‌شود که روی آن‌ها طرح های مذهبی مانند صلیب حکاکی شده است. این سنگ‌ها در ارمنستان در مقیاس بزرگ به عنوان زیارت گاه شناخته میشوند و برای بسیاری از افراد مورد احترام است.شما می توایند نمونه‌های کوچکی از این آثار را به‌عنوان نماد و صنایع دستی کشور ارمنستان تهیه نمایید.

عروسک

عروسک را شاید نتوان به عنوان صنایع دستی یک کشور معرفی کرد.البته اگر این عروسک تحت تاثیر تاریخ، فرهنگ و پوشش یک منطقه باشد میتواند به عنوان صنایع دستی آن کشور از آن یاد کرد.در ارمنستان نیز عروسک هایی وجود دارد که که از چوب و پارچه ساخته میشوند.این عروسک ها با لباس های سنتی ارمنستان پوشیده شده اند و موی آنها از نخ دمسه درست شده است.این عروسک ها به عنوان مبلغی برای فرهنگ و پوشش مردمان ارمنستان شناخته میشوند.

از دیگر نمونه های صنایع دستی کشور ارمنستان میتوان به هنر طراحی رو پارچه یا همان باتیک، سفالگری، حکاکی روی چوب درخت زردآلو اشاره کرد.

..
ارسال نظر