آشنایی با هنر معرق کاری و تاریخچه معرق کاری

آشنایی با هنر معرق کاری و تاریخچه معرق کاری

به تصاویری که با چیدن منظم و دقیق قطعات سنگ‌ یا چوب‌ رنگی یا سفال در کنار هم ساخته می‌شود معرق کاری میگویند.در این صنعت که به صورت دستی انجام میشوداز قطعات کوچکی با جنس کاشی، چوب، فلز و ... استفاده میشود.این صنعت ریشه در تاریخ کهن ایران زمین دارد.واژه معدل معرق در لغت نامه فارسی پاره‌چین یا همان پاره‌چینی است.این هنر از دوره سلجوقی در ایران رونق فراوانی گرفت و تا به امروز مورد توجه افراد بسیاری از سرتاسر دنیا بوده.این توجه باعث شده تا افراد بسیاری از طریق فروش، ساخت و طراحی این محصولات به ارتزاق بپردازند.

در حال حاظر فروشگاه های بسیاری هستند که این محصولات را به صورت آنلاین و فیزیکی عرضه میکنند.این فروشگاه ها مانند پل ارتباطی بین دوستداران این هنر و سازندگان این آثار میباشند.هنر معرق کاری ایرانی طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا دارد.البته خارج از ایران معرق کاشی بیشتر مورد توجه مردم میباشد.حالا تفاوت های معرق کاشی و معرق چوب را در ادامه مقاله برای شما بیان میکنیم تا بیشتر با این دو هنر دستی آشنا شوید.

معرق چوب

قرار گرفتن چوبهای رنگی در کنار هم و به وجود آوردن شکل مشخص را معرق می‌گویند. معرق چوب تلفیقی از انواع چوبهای خودرنگ و موادی مثلاً استخوان، صدف، روی، عاج، خاتم که روی سطح چوب نقشی را به وجود می‌آورد. مواد و مصالح مورد نیاز در ساخت معرق چوب موادی که به کارمی رود به دوگروه چوبی وغیر چوبی تقسیم می‌شود.

الف) مواد و مصالح چوبی : در معرق چوب از انواع چوب‌های خودرنگ که شامل:عناب، نارنج، گردو، سنجد، زبان گنجشک، راش، گلابی، فوفل، وغیره،

ب) مواد غیر چوبی : هنرمند معرق کار طبق سلیقه خود و طرح مورد نظر از موادی مانند استخوان، صدف، عاج، خاتم، مس، برنج، فیبرهای مصنوعی، به کارمی برند.

ابزار های مورد نیاز برای معرق چوب

لوازم موردنیاز معرق شامل :

میزکار، اره‌مویی، کمان اره، چوبسای، چکش، میخ کش، میخ سایه، تیزک، رنده، تخت پیشکار

طرز ساخت معرق چوب

طرح مورد نظر را با توجه به جنس، رنگ، بافت مصالح مورد استفاده بروی کاغذ نازک می‌کشند سپس آن را روی چوبی سه لایه از جنس چوب فوفل یا رزبا میخهای سوزنی روی زمینه کار نصب می‌کنند. بعد از آن به ترتیب علامت‌گذاری و خرد کردن طرح، برش کاری، جفت و جور کردن، پر کردن زمینه باچوب، پولیستر کاری، این رشته هم مثل منبت در اکثر شهرهای ایران رواج دارد.

اساتید به نام معرق ایرانی

استاد محمد طاهر امامی از صاحب سبک ها و اساتید خلاق در زمینه معرق است که با خلق سبکی جدید با رنگ های متفاوت در معرق تغییرات بسزایی را به وجود آورد.استاد محمد طاهر امامی به عنوان پدر معرق کاری ایران شناخته می شوند.این سبک جدید با به کارگیری مواد شیمیایی ایجاد می شد و دیگر معرق محدود به چند رنگ خاص نبود.به این ترتیب انواع چوب های صنعتی نیز توانستند در عرصه معرق کاری حضور یابند.از دیگر اساتید این رشته میتوان به نام های بزرگی همچون استاد داریوش عباباف، حمیدرضا مهرپرور، مهران امیر اینانلو، نادر نصیری، علیرضا دوستانی، شهرام امیری، خسرو جعفری، شهرام شیرانی نام برد

..
ارسال نظر