گیوه زیره چرمی یا همان گیوه شهری

گیوه زیره چرمی یا همان گیوه شهری

یکی دیگر از انواع گیوه های موجود در ایران گیوه زیر چرمی میباشد که در این مطلب راجب آن به شما توضیح میدهیم.
بسیاری از کسانی که گیوه میدوزند به جنس و کیفیت و کارایی بالای این نوع گیوه اقرار کرده انداين نوع خاص گیوه بسيار شبيه كفش‌های معمولی است و تخت آن چرمی مي باشد. از اين نوع گيوه بيشتر در شهرها مورد استفاده مي شود و بر همين اساس آن را گيوه شهری نيز ناميده می‌شود.
گیوه ساده زیره چرم پاشنه دار محصولی کاملا دست دوز توسط هنرمندان گیوه دوز زنجانی است. رویه گیوه از نخ ابریشم و زیره آن از لاستیک مخصوص کفش است.گیوه (گیوه ساده زیره چرم پاشنه دار)نوعی پاپوش تابستانی، سبک، بادوام و مناسب برای راهپیمایی‌های طولانی،ویژه مردان روستایی و از جمله صنایع دستی مناطقی از ایران است.
گیوه (گیوه ساده زیره چرم پاشنه دار)ازدوقسمت کفه ورویه تشکیل می شود،کفه معمولاً از لاستیک وچرم و رویه آن نخ یا ابریشم است.
تاقبل ازپیدایش صنعت لاستیک سازی،گیوه کش ها زیره گیوه ها را ازپوست،گاومیش تهیه می نمودند و مواد تشکیل دهنده رویه گیوه نخ پنبه ای،نخ قالی و نخ ابریشم میبافتند ورویه آن را ازنخ یا ابریشم است.
رویه گیوه بدست زنان و توسط انواع سوزن‌ها (به جز سوزن خیاطی) و جوالدوز بافته می‌شود و قسمت کف گیوه (زیره) نام دارد که از جنس پارچه، چرم یا لاستیک می‌باشد.
جنس کفه ی زیر گیوه زیر چرمی
کف گیوه (گیوه ساده زیره چرم پاشنه دار) از نظر جنس سه نوع می‌باشد،یکی از انواع آن پارچه است که جنس پارچه باید از پنبه باشد و به غیر از پنبه، نمی‌توان آن را درست کرد.تختی که از پارچه تهیه می‌شود، هر چه پارچه کهنه باشد تخت آن مرغوب تر استتختی که پارچه در ساختمان آن بکار رفته در فرهنگ آباده به آن شیوه می‌گویند..
این نوع تخت از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار گرفتهدومین نوع آن چرم است که کیفیت و دوام آن خیلی بالاست است.
سوم لاستیک است که از دوام کمی نسبت به زیره چرم برخوردار است ولی سبکتر از چرم میباشد. تولید گیوه زیر چرمی در غرب ایران مرسوم تر است که در بین صنایع دستی کشور جایگاه خاصی دارد.
تنوع در رنگ و طرح این نوع گیوه ها بسیار زیاد و زیبا می باشد. در بعضی از نقاط کشور انواع گیوه ها را خریداری و استفاده می کنند. یکی از مراحل مهمی که در فرایند تولید گیوه کف چرم باید طی شود تهیه مواد اولیه با کیفیت می باشد.
از بین مواد اولیه به کار رفته در گیوه نخ نقش ویژه ای را در تولید گیوه دارد. نوع نخ به کار رفته در تولید انواع گیوه، نخ پنبه است که بسیار مهم و البته نقش اساسی را ایجاد میکند. شرکت های تولیدی در غرب کشورپس از تولید گیوه ها آن ها را به صورت عمده به شهرها و روستاهای مجاور و همچنین به استان های مورد تقاضا توزیع می شود..

..
ارسال نظر